N.R.

18. 08. 2024. 22:37 >> 22:37

EP U PODGORICI

Švedska prvak Evrope, Roganović MVP

Rukometaši Švedske do 18 godina šampioni su Evrope nakon što su u finalu Evropskog prvenstva u Podgorici i to poslije produžetaka pobijedili Dansku 37:36.

Ovo je treći put da je Švedska na krovu Evrope poslije 1997. i 2018. godine u ovoj starosnoj kategoriji.

Prije dvije godine, takođe u Podgorici, Švedska je izgubila finale od Španije. Ove godine, MVP turnira Nikola Roganović - sin nekadašnjeg selektora Crne Gore Zorana Roganovića, uspjeli su da dođu do pobjede protiv komšija - Danske koja još uvijek čeka titulu u ovom uzrastu, a imaju čak četiri srebra, 2001, 2006. i 2008. i ove godine.

Švedska je bila dominantna skoro 50 minuta uz još jednu nevjerovatnu partiju golmana Hakansona. Nakon početnih 4:1, Švedska je na pauzi vodila 17:12, a onda je bilo potrebno samo devet minuta da Danska prvi put poravna rezultat na 19:19. Od tog trenutka meč je bio na ivici, Švedska je stalno vodila, a Danska uspijevala da se vraća.

Danska je u posljednji minut regularnog toka imala vođstvo 29:28 – prije nego što je Arvid Andreason deset sekundi prije kraja postigao gol za 29:29.

U produžetku nekoliko ključnih odbrana golmana Hakansona, koji je sakupio čak 17 u ovom meču.

Njegove odbrane i dobra realizacija u napadu donijela je Švedskoj seriju od 4:0 na početku drugog produžetka za 35:32. Ipak, Danska je ostala u igri do kraja, smanjila na 37:36, ali nije mogla više u ovom meču.