- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
U toku
08. 02. 2025.
06:57 >> 07:05
Čitaj mi:
Informacije o svjedoku saradniku biće u fioci 70 godina
Ograničenje pristupa informaciji radi zaštite privatnosti i informaciji, koja sadrži podatke o zaštićenom svjedoku i svjedoku saradniku, trajaće 70 godina od njenog nastanka i najmanje 20 godina od smrti svjedoka, piše u Predlogu zakona o slobodnom pristupu informacijama utvrđenom u četvrtak na Vladi Crne Gore.
U dokumentu se navodi i da se informacija može ranije objaviti, poslije njegove smrti, ako na to pristanu taj svjedok ili njegov bračni, vanbračni supružnik, partner u zajednici života lica istog pola, djeca ili roditelji.
"Ograničenje pristupa informaciji radi bezbjednosti, odbrane, vanjske, monetarne i ekonomske politike Crne Gore, koja je označena odgovarajućim stepenom tajnosti u skladu sa propisima kojima se uređuje tajnost podataka, može trajati do isteka rokova određenih u skladu sa zakonom kojim se uređuje tajnost podataka", piše u dokumentu.
Prema tom Predlogu, ograničenje pristupa informaciji radi istrage i gonjenja izvršilaca krivičnih djela može trajati najduže do okončanja postupka.
"Ograničenje pristupa informaciji radi vršenja službene dužnosti može trajati do pripreme službenog dokumenta, odnosno donošenja odluke i verifikacije zapisnika sa sjednice kolegijalnog organa", dodaju u dokumentu.
Takođe, ograničenje pristupa informaciji, kako se potencira, može trajati dok postoje razlozi za ograničenje pristupa informaciji, odnosno do isteka roka propisanog zakonom.
Državni tužilac u cilju razotkrivanja organizovane kriminalne grupe može sudu predložiti svjedoka saradnika protiv koga se vodi postupak za djelo organizovanog kriminala. Ovaj institut može se koristiti samo izuzetno, kada je izvjesno da će značaj iskaza svjedoka saradnika za dokazivanje krivice ostalih pripadnika kriminalne grupe biti veći od štetnih posljedica krivičnog djela koje mu se stavlja na teret.
Interesantno je da se svjedokom saradnikom može proglasiti i osoba kojoj se na teret stavljaju najteža krivična djela.
Kako su ranije naveli iz Vlade, obrazlažući izmjene Zakona o SPI, novi model počiva na premisi da građani ostvaruju svoje interese u odnosima saradnje, međusobno i sa organima vlasti, koji nastupaju kao “otvoreni sistem” – u komunikaciji sa svojim građanima.
Istaknuto je da su ostvarivanje i zaštita prava na pristup informacijama suočeni sa određenim izazovima koji negativno utiču na efikasnost rada organa, na ostvarivanje prava, a samim tim i na transparentnost rada organa.
"Pa se očekuje da će ovaj zakon doprinijeti što djelotvornijem ostvarivanju prava na slobodan pristup informacijama, te stvaranju neophodnih mehanizama, kako bi sve ono što su identifikovani problemi u primjeni ovoga zakona, bili prevaziđeni", dodaje se.
Najavili su odlučne mjere.
"Stvoriće se neophodni uslovi da se pravo na slobodan pristup informacijama ostvaruje još kvalitetnije i efikasnije, što će doprinijeti i bržem razvoju demokratije i demokratskog sistema“, naglašavaju u Vladi.
Коментари0
Остави коментар