20. 11. 2022. 16:22 >> 16:29

FORMULA 1

Verstapen pobijedio u posljednjoj trci, Lekler vicešampion

Vozač Red Bula Maks Verstapen pobedio je danas u posljednjoj ovosezonskoj trci u Formuli 1, koja je vožena za Veliku nagradu Abu Dabija.

Holanđanin je tako popravio sopstveni rekord i došao do 15. pobjede u sezoni i ukupno 35. u karijeri.

Drugo mjesto zauzeo je vozač Ferarija Šarl Lekler, koji je tako ponio vicešampionsku titulu u šampionatu, dok je treći završio Serhio Peres iz Red Bula.

Četvrti je kroz cilj prošao Karlos Sainc iz Ferarija, peti je trku završio Džordž Rasel iz Mercedesa, a šesti je uz dodatni bod za najbrži krug završio Lando Noris iz Meklarena.

Esteban Okon iz Alpina zauzeo je sedmo mjesto, vozač Aston Martina Lens Strol je došao do osmog mjesta, dok je deveti kroz cilj prošao Danijel Rikardo iz Meklarena.

Jedan bod je u svojoj posljednjoj trci osvojio četvrostruki svetski prvak Sebastijan Fetel iz Aston Martina.

Verstapen je ranije osvojio drugu uzastopnu svetsku titulu, a sezonu je završio sa 454 boda. Drugo mjesto pripalo je Lekleru sa 308 bodova, dok je Peres treći sa tri boda manje.

Sa prvog mjesta je krenuo Verstapen, drugi je bio njegov timski kolega, a u drugom startnom redu su vozači Ferarija Lekler i Sainc.

Treći startni red pripao je vozačima Mercedesa Luisu Hamiltonu i Raselu.

Na samom startu Hamilton je obišao Sainca za četvrto mjesto, a Noris je uzeo šesto mjesto od Rasela.

Sainc je uzvratio napadom, a tom prilikom dolazi do kontakta, posle čega se Hamilton na nebezbjedan način vraća na stazu.

U petom krugu na preporuku ekipe Hamilton vraća poziciju Saincu, da bi španskog vozača u istom krugu ponovo obišao.

Tri kruga kasnije Sainc dolazi do četvrtog mesta, a ubrzo i Rasel obilazi timskog kolegu.

Prvi na zamjenu guma od vodećih idu Peres i Rasel u 16. krugu. Peres prelazi na tvrde gume, dok Rasel ostaje nešto duže u (5,2 sekunde), a ekipa ga na nebezbjedan način pušta iz boksa i tom prilikom izbjegava kontakt sa Norisom.

Rasel je zbog toga kažnjen sa dodatnih pet sekundi.

Peres je prilikom povratka na stazu imao borbu za peto mjesto sa Fetelom, a do te pozicije dolazi posle napada u 17. krugu.

U boks u 18. krugu odlazi Sainc, krug kasnije gume mijenja Hamilton, a vodeći Verstapen na promjenu odlazi u 21. krugu.

Samo jedan krug prvo mjesto je držao Lekler, koji potom odlazi na zamjenu guma.

Zbog kvara na bolidu u 28. krugu u posljednjoj trci za Alpin odustaje Fernando Alonso.

Peres na drugu promjenu pneumatika odlazi u 34. krugu, a njegov rival u borbi za drugo mjesto u generalnom poretku, Lekler, ostaje na stazi i odlučuje se za taktiku sa samo jednim stajanjem.

U 39. krugu prilikom napada vozača Hasa Mika Šumahera, dolazi do kontakta između njega i Nikolasa Latifija iz Vilijamsa, a zbog incidenta njemački vozač je kažnjen sa pet sekundi.

Drugu zamjenu guma odradili su u 40. krugu Sainc i Rasel.

Na stazi je najzanimljivija bila borba Hamiltona i Peresa za treće mjesto, a Meksikanac je u 47. krugu uspio da obiđe sedmostrukog svjetskog šampiona.

Pokušao je Peres do kraja da se približi Lekleru i napadne, ali nije uspio.

Zbog problema sa hidraulikom u 56. krugu je odustao Hamilton, koji ovu sezonu završava bez pobjede.

U posljednjem krugu odustao je i vozač Vilijamsa Nikolas Latifi.