- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
U toku
04. 02. 2025.
06:48 >> 09:41
Čitaj mi:
Izbor srednje škole teška odluka, djeci neophodna podrška
Djeci koja upisuju srednju školu potrebna je podrška, nikako zabrane i negativne poruke roditelja, savjetuje psihološkinja Monika Sekulović.
Izbor srednje škole nerijetko zabrine i učenike i roditelje, jer su devet godina osnovci bili relativno bezbrižni, pa se sa razlogom kaže da je osnovna škola djeci druga kuća. Srednja škola je ipak nešto drugo, nosi i veću odgovornost i strah. Za naš Radio govore polumaturanti Osnovne škole "Radojica Perović", Dejana Dušević i Luka Medenica, budući gimnazijalci.
“Jeste da će biti malo teže zbog tog novog društva, zbog novih nastavnika, ali mislim da su znanja koje sam stekla u osnovnoj da će mi dosta služiti za dalji rad u srednjoj”, kaže Dejana.
“Srednja škola je za mene mnogo teža od osnovne i smatram da je sve to do pojedinca kakav će on uspjeh ostvariti”, kaže Luka.
Oko nastavka školovanja i kod roditelja raste tenzija koju će srednju školu upisati njihovo dijete. Subjektivnost roditelji treba da isključuju, predlaže psihološkinja Monika Sekulović. A evo koje poruke nikako ne smiju da šalju svojim tinejdžerima.
“Da to njima određuje budućnost ili da im upućuje neke zabrane ili negativna uvjerenja, na primjer govoreći da to nije perspektivno, to nije za tebe, ti ne znaš, pokajaćeš se. Znači, jako je značajno savjetovati roditelje da te negativne poruke nikako ne šalju svojoj djeci, već da ih oslobađaju treme”, kaže ona.
Toplina, ljubav i podrška, tri su ključne riječi za svako dijete, a tek kada dođe trenutak upisa u srednju školu.
“ I neka podrška koja je neophodna da oni to ne dožive zapravo na taj stresan način, već kao neki sljedeći korak u svom razvoju”, ističe Sekulović.
Srednja škola je samo nastavak obrazovanja. Prilagođavanje može biti teže, ali mladi ljudi su po prirodi prilagodljivi. Osim više obaveza i odgovornosti u školovanju, pred polumaturantima je i ulazak u buran i zahtjevan period adolescencije.
Коментари0
Остави коментар