- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
21. 05. 2025.
12:14 >> 12:14
FIFA prodaje karte za Mundijal po principu dinamičkog određivanja cijena - šta to znači?
FIFA planira da prodaje karte za Svjetsko prvenstvo 2026. godine po principu dinamičkog određivanja cijena - sistemu u kojem cijene variraju u zavisnosti od potražnje.
Do sada su jedini dostupni paketi za Svjetsko prvenstvo, koje će zajednički organizovati Sjedinjene Američke Države, Kanada i Meksiko, bili hospitality paketi, koji uključuju više utakmica u okviru jedne ponude. Cijene tih paketa počinju od oko 3.220 eura po osobi, a dostižu i do oko 67.340 eura.
U odgovoru na ovu priču, iz FIFA-e su saopštili da se početak prodaje ulaznica za Svjetsko prvenstvo očekuje u trećem kvartalu 2025. godine putem njihove zvanične internet stranice, te da će dodatne informacije biti objavljene naknadno.
Međutim, kako saznaje The Athletic od osoba bliskih FIFA-inom planiranju, koje su željele da ostanu anonimne radi očuvanja odnosa, organizacija trenutno planira da uvede sistem dinamičkog određivanja cijena. Očekuje se da će postojati izuzeci za fiksne cijene kada je riječ o ograničenom broju karata po utakmici, koje će biti ustupljene fudbalskim savezima čije reprezentacije učestvuju na turniru, ali će karte za opštu prodaju biti podložne dinamičkim cijenama.
U zajedničkoj kandidaturi SAD-a, Kanade i Meksika za domaćinstvo Svjetskog prvenstva, te države su procijenile prihod od prodaje karata na oko 1,65 milijardi eura, nazivajući tu cifru „konzervativnom“. FIFA je u martu objavila da joj je cilj ostvarenje prihoda od oko 12 milijardi eura u četvorogodišnjem ciklusu koji kulminira Svjetskim prvenstvom 2026, što je znatno više u odnosu na oko 7 milijardi eura ostvarenih između 2019. i Mundijala u Kataru 2022. godine. Ovo jasno pokazuje koliko FIFA vidi Sjevernu Ameriku kao tržište sa ogromnim finansijskim potencijalom.
Velika većina prihoda od prodaje karata će otići direktno Fifi, a ne gradovima domaćinima, iako su i oni uključeni u organizaciju turnira.
FIFA je već koristila sistem dinamičkog određivanja cijena za ovogodišnje Svjetsko klupsko prvenstvo, koje se takođe održava u SAD-u. To znači da su se cijene ulaznica već mijenjale, i nastaviće da se mijenjaju, u zavisnosti od potražnje i dostupnosti.
Za sada se to pokazalo kao prednost za potrošače, jer je Klupski Mundijal novoformatiran turnir i prodaja ulaznica ide slabije za neke utakmice, posebno u grupnoj fazi, pa su cijene išle niže. Karte za grupne mečeve Mančester sitija, Intera, Pari Sen Žermena i Čelsija bile dostupne za manje od 28 eura. S druge strane, za utakmice u kojima igra Real Madrid, gdje je potražnja veća a dostupnost manja, najniža cijena za njihove grupne mečeve u petak je iznosila oko 92 eura po karti.
Sličan model je korišćen i na prošlogodišnjem izdanju Kopa Amerike, koje je takođe održano na tlu SAD-a.
Ideja dinamičkog određivanja cijena mnogo je poznatija u američkim sportovima i sektorima kao što su putovanja, hoteli, aplikacije za prevoz i muzički koncerti, dok se u evropskom fudbalu rijetko koristi.
Kada je španska Valensija uvela dinamičko određivanje cijena na početku sezone 2024/25, Udruženje fudbalskih navijača (FSA) upozorilo je da bi to izazvalo ogromno protivljenje ako bi se probalo i u Engleskoj. Fudbalski navijači Evrope su taj sistem opisali kao „ništa drugo do očigledna pohlepa“.
Navijači se s pravom mogu zabrinuti da bi ih dinamičke cijene mogle isključiti iz takmičenja, naročito turisti, koji pored karata moraju uračunati i troškove smještaja, letova i transporta unutar Sjeverne Amerike. Tokom Kopa Amerike, čak su i parking mjesta kod stadiona dostizala trocifrene iznose na nekim lokacijama (preko 90 eura).
Oksford universiti pres, je uvrstio izraz „dinamičko određivanje cijena“ među šest izraza u užem izboru za riječ godine 2024, nakon što je niz kontroverzi gurnuo ovu praksu u centar pažnje javnosti.
Sistem je bio na snazi i kada su u Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj puštene u prodaju ulaznice za turneju povodom ponovnog okupljanja grupe Oasis, a nevjerovatno visoke cijene izazvale su žestok revolt fanova i političara, zbog čega je bend napustio tu praksu za naredne turneje u Sjevernoj Americi.
Коментари0
Остави коментар