- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
05. 05. 2025.
13:46 >> 14:23
Mogu li Englezi do devet klubova u Evropi?
Iza engleskih klubova je još jedna uspješna sedmica na evropskoj sceni. Iako je Arsenal poražen od Pari Sen Žermena u prvom meču polufinala Lige šampiona (0:1), Mančester Junajted i Totenhem su dva dana kasnije upisali ubjedljive pobjede u svojim polufinalnim duelima Lige Evrope, dok je Čelsi u Ligi konferencija deklasirao Đurgarden sa 4:1 i praktično zakoračio u finale.
Sve to dodatno podgrijava intrigantnu mogućnost da naredne sezone čak devet, a u nekim scenarijima čak i deset engleskih klubova igra u UEFA-inim takmičenjima.
Liga šampiona: Pet sigurnih mjesta, moguća i šesta ili sedma ulaznica
Engleska je ove sezone osigurala jedno od dva „mjesta za uspješnost“ (EPS) koje UEFA dodjeljuje ligama s najboljim koeficijentima, čime Premijer liga dobija pet mjesta u Ligi šampiona. Uz to, pobjednik Lige Evrope takođe ulazi u elitno takmičenje, a u polufinalu se nalaze dva engleska tima — Junajted i Totenhem — koji su daleko od vrha tabele i neće izboriti Evropu kroz ligu.
Teoretski, ako Arsenal završi peti u Premijer ligi, a pritom osvoji Ligu šampiona, Engleska bi mogla imati i sedam klubova u Ligi šampiona: četiri iz lige, Arsenal kao branilac titule, šesti tim zahvaljujući EPS mjestu i pobjednik Lige Evrope.
Liga Evrope i Liga konferencija: Puno kombinacija, još više nepoznanica
Standardno, Engleska ima još tri evropske pozicije: dva mjesta u Ligi Evrope (za pobjednika FA Kupa i najbolje plasiranog tim van LŠ zone) i jedno u Ligi konferencija (za pobjednika Karabao kupa). Međutim, situacija je ove godine posebno zamršena jer:
- Njukasl, koji je osvojio Karabao kup, blizu je plasmana u LŠ, pa bi se njegovo mjesto za Ligu konferencija prenijelo na ligu.
- Mančester Siti, potencijalni pobjednik FA Kupa, takođe je u zoni LŠ. Ako se to ostvari, njegovo mjesto za Ligu Evrope ide najboljem neplasiranom timu iz lige.
- Kristal Palas, drugi finalista FA Kupa, ima šansu da se kroz trofej plasira u Ligu Evrope — i eventualno zakomplikuje sve kalkulacije.
Poseban slučaj: Šta ako Čelsi osvoji Ligu konferencija?
Pobjednik Lige konferencija ide direktno u Ligu Evrope. Ukoliko Čelsi osvoji to takmičenje, a u Premijer ligi završi van evropskih mjesta, Engleska je mogla imati i deset klubova u Evropi. No, s obzirom na trenutni plasman — deset bodova prednosti ispred osmog mjesta i tri kola do kraja — Čelsi će se kvalifikovati kroz ligu svakako, nevezano za Ligu konferencije.
U slučaju da završe sedmi i osvoje Ligu konferencija, Engleska bi imala:
- tri tima u Ligi Evrope (šesti, sedmi i Čelsi),
- devetoplasirani tim bi ostao bez Evrope jer bi se izgubilo mjesto za Ligu konferencija.
Bitka za osmo mjesto postaje ključna
Ukoliko Kristal Palas ne osvoji FA Kup, borba za osmu poziciju može odlučiti posljednju kartu za Evropu. Trenutno su u toj borbi: Bornmut (52) i Brentford (52), Brajton (52), Fulam (51 bod). S obzirom na raspored i formu, očekuje se uzbudljiva završnica.
Iako se još uvijek ništa ne može sa sigurnošću tvrditi, Engleska je veoma blizu da naredne sezone ima najmanje devet klubova u evropskim takmičenjima. To bi bio jedan od najvećih brojeva u istoriji, mada još uvijek ispod rekorda Francuske lige iz 1997/98 kada su deset klubova igrala Evropu.
U sezoni 1997/98, Francuska je imala rekordnih 10 klubova u Evropi: Monako i Pari Sen Žermen igrali su Ligu šampiona, Nica je nastupala u Kupu pobjednika kupova, dok su u Kupu UEFA igrali Okser, Strazbur, Lion, Mec, Bastija, Nant i Bordo. Okser, Lion i Bastija su se plasirali kroz tadašnji Kup Intertoto, čime je Francuska postavila istorijski rekord po broju učesnika u jednoj sezoni.
Evropski koeficijenti, uspjesi u finalima i ligaški rasplet u narednim nedjeljama odlučiće koliko će Premijer liga biti zastupljena na međunarodnoj sceni — ali jedno je jasno: engleski klubovi nastavljaju da dominiraju i kvantitetom i kvalitetom.
Коментари0
Остави коментар