Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ostali sportovi

L.V.

22. 06. 2025. 16:26 >> 16:26

Markes zaokružio savršen vikend u Italiji - Španac grabi ka 7. tituli

Mark Markes je slavio na MotoGP trci u Italiji, zaokruživši savršen vikend na stazi Muđelo i dodatno učvrstivši svoju kandidaturu za sedmu titulu svjetskog šampiona u elitnoj klasi motociklizma.

Vozač Dukatija je u uzbudljivoj borbi na startu trke nadmašio svog brata Aleksa, koji je završio kao drugoplasirani, i timskog kolegu Franćeska Banjaju. Pobjedom je povećao prednost u generalnom plasmanu na 40 bodova u odnosu na Aleksa, nakon što je dan ranije slavio i u sprint trci.

Tridesetdvogodišnji Markes je krenuo sa pol-pozicije, ali nije imao laku trku – vodeću poziciju preuzeo je tek u devetom krugu, nakon što su se on, Aleks i Banjaja nekoliko puta smjenjivali na čelu uz atraktivnu i agresivnu vožnju.

Ovo je njegova peta pobjeda u devet trka u sezoni iz snova sa fabričkim timom Dukatija, i ujedno njegova prva pobjeda na Muđelu još od 2014. godine.

Markes je ove sezone već pobijedio u sprint i glavnoj trci u Tajlandu, Argentini, Kataru, Aragonu i sada Italiji.

Već sada je glavni favorit da se izjednači sa svojim velikim rivalom Valentinom Rosijem po broju titula (sedam), i da se približi legendarnom Đakomu Agostiniju, rekorderu sa osam svjetskih kruna.

To bi za Rosija, koji je otvoreno optuživao Markesa da je "prljav" vozač i da je radio protiv njega kako ne bi osvojio osmu titulu prije deset godina, bilo teško da prihvati.

Navijači u Italiji još uvijek krive Markesa za incident u pretposljednjoj trci sezone 2015. u Maleziji, kada je došlo do kontakta s Rosijem. Iako je njihov miljenik bio kažnjen startom sa začelja u posljednjoj trci, što je praktično osiguralo titulu Horheu Lorencu, bijes navijača i dalje traje.

Markes je u subotu nakon sprint trke dočekan salvama zvižduka sa tribina Muđela, toliko glasnim da je tim-menadžer Dukatija, Davide Tardoci, otišao do tribina i poručio navijačima da „začep(e)“.

Ali u nedjelju – situacija se promijenila. Kada je Markes još jednom nadmašio domaćeg heroja Banjaju, italijanska publika ga je ovog puta ispratila aplauzom.

Banjaja, dvostruki svjetski šampion, završio je četvrti i sada zaostaje čak 110 bodova u generalnom plasmanu. Tri prethodne godine bio je pobjednik na domaćoj stazi u Muđelu, ali je ovog puta ostao bez podijuma – prestigao ga je Fabio Di Đanantonio iz Dukatijeve satelitske ekipe VR46 trku prije kraja.

Za Banjaju, bila je to frustrirajuća trka pred domaćom publikom i još jedan razočaravajući rezultat u sezoni u kojoj je potpuno u sjenci Marka Markesa.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније