- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
15. 07. 2025.
09:38 >> 09:39
Čitaj mi:
Fenomen ženskog fudbala: Događaj ili pokret?
Četvrtfinala na ženskom Euru u Švajcarskoj kreću u srijedu, te noći Italija-Norveška, u četvrtak Švedska-Engleska što je pravi spektakl, u petak Švajcarska-Španija i u subotu novi klasik Francuska-Njemačka.
Podaci su nevjerovatni, širom Evrope televizijski šer ide između 20-30%, gledanost zapanjujuća, od 24 utakmice grupne faze čak 22 su imale rasprodate stadione, meč Španija-Portugal 5:0 sa 30 hiljada navijača oborio je rekord svih vremena za mečeve u kojima ne igra domaćin, ali samo par dana kasnije Njemačka-Danska sa 35 hiljada postavili su novi.
Ukupno 470 hiljada gledalaca do sada, oboren rekord iz Engleske 2022 iako nemaju magnitudu Vemblija i Old Traforda. Takođe, ogroman uspjeh "Fan Walk", gdje navijači dvije selekcije zajedno hodaju pet kilometara od fan zone do stadiona. Na Lecigrundu u Cirihu brazilski ambijent na derbiju Švedska-Njemačka 4:1, a tek sad slijedi haos sa nokaut mečevima. Direktorica UEFE Nadin Kesler je rekla da ovo nije samo događaj nego pravi pokret. Iz Švedske imaju 60 hiljada trebovanja za meč sa Engleskom, praktično za dva stadiona. A tu je šampion svijeta Španija od koje vibrira cijela zemlja, njihova igra magija, nekoliko Zlatnih lopti, Puteljas-Bonmati-Kaldentej-Giharo-Paralueljo-Del Kastiljo-Gonzales-Karmona, a sad jos i Pina i 18-godišnje čudo Barse Viki Lopez, dimenzija tehnike do sad neviđena.
Očekivano je da će proći domaćina Švajcarsku u grotlu jer u Ligi Nacija su ih dobile 5:0 i 7:1, a onda ih do titule čeka pobjednik derbija Francuska-Njemačka i na kraju možda opet Engleska kao na SP. Slijede vrhunci.
Ono što frapira je upravo euforija koja je zahvatila ženski fudbal. To je sličan tip euforije koju tako dobro znamo sa muškog fudbala u smislu masovnosti i zanosa, ali opet drugačiji, i ovaj sport bi zapravo trebalo upoređivati sa drugim globalnim poput košarke, tenisa, atletike. Na najvećim šampionatima u košarci gledamo prazne ili poluprazne tribine kad ne igra domaćin, to je neuporedivo. Pravi bum ženskog fudbala je krenuo baš od Eura 2017. koji je osvojila Holandija, a onda je uslijedilo SP u Francuskoj 2019. gdje počinje da bude pokret, sa 50 hiljada navijača Holandije u svim gradovima, sa dva miliona Šveđana na dočeku nakon bronze, sa totalnim bumom u Japanu i još ranije Brazilu, sa Trampom koji polemiše sa najboljom igračicom šampiona svijeta SAD Megan Rapino koja ne želi na prijem u Bijelu kuću.
Četvrtfinale Francuska-SAD i polufinale SAD-Engleska odigrani su pred 60 hiljada gledalaca, a tada kreću i rekordi u Španiji sa preko 90 hiljada navijača na Nou Kampu na utakmicama najbolje ekipe svijeta Barselone. Ništa nije stalo ni nakon korone, rekordi u Engleskoj 2022, i čak u dalekoj Australiji i Novom Zelandu 2023. gdje je bilo fantastično SP. Ali kroz Ligu Nacija i kvalifikacije vidjeli smo da je to rastući fenomen i u svim manjim zemljama.
Nivo kvaliteta eksponencijalno raste, brzina, tehnika, intenzitet, naravno postao je profesionalni sport, ali još nisu ušle velike pare globalno već je zanos baš na čisto sportskim osnovama, onako kako je u muškom fudbalu bilo još 50-ih godina. Tržište u muškom fudbalu je nevjerovatno podignuto, globalni interesi, sponzori, ogromne TV kuće, jedna industrija kakva ne postoji na planeti. Tako je FIFA uspjela da odjednom plasira i ovo klupsko SP kao novi mega projekat, da ga gledaju milijarde ljudi, da dovede top klubove sa svih meridijana i toliko legendi i naizgled da se još razbacuje sa ogromnim novcem. To je sve bilo moguće zato što su ušle velike pare sa Bliskog Istoka, konketno iz Arabije koja ima najbogatije klubove svijeta trenutno i to je fakat, a njihov Vladin fond PIF sipa ogroman novac u kase FIFE tako da su mogli da ulože dvije milijarde dolara da ne trepnu.
I dok samo taj fond bude sipao novac moći će da raste i to SP i da rade što hoće, jer Arabiji su dodijelili Mundijal 2034, tako da će im oni garantovati i još veće klupsko SP 2029, vjerovatno u Brazilu, uoči Mundijala u Španiji, Portugalu i Maroku, a ono 2033. će biti sigurno kod njih kao generalna proba za futuristički Mundijal. To su novi centri moći, svijet koji se naglo promijenio, velike geopolitičke igre, a fudbal kao globalni fenomen direktno diktira te trendove ispred vremena. Međutim, ovakva ekspanzija ženskog fudbala samo će dati nova krila, jer sad je jasno da je ovo igra koju planeta daleko najlakše prihvata, pa je i sam Tramp preksinoć u Njujorku rekao da bi valjalo i u Americi promijeniti naziv "soccer" u "football".
Za dvije godine Svjetsko prvenstvo biće održano u Brazilu na velikim stadionima gdje je bio čuveni Mundijal 2014. i biće totalni spektakl, a 2031.godine SP će biti u SAD i Meksiku, i tu ide proširenje na 48 zemalja, baš kao već iduće godine na muškom Mundijalu u istim tim zemljama. Treba otvoriti prostor za Zambiju, Ganu, Indiju gdje se rađaju sjajne fudbalerke. Zato je važno biti u toku sa ovim talasom koji je zahvatio svijet, i da se spremimo za prenose narednih noći, da li Italija može u polufinale, da li će Šveđanke nakon bizarne pobjede 4:1 nad silnom Njemačkom moći da izbace šampiona Englesku opet u Cirihu, šta će nam sada prirediti Španija koja je već dala 14 golova, i ko će dobiti sudar super teškasa Francuska-Njemačka.
Коментари0
Остави коментар