N. N.

09. 06. 2024. 23:05 >> 23:06

FORMULA 1

Ferstapenu srećan sejfti-kar za 60. pobjedu u karijeri

Vozačko umijeće, snaga Red Bula i faktor sreće - te tri stvari donijele su treću uzastopnu pobjedu Maksu Ferstapenu na Velikoj nagradi Kanade, 60. u karijeri u Formuli 1.

Drugo mjesto osvojio je Lendo Noris u Meklarenu, dok je treći bio Džorž Rasel u Mercedesu nakon velike borbe s timskim kolegom Luisom Hamiltonom.

U zanimljivoj trci, koju su obilježili nestabilno vrijeme i izbor guma na djelimično mokroj stazi, Ferstapenu je naruku išao udes vozača Vilijamsa Logana Sardženta u 25. krugu.

Leteći Holanđanin je neposredno prije toga bio u boksu, a profitirao je zbog izlaska sejfti-kara na stazu.

"Bila je to prilično luda trka, puno se stvari događalo i morali smo da budemo koncentrisani. Sejfti kar nam je dobro poslužio, bilo je jako zabavno", rekao je Ferstapen, koji je zahvaljujući tome izbio na čelo i sa kratkim prekidom ga čuvao do kraja.

Sigurnosni automobil je morao na stazu i u 53. krugu, nakon što je Sergio Peres udario u ogradu, ali tada nije bilo promjena u vrhu.

"Bio je haos, puno događaja. Da budem iskren, vozio sam dobru trku od početka do kraja. Imao sam nevjerovatan tempo. Sejfti kar me je zaustavio, ali mi je pomogao u Majamiju, a sada odmogao", istakao je Noris, koji je nakon drugog izlaska iz boksa ostao kratak za sekundu...

Aktuelni svjetski prvak sada ima 194 boda, Šarl Lekler, koji nije završio trku, drugi je sa 138, a treći Noris sa 131.

Sljedeća trka je za dvije sedmice u Barceloni.