- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Izdvajamo
24. 02. 2025.
20:04 >> 23:42
2
Čitaj mi:
Teme ubistava i napada vratiti u fokus, ali učinak Anketnog odbora upitan
Bivši ministar pravde Vladimir Leposavić u emisiji "Argumenti" ističe da su njegova očekivanja od Anketnog odbora koji će se baviti "crnim trojkama" rezervisana, jer je njegov rad vrlo ograničen i ne može da zamijeni sudstvo, koje treba da riješi slučajeve napada i ubistava novinara i onih koji su se borili za istinu. Član Komisije za praćenje istraga napada na novinare Predrag Nikolić, smatra da je bitno da se ove teme vrate u fokus i nada se da će se pojaviti novi svjedoci i insajderi koji će obezbijediti čvrste dokaze. Advokat Nebojša Asanović, dodaje da je upitno formiranje ovog odbora, a ne očekuje ni veliki učinak, jer za tri mjeseca nije moguće ni prikupiti i sistematizovati svu dokumentacuju za mnogobrojne slučajeve, a kamoli proučiti.
Kako je naglasio Leposavić, može se očekivati da se neka važna informacija čuje na tom Anketnom odboru koju bi pravosuđe prihvatilo.
"Parlamentarne istrage su važne, ali sam rezervisan, jer parlament ne može da preuzme ulogu sudstva, on ne može da natjera državne organe, pa ni pojedince, da se odazovu pozivu da dostave neki podatak ili informaciju. Mogu samo da skrenu pažnju javnosti, ali učinak je vrlo ograničen", ocjenjuje Leposavić.
Razlika između Anketnog odbora i sudstava je, kaže, i u tome što pred Odborom nije obavezno da se govori istina, nema sankcija ukoliko se to desi, ali u postupku pred sudom to je zaprijećeno kaznom.
"Formalno-pravno moći su mnogo manje, ali cilj je da se skrene pažnja i da se čuje neka šira slika o političkoj pozadini u vezi sa ovim slučajevima", kazao je bivši ministar.
Novinar i član Komisije za praćenje istraga napada na novinare Predrag Nikolić naglašava da valja sačekati tih nekoliko mjeseci koliko će Odbor raditi da se vide učinci.
"Strah me nekog razočarenja, jer ima i političke igre. Bitno je da se ta tema vrati u fokus, jer problem našeg društva od 90-ih je nekažnjivost ratnih zločina, pobjednika tranzicije, onih koji su bili u crnim trojkama, nekažnjivost za krađu izbora prethodnih 30 godina i političke elite koja je tada vladala. Ovo može biti naknadni pokušaj obračuna sa tom elitom, ali bez čvrstih dokaza teško. Nadam se da imaju svjedoke i insajdere koji su spremni da nešto progovore i da se ti slučajevi riješe", naglasio je Nikolić.
Kazao je da politička elita u posljednje četiri godine nije ispunila puno obećanja, pa može se desiti i sa ovim da ne urade ništa, ali to bi moglo da izazove dodatni bijes u javnosti.
Advokat Nebojša Asanović naglašava da je inicijativa za formiranje ovog odbora pokazala nezadovoljstvo i nepovjerenje prema radu tužilaštva i drugih organa u ovim predmetima.
"Ovo je peta odluka o formiranju anketnih odbora, a da nemamo epiloga. Postojali su neki tehnički izvještaji, otvorene su parlamentarne istrage, ali ni u jednom slučaju nema izvještaja koji bi bio usvojen, što znači da nije blistava budućnost ni ovom odboru", smatra Asanović.
Veliko je pitanje, ističe, i kako će se on formirati, i kako će uspjeti da bilo šta uradi za tri mjeseca.
"Treba proučiti veliki broj predmeta. Tu je na hiljade dokumenta, razasutih na više strana, nešto je u policiji, nešto u tužilaštvu, u sudu... To nije u elektronskoj verziji, pa je nemoguće sve sakupiti tako brzo na jednom mjestu, a ne proučiti, a članovi Anketnog odbora moraju da prouče sve dokumente iz tih slučajeva", kazao je Asanović.
Leposavić dodaje da kod formiranja anketnih odbora valja da postoji dogovor i pozicije i opozicije, minimum saglasnost, ali u ovom konkretnom slučaju kritike opozicije ne mogu da imaju težinu, jer se radi o slučajevima ubistava i napada na novinare, policijske službenike, intelektualce, nastale u vrijeme DPS vladavine i pod političkom kontrolom ovih poslanika koji su bili dio tog sistema, pa se tada nijesu založili da se nađe istina.
Smatra i da ako vlast ovome pristupi neozbiljno onda će to biti problem za čitav politički establišmen. Osjetljivi su slučajevi, a neki su još u toku, i Anketni odbor ne treba da zamijeni sudove. Pojašnjava i da nemamo lustraciju, veting, veliki broj sudija i tužilaca odlazi i to je zabrinjavajuća situacija, tako da Anketni odbor mora raditi efikasno i dati rezultat.
Nikolić ističe da pošto imamo apsurdnu političku situaciji, može se desiti da ovaj odbor ne ispuni dio zacrtanih ciljeva i time dobijemo političku i sudsku aboliciju DPS.
"Decenijama nemamo osudu te politike, i to se nažalost nastavilo i u posljednje četiri godine i može se tumačiti da su dugogodišnji politički akteri nadigrali protivnike, pa imamo stanje da je Milo Đukanović postao počasni predsjednik DPS. Vlast igra neke političke igre, osim ako nema neke nove dokaze koji bi bili toliko jaki da u čitavoj javnosti potvrde ono što je dio medija pisao 30 godina", naglašava Nikolić.
Asanović kaže da kod ubistava Duška Jovanovića i Slavoljuba Šćekića je problem opstrukcija onih koji postupaju u ovim predmetima, i da nema drugog odgovora zašto se godinama nijesu ti slučajevi pomjerili sa mjesta.
"Nadležni organi se nijesu oslobodili starih kadrova koji se još nalaze na nekim važnim mjestima ili su se samo zarotirali. Očekivati da ti kadrovi dođu do novog rezultata, nikada se neće desiti. Ako ovaj odbor dođe makar do imena i prezimena službenika koji su nezakonito postupali, a do toga nije teško dođi, onda će biti pomaka", ocijenio je Asanović.
Коментари2
Остави коментар