Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Rukomet

01. 12. 2024. 09:46 >> 09:47
Čitaj mi:

ISTORIJAT DUELA

Da se ponove 2012. i 2022: Crna Gora - Rumunija (TVCG 2, 18 h)

Prije dva dana Srbija je postala treća selekcija protiv koje je Crna Gora odigrala dvocifren broj zvaničnih utakmica, nakon Francuske (12) i Danske (10), a preostala dva rivala u grupi B će se izjednačiti sa Španijom na 4. mjestu vječne liste rivala "lavica" sa devet međusobnih duela.

Prva na redu je Rumunija, protiv koje je Crna Gora upisala pobjede u sva tri pohoda na medalje, ali i doživjela neke srceparajuće poraze. U skoru vodi sa četiri trijumfa, ima tri poraza i remi.

Peti trijumf bi gotovo izvjesno donio plasman u glavnu fazu, a ukoliko bi Srbija potom savladala Češku posljednji meč u grupi B za tim Suzane Lazović ne bi imao nikakvu rezultatsku važnost, pa bi ekipa mogla da se odmara za pakleni raspored 5. i 6. decembra i vezane duele sa Mađarskom i Francuskom.

Prvi meč je odigran na prvom velikom takmičenju "lavica" - Evropskom prvenstvu 2010. godine kada je u pretposljednjem kolu glavne faze, u direktnom obračunu za polufinale u Herningu, Kristina Neagu sa 11 golova predvodila svoj tim do trijumfa 23:21.

Bojana Popović je bila najefikasnija u timu Dragana Adžića sa sedam pogodaka, dva je postigla sadašnja kapitenka Milena Raičević (tada Knežević), a jedan selektorka Suzana Lazović.

Dvije godine kasnije, "lavice" su se revanširale - u Lionu, na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre, slavile su čak 34:23 i izborile vizu za London, gdje su kasnije osvojile srebro. Sonja Barjaktarović, sada zadužena za rad s golmankama, bila je igračica utakmice sa 16 odbrana, Katarina Bulatović je dala sedam golova, Popovićeva šest..., a Kneževićeva i Lazuovićeva ponovile učinak iz Herninga.

U decembru 2012. Rumunija je bila posljednja preskočena prepreka u Vršcu (23:20) za selidbu sa maksimalna četiri boda u glavnu fazu u Novom Sadu, a kasnije je osvojeno istorijsko zlato u Beogradu.

Bulatovićeva je devet puta tresla mreže selekcije iz zemlje u kojoj je tada igrala (nosila dres Olkima), Kneževićeva (još) je to učinila pet puta, a Lazovićeva jednom. Barjaktarovićeva je upisala 10 odbrana.

Crna Gora i Rumunija su se srele i 2016. u kvalifikacijama za OI, a igrale su u 3. kolu turnira u Orhusu, kada su već izbacile domaću Dansku i Urugvaj, a to je jedini duel završen bez pobjednika (23:23).

Nekoliko mjeseci kasnije, "lavice" su porazom od Rumunije (25:21), trećim u grupi, ostale bez šansi da se domognu četvrtfinala Igara u Rio de Žaneiru. Na nivou su bile samo Bulatovićeva sa devet golova i Marina Rajčić, koja je odbranila devet šuteva i sedmerac, a Raičevićeva i Lazovićeva imale isti učinak kao u prva dva susreta.

Sljedeći meč odigran je na Svjetskom prvenstvu u Kumamotou - pobjeda 27:26 nakon preokreta i promjene taktike sa "flasterom" na Neagu. Milena Raičević i Jovanka Radičević su dale po šest golova, od sadašnjih reprezentativki su se upisale i Đurđina Jauković (četiri pogotka), Tatjana Brnović (jedan), te golmanke Marta Batinović (sedam odbrana) i Rajčićeva (dvije).

U martu 2021. Rumunke su trijumfovale u Podgorici 28:25 i tugovale, jer su "lavice" zajedno s Norveškom otišle na Olimpijske igre zbog bolje gol-razlike.

Tim tadašnjeg selektora Kima Rasmusena je vodio gotovo sve vrijeme, pa je mogao da se opusti u finišu. Jaukovićeva je dala devet golova, Itana Grbić četiri, kao i Radičevićeva, a jednom je pogodila i tada 18-godišnja Katarina Džaferović. Sjajna je bila i djevojka koje sada nema na spisku, Ljubica Nenezić, sa 13 odbrana i dva sedmerca.

Posljednji meč odigran je u Skoplju, kada su "lavice" slavile 35:34 i kolo prije kraja glavne faze izborile polufinale Evropskog prvenstva i kasnije stigle do bronze nakon vanvremenske pobjede nad Francuskom (27:25).

Na toj utakmici u glavnom gradu Sjeverne Makedonije blistala je Itana Grbić, koja je dala ukupno osam golova (kao i Radičevićeva) i imala nekoliko fenomenalnih asistencija u završnici, a po pet puta su pogodile Jaukovićeva i Brnovićeva. Dva gola je dala Đurđina Malović, a Milena Raičević jedan. Djevojka koje danas neće biti u sastavu zbog povrede je tada u 58. minutu zbog jakog udarca izašla iz igre i kasnije završila sa kragnom oko vrata.

Rajčićeva je upisala devet, a Batinovićeva dvije odbrane.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније