Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Fudbal

L.V.

18. 12. 2024. 15:21 >> 15:21

ODJECI DODJELE ORGANIZACIJE MUNDIJALA

Prava radnika - vodeći problem Saudijske Arabije

Međunarodna humanitarna organizacija upozorila je multinacionalne kompanije koje se nadmeću za projekte vezane za Svjetsko prvenstvo u Saudijskoj Arabiji — kao i sve migrante koji razmišljaju o odlasku u kraljevstvo do 2034. godine — da ta zemlja u Zalivu i dalje predstavlja izuzetno rizično okruženje za radnička prava.

U članku objavljenom na sajtu Centra za poslovanje i ljudska prava, povodom Međunarodnog dana migranata, viša istraživačica Izabel Arčer napisala je da „kompanije koje žele da profitiraju od saudijskog Svjetskog prvenstva moraju biti svjesne ovih rizika“.

Organizacija od 2022. godine prati izvještaje o zloupotrebama radnika migranata i utvrdila je da, iako Bliski istok i Sjeverna Afrika čine samo šest odsto svjetske populacije, taj region odgovara za trećinu svih slučajeva u njihovoj bazi podataka, pri čemu 94 odsto dolazi iz šest zemalja Savjeta za saradnju država Zaliva: Bahreina, Kuvajta, Omana, Katara, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Saudijska Arabija, koja je daleko najveća zemlja u Zalivu, odgovorna je za 82 od 490 slučajeva u regionu, sa brojnim izvještajima o krađi plata, nezakonitim naknadama za regrutaciju, verbalnom i fizičkom zlostavljanju, neadekvatnim životnim uslovima, preprekama za pravnu zaštitu i kršenju zdravstvenih i bezbjednosnih standarda.

„Naši podaci jasno pokazuju svakodnevno iskustvo radnika migranata u Saudijskoj Arabiji, uključujući one koji rade na mega-projektima poput (novog grada) NEOM-a i stadiona Aramko (predloženog mjesta za Svjetsko prvenstvo u Kobarima), koje saudijska vlada reklamira kao simbole razvoja zemlje“, kazala je Arčer.

Napominjući da su saudijske kompanije „među najneprozirnijim na svijetu“, Arčer je istakla da su građevinski radnici posebno ugroženi, ali i osoblje za čišćenje, održavanje i obezbjeđenje, koje će biti „na prvoj liniji dočeka navijača i fudbalera“ 2034. godine.

„Finansijske koristi Saudijske Arabije 2034. godine su ogromne — za FIFA-u, sponzore, lokalne i multinacionalne kompanije — ali će to imati devastirajuću cijenu za neke od najranjivijih radnika na svijetu,“ rekla je Arčer.

Njeno upozorenje jedno je od mnogih izdatih otkako je FIFA prošle sedmice potvrdila da će ova bogata naftna država biti domaćin najpopularnijeg sportskog događaja na svijetu 2034. godine.

Koalicija od 21 grupe za ljudska prava, predstavnika navijača i sindikata objavila je zajedničko saopštenje nakon proglašenja saudijske kandidature, optužujući Fifu za „neodgovorno postupanje prema ljudskim životima“.

„FIFA zna da će radnici biti iskorišćavani, pa čak i gubiti živote bez fundamentalnih reformi u Saudijskoj Arabiji, a ipak je odlučila da nastavi dalje,“ rekao je Stiv Kokburn, šef odjela za radna prava i sport u jednoj od potpisnica saopštenja, organizaciji Amnesti internešnal.

U autorskom tekstu objavljenom u "Arhitekts Žurnalu" u ponedjeljak, britanski arhitekta Džeremi Til oštro je kritikovao one iz industrije koji su već požurili u kraljevstvo tražeći angažmane, navodeći da je jedini etički stav koji bi trebalo zauzeti bojkot Saudijske Arabije.

Slični pozivi su upućeni pred 19. godišnji Forum o upravljanju internetom, konferenciju pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija, koja se ove sedmice održava u saudijskoj prijestonici Rijadu.

„Saudijske vlasti sprovode kontinuirani napad na slobodu izražavanja na internetu, a sada su domaćini globalne internet konferencije,“ rekla je istraživačica za Saudijsku Arabiju u organizaciji Hjuman Rajts Voč, Džoi Šea, u članku objavljenom na sajtu ove humanitarne organizacije. „Ako saudijska vlada zaista ozbiljno shvata digitalna prava, vlasti bi trebalo odmah da oslobode desetine aktivista zatvorenih zbog izražavanja mišljenja na internetu.“

Predsjednik Fife Đani Infantino vjeruje da dodjeljivanje Svjetskog prvenstva zemljama poput Katara 2022. godine i Saudijske Arabije za 2034. godinu može biti „jedinstven katalizator... za pozitivne društvene promjene i jedinstvo.“

Saudijski zvaničnici više puta su govorili o napretku koji je kraljevstvo postiglo na raznim poljima posljednjih godina, uključujući radnička prava, i obećali da će se pridržavati svih Fifinih pravila. Takođe su ukazali na sjajnu tehničku procjenu koju je FIFA dala njihovoj kandidaturi ranije ovog mjeseca.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније