- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ostali sportovi
19. 01. 2025.
16:28 >> 16:47
Čitaj mi:
DRUGI PUT ZAREDOM
Sin Kolašinke opet na vrhu - Antonio Lutula najbolji evropski trener
Crna Gora je svjetlosnim godinama udaljena od plivačke elite, ali ima trenera koji ne samo da je njen dio, već je na samom vrhu - Antonio Lutula je drugu godinu zaredom dobio prestižni nagradu Swammy, tj. proglašen za najboljeg stručnjaka u Evropi.
Momak čije ime i prezime ne nagovještavaju veze sa Crnom Gorom je sin Kolašinke i gotovo svake godine dolazi u našu zemlju. Bio je i ovog ljeta, nakon Olimpijskih igara u Parizu, gdje je njegova štićenica Sara Hostrom osvojila zlatne medalje u dvije najpopularnije discipline - na 50 i 100 metara slobodno. Tada je u intervjuu za Portal RTCG govorio o uspjesima švedskih plivača i plivačica, ali i o planovima za Svjetsko prvenstvo u Singapuru.
Lutula je 2022. postao glavni trener u Švedskom nacionalnom plivačkom centru, a direktno je zadužen za karijeru sjajne Hostrom. Na početku 2024. je 31-godišnjakinja iz Salema osvojila petu uzastopnu titulu šampionke svijeta na 50 metara leptir, a na istoj dionici slobodnim stilom je uzela zlato sa vremenom 23,69, što je osam stotiniki sporije od svjetskog rekorda čija je ona vlasnica.
Na "Trofeju Set Koli", koji je bio zagrijavanje za OI u Parizu, bila je najbrža na 50 i 100 slobodno, kao i 50 leptir, a sa tri rekorda mitinga je nagovijestila sjajna izdanja u Gradu svjetlosti.
Sara je u Parizu zablistala u finalima u slobodnom stilu, pa je došla do drugog i trećeg olimpijskog zlata. Lutula ju je nagovorio da pliva na obje dionice, jer je živa legenda švedskog plivanja željala da nastupi samo na 50 metara, kako bi konačno osvojila najsjajnije olimpijsko odličje na najbržoj trci.
Prije posljednjih Igara je imala samo jedno zlato (na 100 leptir u Rio de Žaneiru 2016), iako je na najvećoj svjetskoj smotri učestvovala čak pet puta i držala nekoliko svjetskih rekorda od 2009. godine.
Zbog želje da konačno uzme makar još jedno zlato, Hostrom je nakon dionice na 4X100 slobodno, koju je preplivala za 52,53 sekunde, željela da preskoči trku na dvije dužine bazena i posveti se samo nadmetanju na 50 metara. Htjela je da odmara, ali ju je trener crnogorskih korijena ubijedio da se pojavi na startu kvalifikacija.
"Nema šanse da odustaneš, izađi tamo i vidi šta možeš da uradiš, rezultat je nebitan".
Ispostavilo se da je bio u pravu, jer je Sara iz sedme staze u finalu zablistala i osvojila zlato sa vremenom 52,16. Četiri dana kasnije, u polufinalu je oborila olimpijski rekord na 50 metara sa vremenom 23,66, a u finalu došla do zlata sa pet stotinki sporijim vremenom od toga.
Hostom ima sedam najbržih rezultata u istoriji, a čak 39 puta je plivala ispod 24 sekunde, od čega 22 otkada trenira sa momkom koji je rođen u Beogradu i kao petogodišnjak preselio u Stokholm.
Osim Hostrom, pod njegovim nadzorom je još sedam vrhunskih švedskih plivača - Mišile Kolmen, Luize Hanson, Sofije Hanson, Sofija Astet, Sara Junevik, Robin Hanson i Bjern Seliger.
Sestre Hanson su se vratile u Švedsku nakon nekoliko godina na britanskom Univerzitetu Louborou, a Luize je stigla do olimpijskog finala na 100 leptir i bila peta sa štafetom 4×100 slobodno. Obje su bile članice mješovite štafete 4X100, koja je bila sedma u Parizu.
Коментари0
Остави коментар