Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Vaterpolo

17. 01. 2024. 11:33 >> 11:33
1

JANKO BOŽOVIĆ, ALVARO GRANADOS

Španija i igra sudbine

Za sve nas u Crnoj Gori to je bila noć Nemanje Grbovića. Magična utakmica Borozana i Vujovića, i taj gol brži od sirene koji je donio bar djelimičnu pravdu nakon tri sjajne, maštovite i hrabre izvedbe naših rukometaša u Minhenu, koje jedva čekamo da poguramo u aprilskom grotlu Morače gdje ćemo igrati revanš za odlazak na SP. Ali ova magična sportska noć donijela je i autentične španske drame, ili ako hoćete telenovele.

Podgoričanin Janko Božović, sin Stanke Mugoše Božović koja je bila dio one slavne Budućnosti Vinka Kandije 1985, a osvojila sve sa Hipobankom u 90-im i donijela Austriji svjetsku bronzu 1999, dao je u svojoj 38.godini zlatni gol za austrijski rukomet. Prešao je čuvenog Kaneljasa i izjednačio na 33:33 protiv Španije čime je Austrija posla u glavnu rundu, a Španija otišla kući, iako je na posljednja četiri Eura osvojila dva zlata i dva srebra! Sad su trinaesti, tačno mjesto ispred naših, njihov najgori plasman u istoriji, a nisu srećni ni hrvati jer će umjesto dva boda prenijeti jedan i već sjutra igrati s moćnom Francuskom.

Zato je Španija sinoć okupana vaterpolo slavom. Álvaro Granados iz Novog Beograda donio je sa dva fantastična gola u finišu prvo evropsko zlato ikada, nešto što su dugo sanjali i jurili, ali je stalno bizarno izmicalo. Pamtimo suze na njihovom Pikornelu 2018, kad su na peterce izgubili finale od Srbije, a zapravo baš od tada kreće njihova vaterpolo renesansa. Opet su na peterce izgubili finale od domaćih mađara 2020.godine u grotlu, a osvojili sve ostalo, svjetsko srebro 2019, zlato 2022 i bronza 2023, takođe svjetsku ligu, svjetski kup, dobijali su više puta i onu moćnu Srbiju koja je u Tokiju završila svoju eru, kad je baš preokrenula u polufinalu sa Španijom. Ali to evropsko zlato do sinoć nije stizalo.

Došli su sa opsesijom da ga osvoje, a znali da moraju preći preko jakog domaćeg bazena Hrvatske, osjetili su to i na otvaranju u Dubrovniku kad su pretrpjeli čak 19 isključenja, a Hrvatska samo 12. Ali nakon što su izbacili i onako jaku Italiju, sinoć su otišli preko svih limita i preokrenuli protiv domaćina.Osjećalo se da je kucnuo čas, prvo evropsko finale Španija je odigrala još 1991.godine u Atini protiv Jugoslavije. Zanimljivo, u januaru te godine u Pertu Jugoslavija-Spanija je bilo takođe i finale SP i završilo 8:7 za SFRJ nakon drame na kraju. U Atini je bilo 11:10, i to u situaciji kad su hrvatski asovi Šimenc, Bukić, Vasović i Bezmalinović napustili ekipu samo deset dana uoči EP zbog secesije Hrvatske. Stamenić je pozvao našeg Uskokovića, Ribica, golmana Tadića, od njih napravio heroje, bila je to labudova pjesma jedne zemlje u plamenu, koja se gasila. Bilo je to prvo zlato SFRJ, baš pred njen kraj.

I to je nevjerovatna posudarnost sa ovim zlatom Španije. Jugoslavija je oduvijek bila velesila ali to evropsko zlato je stalno izmicalo. Toliko da se sjećam kampanje uoči EP u Splitu 1981, da mora "napokon" da se osvoji. Čak se pričalo da je uoči olimpijskog finala u Moskvi 1980 "pao dogovor" između Mira Ćirkovića i sovjetskog selektora, njima zlato u Moskvi, nama u Splitu.

Ali nažalost 1.avgusta 1981 Miro Ćirković je poginuo na našem primorju par sedmica uoči EP u Splitu i čitav taj projekat se srušio. Sjećamo se i Rima 1983, moćna ekipa na celu sa Bebićem ali tek četvrta, baš nas je dobila nadolazeća Španija sa mladim Estijarteom, onda srebro u Sofiji 1985 kad smo imali 7:6 golom Lušića protiv SSSR za zlato, ali završilo 7:7 što je njima bilo dovoljno. Potpuno isto u Strazburu 1987, reminsa SSSR na kraju i samo srebro.

Ta ekipa bila je šampion svijeta 1986, i dupli olimpijski šampion 1984 i 1988, osvojila moćno i FINA Kup 1989, pa je posla na EP u Bon da konačno sruši prokletstvo evropskog zlata. U finalu vođstvo 9:6 protiv domaće Njemačke, ali promašaji atipični Šimenca i Milanovića, bizarno stizanje 9:9, i u produžecima zlatni gol Tajsmana za zlato Njemačke. Nevjerica. A onda kad se sve raspadalo i uoči sankcija to prvo zlato u Atini avgusta 1991.Španija je izgubila dva velika finala te 1991 od SFRJ, a u sam vrh ih je doveo splićanin Dragan Matutinović, koji je s Mornarom osvojio KPK 1986. Godinu kasnije na Olimpijadi kod kuće u Barseloni doveo ih je opet do srebra, bila je to prva medalja ikad za njih na OI, zato i slavljena, napravili su i film "42 segundos", jer upravo su ih 42 sekunde dijelile od zlata u nezaboravnom finalu sa Italijom koju je vodio Rudić, i koja je slavila nakon 6 produžetaka. U tom filmu Matutinovića glumi Tarik Filipović, iako nije znao španski jezik.

Od tada su krenuli, Matutinović im je donio još evropsku bronzu 1993 pa se vratio u Jadran i kasnije POSK (šampion Evrope 1999), ali Španija je nastavila, svjetsko srebro 1994, pa čak olimpijsko zlato 1996, pa svjetski šampioni 1998 i opet na krovu svijeta 2001! Puno, puno medalja, puno finala, ali baš to evropsko zlato je i njima izmicalo još duže nego Jugoslaviji, sve do sinoć. Moralo je proći čak 33 godine od te labudove pjesme SFRJ i njihovih suza, da ga napokon osvoje. Super zasluženo.

A nevjerovatna je sudbina Španije na evropskim prvenstvima u svim sportovima. U fudbalu su morali čekati čak 44 godine, toliko sjajnih generacija, da bi ekipa Luisa Aragonjesa sa Viljom, Toresom, Cavijem, Injestom, Fabregasom, Silvom, Ramosom i Pujolom napokon 2008 probila mentalnu barijeru četvrtfinala protiv Italije na penale i onda veličanstveno osvojila. Nanizali su tri velike krune u tom ciklusu i promijenili zauvijek istoriju i svoju ličnu kartu, i sad su u samom vrhu, a u mlađim kategorijama osvajaju sve.

U košarci su takođe čekali evropsko zlato sve do 2009.godine i ubjedljive pobjede nad Srbijom u Katovicama. Izgubili su finale 1983 od Italije, pa opet od Italije 1999, od Litvanije 2003, a na nestvaran način kući od Rusije 2007, kad su bili šampioni svijeta, kad su i na tom EP Gasol, Navaro i drugovi rušili sve pred sobom, vodili u tom finalu 15 razlike, do sok kosa Holdena. Šest izgubljenih finala, more medalja, ali ostale su samo suze. I onda prekretnica 2009, pa opet zlato 2011, pa još 2015 i 2022 čak, uz novo svjetsko 2019, sad se ne zaustavljaju, lomili su toliko puta i sa pravim drim timom.

U odbojci su dočekali senzacionalno zlato 2007, a u rukometu takođe čekali sve do 2018.godine. Šampioni svijeta 2005 i 2013 nadmoćno, ali nikako evropski. Još 1996 izgubili su finale od Rusije kući, pa odmah 1998 i finale od silne Švedske, pa ono 2006 od Francuske kad su bili favoriti ali je buknuo mladi Karabatić, pa i finale 2016 od iznenađujuće Njemačke, i to je bio vrhunac njihove agonije. Osvajaju napokon u Zagrebu 2018 protiv Švedske, da bi odmah ponovili i 2020 u Beču protiv Hrvatske, i to je probijeno.

U vaterpolu su čekali najduže, do 2024, ali toliko su dobri da se moralo desiti. Treba znati i da su šampioni svijeta u ženskom fudbalu, dok su im košarkašice i vaterpolistkinje redovno osvajale Evropu ovih godina. I u tenisu su Dejvis Kup čekali sve do 2000.godine, ta ekipa je ušla u legendu na pragu milenijuma, a onda na krilima Nadala osvojili još pet puta, 2004, 2008, 2009, 2011 i 2019.godine. Isto u futsalu, šampioni svijeta protiv Brazila 2000 i 2004, pa onda pravo more evropskih titula.

U ovom vijeku niko im nije ni blizu u loptaskim sportovima, napravili su pravu revoluciju, ali mnoge barijere morali su srušiti na tom putu. Sinoć na Savi stavljena je posljednja kockica koja je nedostajala savršenom mozaiku.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније