- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Zelena priča
24. 12. 2024.
00:00 >> 15:19
Zelena priča
Šume u plavskoj opštini poslednjih godina inficirane su i suše se.
Potkornjak ili sipac nemilosrdno napada , naročito u toplijem periodu, a tokom zime, kada ispod kore uglavnom miruje, pošteđen je od ljudske ruke, jer ovo nije vrijeme za intervenciju, kako kažu nadležni.
Bilježili smo minulih mjeseci brojne reakcije mještana, drvoprerađivača, ekoloških i građanskih aktivista, kao i predstavnika resornog Ministarstva i institucija odgovornih za zaštitu životne sredine.
Mišljenja o načinu suzbijanja štetočine podijeljena su, a najglasniji je bio šumarski inspektor : da se hitno sprovedu sanitarne mjere, jer su stradale desetine hiljada kubika drveta, te se šteta mjeri u milionima eura.
Podsjetimo, inspektorske prijave nijesu dale rezultat, formiraju se radne grupe i organizuju okrugli stolovi , Nacionalni park Prokletije sve više obolijeva i konačno se postavljaju feromonske klopke za neumornog sipca, a savjesni inspekor je izmješten .
Alarmantna situacija zbog potkornjaka u NP Prokletije- rezultat je nebrige nadležnih, smatraju drvoprerađivači i ekolozi, jer je osušena i izvaljena stabla trebalo isjeći i izvući iz šume, te na vrijeme postaviti feromonske klopke.
Moramo tragati za primjerima adekvatnog gazdovanja, gdje upravljači zajedno sa naukom, upravo kroz koncept redovne sanitarne sječe doprinose zdravlju šuma.
U “Zelenoj priči “ govore: drvoprerađivač, ekološki i građanski aktivista Nedžad Cecunjanin iz Plava, direktorica JP NPCG Marinela Đuretić i direktor Agencije za zaštitu životne sredine , dr Milan Gazdić.
Urednica emisije Tatjana Fatić
Коментари0
Остави коментар