- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
05. 07. 2025.
14:22 >> 14:29
Kako je Barselona ostala bez Nika Vilijamsa
U nekoj drugoj verziji ovog ljeta, Niko Vilijams bi već bio predstavljen kao veliko pojačanje Barselone. Njegova fotografija u dresu sa brojem već bi kružila društvenim mrežama, a Deko bi možda zabilježio svoj najveći potez kao sportski direktor kluba.
Ali umjesto toga, Vilijams se u četvrtak veče vratio sa odmora u Bilbao, snimio promotivni video ispred oskrnavljenog murala sa njegovim likom i potpisao novi desetogodišnji ugovor sa Atletik Bilbaom - sa većom otkupnom klauzulom i godišnjom platom koja ga čini najplaćenijim igračem u istoriji kluba.
A Barselona? Barselona je o svemu saznala preko Instagrama.
Zašto je transfer propao
Barselona i Vilijams su posljednjih sedmica vodili iscrpne pregovore. Uslovi su djelovali dostižno: otkupna klauzula od 58 miliona eura u jednom obroku nije bila problem, novac je bio pripremljen, ali bi bio uplaćen tek poslije 30. juna, kako bi se transfer računao u budžet naredne sezone. Međutim, sve se slomilo na jednoj stavci: klauzuli o izlasku.
Vilijamsov tim je insistirao da se u ugovor unese klauzula koja mu omogućava da napusti klub bez obeštećenja ukoliko ga Barselona ne uspije registriovati do kraja prelaznog roka. Upozorili su i da postoje konkretne ponude drugih velikih klubova - Bajerna, Arsenala i samog Atletika.
Deko je to odbio. Iako je dao riječ da će Vilijams sigurno biti registrovan, smatrao je da ne može preuzeti rizik da izgubi igrača vrijednog 58 miliona eura bez centa kompenzacije.
Izvori bliski klubu tvrde da je prošlogodišnja drama sa registracijom Danija Olma ostavila traga na sportskog direktora i da nije želio da prolazi kroz sličnu situaciju još jednom.
Sapunica oko Olmove registracije kao upozorenje
U slučaju Olma, Barselona je prošle sezone iskoristila pravnu rupu da ga registruje kao zamjenu za povrijeđenog Kristensena. Ali kada se Danac oporavio, La Liga je automatski odjavila Olma. Tek nakon što se španska vlada uključila i Viši sportski savjet donio odluku u Barseloninu korist, Olmo je vraćen u tim - i od tada je registrovan do isteka ugovora 2030. godine.
Zanimljivo, upravo je Olmov ugovor sadržao klauzulu identičnu onoj koju je Vilijams sada tražio. Imali su je i Ilkaj Gundogan i Žil Kunde. Odluka da se sad povuče crta možda je imala više veze sa emocionalnim oprezom nego sa pravnim presedanom.
Napetost sa Bilbaom
Zategnuti odnosi Barselone i Atletika dodatno su kulminirali kada su u Bilbau, pošto je Vilijams obavijestio klub o želji da pređe u Barselonu, objavili zvanično saopštenje.
U njemu su se požalili na javne komentare sportskog direktora Deka o igraču koji je pod ugovorom do 2027. godine, te su zatražili od La Lige da preispita finansijsku održivost Barselone.
Laporta je odgovorio u javnosti: “Neka se Atletik pristojno bavi svojim poslom.”
U međuvremenu, interna očekivanja u svlačionici Barselone rasla su iz dana u dan. Igrači su razgovarali o broju koji bi Vilijams mogao da nosi. Bilo je uvjerenja da je dolazak gotova stvar.
A onda šok i video iz Bilbaa.
Poreske razlike koje prave razliku
Jedan od faktora koji je dodatno otežao posao Barseloni jeste poreski režim. Biskaja, provincija Baskonije čiji je Bilbao glavni grad, ima poseban poreski tretman za profesionalne sportiste. Zbog skraćene dužine karijere, sportisti plaćaju manje poreze nego u ostatku Španije.
Eduard Romeu, bivši finansijski potpredsjednik Barselone, izjavio je prošle sedmice za RAC1:
„Zbog razlike u porezima između Katalonije i Baskije, Niko Vilijams bi Barselonu koštao 40 odsto više nego što košta Atletik“.
Novi ugovor u Bilbau Vilijamsu donosi platu od oko 10 miliona eura neto godišnje. Barselona to nije mogla, ili htjela, da prati.
Šta sada?
Nakon što je Vilijams rekao "ne", Barselona se okreće drugim opcijama. Prvobitni plan uključivao je Luisa Dijaza iz Liverpula i Markusa Rašforda iz Mančester junajteda.
Dijaz je Dekov favorit, ali komplikovani finansijski zahvati čine transfer teško izvodljivim.
Rašford, s druge strane, djeluje realnije. Junajted želi da ga proda, a sam igrač je voljan da ode u inostranstvo - možda čak i na pozajmicu, uz smanjenu platu.
Kako god, Barselona mora brzo da pronađe novi pravac. Jer dok murali u Bilbau ponovo dobijaju Vilijamsov potpis, u Kataloniji ostaje gorak ukus propuštene šanse.
Коментари0
Остави коментар