- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
U toku
02. 04. 2025.
06:37 >> 06:44
1
Reforme u bezbjednosnom sektoru moraju biti brže
Reforme u bezbjednosnom sektoru nakon još jedne tragedije na Cetinju ne sprovode se željenom dinamikom, ali ipak ima napretka, naročito kada su u pitanju dozvole za nošenje oružja, ocijenio je za naš radio predsjednik internacionalne policijske organizacije Crne Gore, Ivan Pekić. I predsjednik Udruženja sudskih vještaka, Marko Lakić, smatra da pravih reformi nema, a nejasno je, kaže, da li nadležni shvataju kompleksnost bezbjednosne situacije u Crnoj Gori. Detaljnije će Obrad Mandić. Postoji napredak kada su u pitanju reforme u bezbjednosnom sektoru, naročito u pogledu kontrole oružja, ocijenio je za naš radio predsjednik Internacionalne policijske organizacije Crne Gore, Ivan Pekić.
"Predložene su izmjene koje uključuju podizanje starosne granice za podnošenje zahtjeva za oružje i smanjenje perioda važećih oružanih listova. I to je nešto što zaista ne možemo da ne pohvalimo. Ministarstvo pravde takođe je planiralo da izmijeni Krivični zakonik kako bi se drastično povećale kazne za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih sredstava. To je nešto što zaista moramo pozdraviti i ne možemo kazati da se nije mrnulo sa mrtve tačke", kaže Pekić. No, nakon još jedne tragedije na Cetinju, te reforme mogle bi da budu brže, ističe Pekić.
"Ono što po meni moralo bi da ubrzanije se radi, jeste prijem novih policijskih službenika kako bi ojačao sistem bezbjednosti, posebno ne samo u Crnoj Gori, već i posebno na Cetinju. Jer iz razloga nakon tragedije imali smo situaciju da je učenik u jednoj od srednjih škola prijetio tamo da će napraviti takođe neku prijetnju ili neki sličan masakr, tako da to je jedan zaista alarm koji govori da sistem bezbjednosti u Crnoj Gori, posebno Uprava policije mora urgentnije, promptnije da djeluje, a posebno nakon ove dvije tragedije koje su zadesile u samo dvije i po godine crnogorsko društvo", kaže Pekić.
Pravih reformi nema u bezbjednosnom sektoru, kontrola oružja nije dovoljna, izjavio je našem radiju predsjednik Udruženja sudskih vještaka Marko Lakić.
"O reformama još uvijek rano govoriti. Reformi još uvijek nema i policija ne može da odgovori na adekvatan način bezbjednosnim izazovima u Crnoj Gori. Nažalost, Cetinje je nešto što nam u poslednje vrijeme i tekako privlači pažnju. Prvo kada je u pitanju prošla tragedija, sad nažalost tragedija od ove godine, a prije par dana imamo i, da kažemo, prijetnje u jednoj školi na Cetinju", kaže Lakić.
Lakić se pita da li policija shvata kompleksnost bezbjednosnog sektora.
"Smatram da policija ne shvata dovoljno ozbiljno situaciju koja je u državi. Kako u prethodne dvije situacije, tako i širom države, nasilja je premnogo. Ne odgovaraju na adekvatan način na te izazove i strahujem da bi mogla da se ponovi neka tragedija, bilo kao ova što je bila prethodna prijetnja ili neka druga", kaže Lakić.
Kada je bezbjednost u pitanju, gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković je saopštio da će narednih dana uputiti inicijativu za održavanje hitne sjednice Skupštine Prijestonice posvećene dinamici realizacije zaključaka koji se odnose na tešku tragediju koja se dogodila 1. januara.
Đurašković je naveo da je veoma nezadovoljan reakcijom dijela državnih organa.
Коментари1
Остави коментар