Фудбал
01. 11. 2022. 15:41 >> 20:43
МЕЧ СУДИО ДАБАНОВИЋ
Сутјеска упутила жалбу на суђење у дербију: Докле више?
Фудбалски клуб Сутјеска упутио је жалбу на суђење у мечу против Будућности, меч који је судио најбољи црногорски судија Никола Дабановић.
Саопштење на сајту актуелних црнгорских шампиона под називом "Докле више", таргетира Дабановића којем су и дали признаје да је најбољи судија, да је направио пар пропуста на штету њијховог тима.
Саопштење Сутјеске преносимо интегрално.
Фудбалски клуб Сутјеска, актуелни црногорски шампион, не треба и не тражи помоћ од било кога из фудбалског живота Црне Горе, али имамо жељу да црногорска фудбалска и шира јавност стекне увид у одређена дешавања, јер нисмо сигурни да то виде одговорне институције.
Крајњи циљ нам је, као и свим актерима који су укључени у фудбалска такмичења (као учесници или организатори), здрави спортски односи и фер и спортска борба на терену, јер сматрамо да само у таквој борби постигнути резултат стварно вриједи и да на тај начин једино можемо показати стварне вриједности.
Како би се створили такви услови и како бисмо сви били усмјерени на остварење заједничког циља, свој допринос морају дати и остали актери, не само клубови или играчи.
Сходно томе, сматрамо да последња дешавања на највећем црногорском дербију не доприносе заједничном интересу. Конкретно, вјерујемо да реакције нашег најбољег арбитра Николе Дабановића нијесу биле у рангу важности утакмице и његове међународне репутације.
Овим не желимо да умањимо побједу насег највећег ривала, али морамо указати на одређене чињенице.
У првој ситуације је евидентно да наш фудбалер Илија Тучевић први долази до лопте, а након тога бива фаулиран од стране противничког голмана, док помоћни судија констатује да је лопта након дуела отишла у гол аут, што недвосмислено потврђује нашу констатацију. Уколико је потребно размишљати о интензитету старт(ов)а у другој ситуацији, морамо бити свјесни чињенице да фудбалер наше екипе трчи према голу брзином 33.2 км/х, и прво добија руку на лакат, па на раме, па бива ухваћен под руку и на крају одгурнут лактом у леђа... сложићете се да при тој брзини, чак и мали контакт може пореметити равнотежу играча. У трећој ситуацији очигледно је играње руком у шеснаестерцу, а о томе свједоћи и рука која наставља у правцу лопте након што је остварен контакт са истом, док последња ситуације, у којој одбрамбени фудбалер противника (након претходне усмене опомене арбитра) држи нашег капитена са обје руке читавих десет секунди, док га коначно није "приземљио", не тражи додатно појашњење.
Памтимо и прошлу сезону и истог дјелиоца правде, који на утакмици против Морнара, уз додатне три спорне ситуације, "боксовање" лопте одбрамбеног играча у свом шеснаестерцу, тачно испред арбитра, није окарактерисао као казнени ударац, па не можемо се одати утиску и чињеницама, и помислити да су у питању превиди, јер их је превише за некога ко се већ дуже вријеме котира као најбољи црногорски судија.
Присјетићемо се и арбитара који су, прошле године, након што су дијелили правду на утакмицама наше екипе, били кажњавани или револтирани због притиска од претпостављених завршавали своје судијске каријере.
Клуб ће, уколико се понове сличне ситуације, бити принуђен да тражи изузеће, без обзира на име или ранг који судија има. И то искључиво са једним циљем - ради оздрављења црногорског фудбала, по свим сегментима.
Коментари 0
остави коментар