- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
U toku
06. 01. 2025.
07:20 >> 07:25
2
čobi za rtcg
"EU donosi dosta privilegija, moramo iskoristiti povoljan trenutak"
Poslanik Albanskog foruma Artan Čobi u intervjuu za Portal RTCG saopštio je da je nesporno da je ima pomaka kad je riječ o položaju Albanaca u Crnoj Gori, ali da je to uglavnom u onim sferama u kojima je to bilo najlakše odraditi. Ističe i da se institucije trude da diskriminacije ne bude, ali i da je jedan od ključnih problema taj što su Albanci nedovoljno zastupljeni upravo u institucijama države. Govoreći o političkoj situaciji u državi, Čobi kaže da se što prije moramo navići na to da će političke krize i turbulencije biti sve češče.
"Ako uporedimo sa stanjem od prije dvadeset i više godina, definitivno je bilo pomaka, ali to uglavnom u onim sferama gdje je to i bilo najlakše uraditi. Zakonski okviri koji se tiču poštovanja prava manjina su usvojeni i u najvećoj mjeri se poštuju, institucije se trude da ne bude diskriminacije i to je u redu, ali nije i ne može biti dovoljno. Jedan od konstantnih problema je nedovoljna zastupljenost Albanaca u institucijama države. Tu ne uključujem političke funkcije jer su one prelazne. Može se reći da ima nekih pomaka ali ni blizu toga da bude na nivou procenata koji čine Albanci u Crnoj Gori. Veoma slabo smo zastupljeni u policiji i vojsci, malo bolje u sudstvu, ali uglavnom nedovoljno", rekao je Čobi.
Drugi problem je, kako navodi, nedostatak velikih investicija na području gdje žive Albanci. Naglašava da je Ulcinj početkom devedesetih godina prošlog vijeka bio ekonomski najperspektivniji grad na crnogorskom primorju, dok je sada, kaže, najzapostavljeniji.
"To je rezultat trodecenijskog maćehinskog, da ne upotrijebim neku oštriju riječ, odnosa bivše vlasti prema ovom gradu. Naravno, Ulcinj sam uzeo samo kao primjer, jer isto je i sa drugim podrucjima gdje žive Albanci. To je ostavilo traga u mnogo čemu, ali eto, nadam se do ćemo u narednim godinama barem nešto ispraviti", ukazuje Čobi.
Na pitanje kako gleda na političku situaciju u državi, Čobi ističe da moramo da se naviknemo na to da će političke krize i turbulencije u Crnoj Gori biti sve češće.
"To je rezultat toga sto više ne postoji dominantna politička snaga i sve mora ići preko dogovora, razumijevanja i tolerancije među političkim akterima. To u prošloj godini nažalost nije uvijek bio slučaj, ali se nadam da će neke teškoće koje smo imali biti prevaziđene. Ostaje žal što zbog političkih previranja nije na vrijeme usvojen budžet za narednu godinu. Lično mislim da je to neodgovorno prema građanima ali svako ima pravo da bira na koji način će zastupati svoje političke stavove", ukazuje naš sagovornik.
Iako smatra da su političke krize sada skoro pa svakodnevica u Crnoj Gori, od ove godine ipak očekuje da se sva "politička sitničarenja" koja su bila veoma prisutna tokom 2024., ostave po strani. Tome, kaže, moraju doprinijeti i stranke vlasti i opozicije.
Pristupanje naše zemlje Evropskoj uniji neće promijeniti situaciju preko noći, ali će, kako kaže Čobi, donijeti građanima dosta privilegija, zbog čega, poručuje, treba iskoristiti ovaj momenat. Zbog toga im, dodaje, slijedi dosta posla.
"Ogromna većina građana Crne Gore podržava ulazak u Evropsku uniju, i na nama je da damo maksimum da ono što treba da odradimo učinimo u najkraćem mogućem roku. Nije mi drago kad vidim da neki politički akteri najveći značaj daju ličnom i partijskom pozicioniranju, a zapostavljaju glavne ciljeve. Evropska unija nije raj i neće nam donijeti blagostanje preko noći, ali donosi dosta privilegija ako se koriste kako treba, zato moramo da istrajemo i iskorisitimo ovaj povoljan momenat. Sleduje nam dosta posla, najviše na sebi, da ostavimo po strani neke loše navike koje smo naslijedili, pogotovo kad je poštovanje institucija u pitanju. Optimista sam da ćemo uraditi bolji posao", zaključuje Čobi.
Коментари2
Остави коментар