- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
U toku
07. 12. 2024.
13:24 >> 07:16
1
ASP
Nacionalni savjet da razmotri milionski posao izgradnje stadiona na Cetinju
Akcija za socijalnu pravdu (ASP) uputila je inicijativu Nacionalnom savjetu za borbu protiv korupcije da razmotri slučaj rekonstrukcije Fudbalskog stadiona na Cetinju, a nakon prikupljene značajne dokumentacije koja pokazuje ozbiljne primjedbe stručnog nadzora nad projektom, čija je cijena sa 8,8 miliona kroz dodatne radove uvećana za još 1,6 miliona eura.
Slučaj rekonstrukcije/izgradnje Fudbalskog stadiona na Cetinju, kako je saopšteno iz ASP-a, jedan je, od ukupno deset, zbog kojih je tadašnja Uprava javnih radova u oktobru 2020. godine zatražila od Ministarstva održivog razvoja da razmotri ukidanje licenci privrednim društvima i ovlašćenim inžinjerima, koji su učestvovali u izradi i reviziji projektne dokumentacije za te investicije. Zahtjev je upućen neposredno nakon što je Demokratska partija socijalista izgubila vlast, ali epiloga još nema.
"Fudbalski stadion na Cetinju nije završen ni punih sedam godina, iako je rok za izgradnju bio tri godine. Kamen temeljac položio je novembra 2017. godine tadašnji premijer Duško Marković, gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović i predsjednik Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG) Dejan Savićević", podsjećaju u ASP-u.
Cijena posla ugovorena je, kako kažu, na 8,8 miliona sa firmom Erlang, najveći dio novca trebalo je da bude izdvojen iz kapitalnog budžeta, dio je trebalo da finansira Prijestonica Cetinje, a dio FSCG. Prema sumarnim podacima ASP-a, koji su dobijeni zvaničnim putem, iz trezora je plaćeno oko 4,4 miliona eura, što je polovina sume, FSCG je izdvojio oko 2,2 miliona, a ostatak Prijestonica Cetinje.
"U prvom dijelu ove godine ugovoreni su dodatni poslovi za ovu investiciju od oko 1,6 miliona eura, uz rok završetka od četiri mjeseca od uvođenja u posao. Ipak, podaci ASP-a pokazuju da je do prije mjesec i po izvođaču bio plaćen samo avans od 320 hiljada i završetak posla kasni", navodi se u saopštenju.
Projektant za rekonstrukciju Fudbalskog stadiona na Cetinju je firma „Studio K“ iz Podgorice, navodi se u dokumentaciji u posjedu ASP-a, dok je firma „Erlang“ upisom u građevinski dnevnik uvedena u posao 16. novembra 2017., da bi već deset dana kasnije firma „Urbi pro“, kao stručni nadzor, dostavila izvještaj da je pregledom projektne dokumentacije uočeno da je projekat konstrukcije rađen na osnovu geomehaničkog elaborata sa susjedne lokacije.
"Potrebno je angažovati privredno društvo koje će uraditi geomehanički elaborat za lokaciju izvođenja radova, kako bi bili sigurni da projektom predviđene karakteristike terena odgovaraju stvarnom stanju na licu mjesta”, citat je iz izvještaja stručnog nadzora, kojim raspolaže ASP.
Dodaju da dva mjeseca kasnije stručni nadzor traži od Uprave javnih radova urgentni sastanak sa projektantom, od kojeg je prethodno tražio da se riješe određeni problemi, jer su uočeni nedostaci i propusti u projektu, za koje je smatrao da „bitno utiču na stabilnost, funkcionalnost i ekonomičnost objekta.“
U novom izvještaju sa kraja februara 2018. godine stručni nadzor predlaže da se dopunjeni projekat vrati na doradu i investitor zatraži mišljenje od konsultanta i revidenta, te posebno ukazuje da primjedbe na centralni dio Istočne tribine bitno utiču na stabilnost objekta i da nijesu stvoreni uslovi za nastavak radova na izgradnji konstrukcije Istočne tribine.
"Već u aprilu te godine stručni nadzor ukazuje da je prilikom iskopa zemlje za izradu temeljne konstrukcije Istočne tribine otkrivena podzemna kaverna, a mjesec kasnije ukazano je na nove probleme, poput toga da „stubovi uzengije nijesu vođeni do dna temeljne konstrukcije i na razmaku su od 20 i 10 centimetara“, a shodno pravilniku za seizmička područja maksimalni razmak je od 15 i 7,5 centimetara, ako nije određena manja vrijednost...", navodi ASP.
U novembru 2019. godine nadzor je Direktoratu za inspekcijske poslove i licenciranje pisao da je izvršena provjera konstrukcije, jer su novi propisi strožiji od onih koji su važili za vrijeme izrade projektne dokumentacije, pa je došlo do izmjene Glavnog projekta u dijelu konstrukcije (istočna i zapadna tribina)...
ASP očekuje, kako ej saopšteno, da će Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije da razmotri konkretni slučaj, angažuje nezavisne stručnjake da analiziraju projektna rješenja i stanje na terenu, ali i one koji treba da izračunaju potencijalnu štetu. Ovo posebno što je jedan od ključnih ciljeva aktuelne vlade borba protiv korupcije, pa bi i Nacionalni savjet, o čijem radu se mjesecima malo toga zna u javnosti, trebalo da ponudi maksimalni doprinos tome.
Коментари1
Остави коментар