L.V.

22. 02. 2024. 21:30 >> 21:44

PORAZ U LUDVINZBURGU

Njemačke trojke i Osar da Silva nerješivi problemi za naše košarkaše

Košarkaši Crne Gore poraženi su na početku kvalifikacija za Eurobasket u Ludvinzburgu od Njemačke 85:61.

Ekipa Boška Radovića odigrala je prilično loš meč, posebno na otvaranju kada skoro šest minuta nismu uspjeli ni jedan poen da postignemo.

Njemci otvaraju sa 16:0 i tako nagovještavaju pravac kojim će meč da ide. Nevjerovatne trojke, ali i realizacija generalno aktuelnog svjetskog prvaka, koji je u prvom poluvremenu skoro sve što je uputio ka našem košu pogodio. Trojke nakon prvih 20 minuta su bile 9/16, dok su za dva poena bili na 8/12.

Naše momke je rezultatski koliko toliko držao uvijek borbeni Nemanja Radović, koji je uz to, žargonski rečeno "dobio dobre batine" u reketu domaćih, ali sudijski kriterijum je jednostavno bio takav u tim trenucima meča.

Problem je bila i sama organizacija napada, čemu svjedoče svega 4 asistencije "crvenih" nakon 20 minuta.

U trećoj dionici "pojavio" se Kendrik Peri.

Plej Unikahe je pogodio dvije trojke, par puta na ulazu, a sa druge strane domaće je u tom trenutku konačno stao šut. Taj period smo dobili 11:20 i spustili zaostatak koji je do tada "koketirao" na oko +15 na svega osam poena, da bi u 32. minutu zaostatak iznosio svega šest poena.

Imali smo tada momentum, ali nažalost nije dugo potrajao, jer su Njemci se brzo "trgnuli" i novom serijom trojki, ali i preko večeras fenomenalnog Oskara da Silve došli ponovo na dvocifrenu prednost, prvo, a onda je ona rasla sve do na kraju će se ispostaviti 24 poena razlike.

Košarkaš Barselone je bio nerješiva enigma za naše centre, pogađao je nakon pik en rola, iz drugog plana nakon ofanzivnog skoka, sa poludistance. Jednostavno nismo imali rješenje za njega.

Da Silva je na kraju završio sa 19 poena (9/13 iz igre), sedam skokova i četiri asistencije, Delev i Olinde su dali po 13.

U našem timu Peri je meč završio sa 16 poena (5/12 iz igre), Nemanja Radović je dao 13, Mihailović na kraju deset poena.

Tokom cijelog meča naš tim je napravio svega pet asistencija, igra koja je počivala ili na borbi centara u reketu da se izbore za neku izglednu priliku, ili za izolaciju spoljnih igrača koji su mahom probali iz prodora da poentiraju.

Moraće to dosta bolje već u nedjelju kada u Podgoricu dolazi Švedska koja je večeras slavila protiv Bugarske 84:70.

Taj meč je na programu od 19 časova u nedjelju 25. februara.

ČETVRTA ČETVRTINA

10. minut Njemačka-Crna Gora 85:61

Rutinski završetak utakmice na kraju za Njemce.

8. minut Njemačka-Crna Gora 80:56

Kramer pogađa na asistenciju da Silve, pa Delev novu trojku za svoj tim. Jednostavno nismo imali odgovor cijelu utakmicu na šut aktuelnih svjetskih šampiona.

7. minut Njemačka-Crna Gora 75:56

Nastavlja Da Silva da pogađa.

6. minut Njemačka-Crna Gora 73:55

Precizan je bio Mihailović sa slobodnih bacanja, ali nova trojka "Manšafta" i ponovo su domaći igrači na +18. Sada je Delov pogodio van linije 6,75.

5. minut Njemačka-Crna Gora 70:53

Radončić polovičan sa linije penala. Vejler Bab pogađa, Peri gubi loptu u sljedećem napadu, a Olinde pogađa u tranziciji. Njemci su odbili naš napad i sad imaju ponovo +14.

4. minut Njemačka-Crna Gora 66:52

Dobro će našu momci zapamtiti francuskog arbitra Joana Rusoa. Nakon čelendža lopta za Njemce. Oskar da Silva je pogodio iz drugog ofanzivnog skoka pogađa 17 poen. To je čak četvrti ofanzivni skok košarkaša Barselone.

3. minut  Njemačka-Crna Gora 62:52

Oskar Da Silva na drugoj strani pogađa iz ofanzivnog skoka. Drobnjak pravi faul u napadu, Vobo na drugoj strani pogađa i ponovo Njemci imaju 10 poena prednosti.

2. minut Njemačka-Crna Gora 58:52

Nije bilo poena u prva dva minuta na obije strane. Zoran Nikolić pogađa nakon dva ofanzivna skoka

TREĆA ČETVRTINA

10. minut Njemačka-Crna Gora 58:50

Još jedna sjajna odbrana naših i Peri je fauliran. Polovičan sa linije penala.

10. minut Njemačka-Crna Gora 58:49

TROJKA PERIJA!!! Prvi put od trećeg minuta smo ispod dvocifreog zaostatka.

8. minut Njemačka-Crna Gora 58:46

Simonović pogađa sa poludistance. Odlična odbrana naših pa trojka Perija.

7. minut Njemačka-Crna Gora 58:41

Priđemo uvijek tu na 14, 12 poena razlike, ali Njemci uvijek imaju odgovor. Peri ke bio precizan sa linije penala, a ali Olinde pogađa svoju treću trojku i vraća Njemcima sigrurnu prednost.

7. minut Njemačka-Crna Gora 55:39

Stao je malo šut domaćina, ali naši momci prave dosta grešaka. Imamo 12 izgubljenih lopti naspram dvije izgubljene lopte Njemačke.

6. minut Njemačka-Crna Gora 55:39

Kendrik Peri pogađa. Naš plej se "probudio" u nastavku.

4. minut Njemačka-Crna Gora 55:37

Par napada naših momaka koji su bili ili brzopleti ili bezidejni, Njemci uspjevaju preko linije penala da povećaju prednost.

3. minut Njemačka-Crna Gora 52:37

Da Silva pogađa pored Nikolića, uz to centar Vojvodine je napravio prekršaj. Kendrik Peri pogađa svoju prvu trojku.

2. minut Njemačka-Crna Gora 50:32

Deseta trojka Njemaca na meču. Vajler Bab je i pored dobrog defanzvinog posjeda "crvenih" pogodio iz stepbeka.

1. minut Njemačka-Crna Gora 47:32

Nikolić otvara drugo poluvrijeme poenima. Odbranili smo se, a onda ponovo arbitri "briljiraju". Prvo očigledan faul nad Radovićem, i to dva puta, a onda lopta od Matiseka odlazi u aut, ali prva odluka je bila da je od našeg igrača.  Nakon čelendža preimenovali su odluku, i Radović pogađa.

DRUGA ČETVRTINA

10. minut Njemačka-Crna Gora 47:30

Nevjerovatan rasplet u zadnjih pola minuta. na 13 poena zaostatka imali smo napad gdje smo mogli da smanjimo dodatno zaostatak. Međutim Radović nakon lijepog rolinga nije bio precizan. Na drugoj strani Matisek pogađa trojku uz faul Perija i tako ponovo vraća sigurnu prednost svom timu.

10. minut Njemačka-Crna Gora 43:30

Radović pogađa svoj 11 poen.

9. minut Njemačka-Crna Gora 43:28

Bespotreban sudijski kriterijum krajem druge dionici, u kojoj nakon što nije sviran faul nad Žugićem, sviraju faul Simonoviću u bloku.

8. minut Njemačka-Crna Gora 42:28

Nevjerovatno šta su sudije propustile da sviraju. Fedor Žugić  je očigledno fauliran, i to ispred samih sudija, ali nisu svirali faul. Umjesto toga prethodno je dosuđen faul Zorana Nikolića.

8. minut Njemačka-Crna Gora 40:28

Oskar Da Silva pogađa svoj deseti poen. Košarkaš Barselone je nerješiva enigma za naše centre za sada. Kendrik Peri se upisuje u strijelce sa druge strane.

7. minut Njemačka-Crna Gora 38:26

Trojka Žugića!!! Naši polako hvataju priključak, srećom i domaćina je stao šut.

6. minut Njemačka-Crna Gora 38:23

Kramer pokazuje da ima i atleticizam sa dobrim zakucavanjem, na drugoj strani Zoran Nikolić pogađa iz tip ina.

5. minut Njemačka-Crna Gora 36:21

Njemci pogađaju u reketu, ali na drugoj strani Radović pogađa novu trojku. Naš krilni centar je naraspoloženiji za igru.

4. minut Njemačka-Crna Gora 34:18

Nemanja Radović pogađa trojku na sam istek našeg napada. Nakon što su sudije gledale snimak, ustanovljeno je da je kapiten Mursije gazio liniju.

3. minut Njemačka-Crna Gora 34:16

Mihailović baš kao i Drobnjak iz dosta teške situacije pogađa uz faul. Precizan je bek Budućnosti i sa linije penala.

2. minut Njemačka-Crna Gora 34:13

Nevjerovatno zvuči ali nova trojka Njemačke. Olinde iz ćoška.

2. minut Njemačka-Crna Gora 31:13

Igor Drobnjak se sjajno snalazi u napadu i pogađa uz faul. Plej SC Derbija je bio precizan isa linije penala

1. minut Njemačka-Crna Gora 31:10

Prva četvrtina i trojka Niklas Vimberg pogađa. Sedma trojka Njemaca na nešto više od deset minuta igre.

PRVA ČETVRTINA

10. minut Njemačka-Crna Gora 28:10

Sengfelder nova trojka. Imaju naši momci zadnji napad u posljednjoj dionici ali nismo uspjeli da poentiramo.

10. minut Njemačka-Crna Gora 25:10

Olinde pogađa novu trojku nakon asistencije Da Silve. Na drugoj strani Radović pogađa iz teške pozicije.

9. minut Njemačka-Crna Gora 22:8

Oskar Da Silva pogađa nakon pik en rola, dok sa druge strane nove poene za naš tim postiže Andrija Slavković.

7. minut Njemačka-Crna Gora 18:6

Simonović i Radović pogađaju iz reketa.

6. minut Njemačka-Crna Gora 16:2

Nova trojka Njemaca i 16:0 na startu. Najgori mogući scenario za naše momke. Vladimir Mihailović pogađa prve poene za naš tim tek u šestom minutu meča.

4. minut Njemačka-Crna Gora 13:0

Pogodio je Simonović, ali je šut došao nakon isteka napada, Oskar Da Silva je pogodio.

3. minut Njemačka-Crna Gora 11:0

Nastavljaju Njemci da pogađaju trojke, treća trojka u trećem vezanom napadu. Radović je tražio tajm aut.

2. minut Njemačka-Crna Gora 8:0

Loš start za naše momke. Imamo dobar skoka, ali u napadu loše izgrađene akcije. Njemci su brzo vezali dvije trojke (Matisek i Kramer) i došli do opipljivije prednosti.

Prva petorka naše reprezentacije: Kendrik Peri, Petar Popović, Dino Radončić, Marko Simonović i Zoran Nikolić.

Nije moglo teže otvaranje da bude za ekipu Boška Radovića od gostovanja protiv aktuelnih svjetskih šampiona.

Utakmica se igra u Ludvizburgu, a obije ekipe ne mogu da računaju na najbolje igrače.

Ovaj FIBA prozor nije moguć za košarkaše iz NBA lige, pa tako mi ne možemo da računamo na Nikolu Vučevića, dok Gordonu Herbertu fale nosioci igre sa Mundobasketa, Denis Šruder, braća Vagner (Franc i Mo) kao i Danijel Tais.

Naš tim je oslabljen i za odsustvo kapitena Bojana Dubljevića (porodični razlozi), kao i Nikolu Ivanovića koji ima problem sa povredama.

Njemačka sa druge strane od ekipe iz Manile koja je pokorila svijet, ima samo Davida Kramera, pleja Granade, dok je Herbert odlučio da da priliku igračima iz drugog plana.

Nema tako Bonge, Obsta, Vojtmana, ali tu su Nelson Veideman, Oskar Da Silva, Luis Olinde.

Crna Gora sa Njemačkom je do sada igrala tri puta, i imamo pozitivan skor sa dvije pobjede.

U kvalifikacijama za Eurobasket slavili smo u Njemačkoj 27. novembra sa 74:80, a onda u Podgorici smo slavili 82:75.

Njemci su međutim slavili u osmini finala Eurobasketa 85:79, u meču koji pamtimo po spornim sudijskim odlukama u korist domaćina.

"Svjesni smo da nas danas očekuje jedna veoma teška utakmica. Za Njemačku je ovo prvi meč nakon osvajanja Svjetskog prvenstva, a iako su sada u drugačijem sastavu, ali vrlo dobro znamo da je to ekipa koja je sastavljena od mnogo evroligaških igrača. Upravo zbog toga očekujemo veoma težak meč u lijepoj i pravoj košarkaškoj atmosferi" kazao je crnogorski reprezentativac Dino Radončić, uoči posljednjeg treninga za današnji meč.

"Maksimalan fokus sada je na prvi meč, odnosno na Njemačku. Čeka nas ozbiljan protivnik, iako nijesu možda u najboljem sastavu. Međutim, to je selekcija koja ima veliku bazu kvalitetnih igrača, imaju mnogo igrača koji igraju Evroligu i njemačku ligu, u Bajernu, Albi, koji godinama igraju na visokom nivou. Svjesni smo da nas čeka jedna ozbiljna agresivna ekipa u oba pravca i u napadu i odbrani. Upravo zbog toga moramo puno da radimo da bi bili u utakmici 40 minuta protiv takve ekipe", istakao je selektor Boško Radović.

Ranije danas igra se i drugi meč iz naše grupe u kojem se sastaju Švedska i Bugarska.