Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

U toku

K. J.

13. 02. 2025. 06:44 >> 08:31
3

Đaković: U Crnoj Gori nema lažnog meda iz Turske

U Crnoj Gori nema lažnog meda iz Turske, potvrdio je u izjavi za Portal RTCG direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.

Kako je juče objavio Dojče Vele zvanično je potvrđeno da u Turskoj postoji 43 proizvođača takozvanog lažnog meda, a Ankara je centar te industrije.

Đaković kaže da takvog meda nemamo, bar prema evidenciji Uprave kojom on rukovodi i ističe da nijesu ni dobijali zahtjev iz Turske za uvoz tog popularnog proizvoda.

 

"Nijesmo imali nijedan zahtjev za uvoz meda iz Turske. Ukoliko je uvoza bilo u druge zemlje, ako bilo gdje nađemo takav med kod nasonda bi to značilo da je on nelegalno uvezen", kazao je Đaković.

On je pojasnio da građani treba da prijave ako uoče med iz Turske u bilo kom marketu, a onda će inspekcija uraditi nadzor i provjeriti okolnosti pod kojima se našao u prodaji.

Drugi najveći izvoznik meda u svijetu je upravo Turska.

U toj zemlji koja je poveznica između Evrope i Azije, kako piše Dojče Vele godišnje se proizvede čak 115.000 tona meda - 100.000 pčelara s oko devet miliona pčelinjaka.

Prema podacima turskog Ministarstva poljoprivrede, u toj branši aktivno je oko 500 preduzeća. Prema nekim procjenama, proizvođači meda iz Turske bilježe godišnji promet od oko 270 miliona eura.

Turska je, piše taj list, važan dobavljač meda i za Njemačku. Nakon SAD, Njemačka je drugi najveći uvoznik turskog meda. Svoj med Turska izvozi u 53 zemlje, odnosno zone slobodne trgovine.

Turska policija sve češće obavlja racije kako bi pronašla lažni med pa su tako u septembru prošle godine, u Ankari otkrili 8.150 tona glukoze, fruktoze i šećera – ali i 100.000 etiketa različitih vrsta meda.

Kod tih proizvoda radi se o vještački proizvedenom „medu“ u koji se miješa i šećerni sirup. Ako neki proizvod sadrži vještačke arome, boje, zaslađivače, glukozu, kukuruzni sirup ili vještačko saće, onda se tu radi o „lažnom medu“.

Stručnjaci tvrde da postojeće carinske kontrole nijesu dovoljne kako bi se prepoznalo šta je lažni med. Zato je moguće da je turski lažni med već završio i u inostranstvu. Da li je on zaista već izvezen, to za sada nije jasno.

Ovaj list piše da već postoje naznake da se lažirani turski med zaista pojavio u Evropi, te da je Evropska kancelarija za borbu protiv prevara (OLAF) još 2023. konstatovala da se kod 46 odsto uzoraka uvezenog meda (od ukupno njih 320 istraženih) radilo o lažnom medu. Kod 14 od 15 proba turskog meda radilo se o lažnom medu.

Пратите нас на

Коментари3

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се