- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Zelena priča
08. 10. 2024.
00:00 >> 11:33
Zelena priča
Ne priliči državi koja slovi za ekološku, posebno dok upisuje 33 godine tog ustavnog određenja, da turiste dočekuje sa punim kontejnerima, prljavim ulicama i uz neprijatne mirise. O smeću oko nas svjedoče ekološke bilježnice, novinarski prilozi i društvene mreže. “Sačuvano” je na mnogim foto i video zapisima posjetilaca, čak i u nekim poznatim turističkim destinacjama , poput kraljice Mediterana. Nepravda prema izdašnoj prirodi, istoriji, tradiciji, kulturi, prema čovjeku i privredi, od koje očekujemo rast i blagostanje.
Neodgovorno i neozbiljno djelovanje prema životnoj sredini sa uticajem na turizam, značajnu granu kojom se dičimo i ovdje i vani, tamo gdje promovišemo ljepote naše zemlje.Potvrđuju to i rezultati istraživanja Turističke organizacije Budve, sprovedeno od 1.jula do 15. septembra, kroz upitnik na nekoliko svjetskih jezika. Inostrani turisti, između ostalog , primjedbe imaju i na buku, gužve u saobraćaju, radove u sezoni…
A došli su ljudi da odmore, zabave se, uživaju, upoznaju nas, da ostave novac ovdje.
Mnogi nas preporučiti neće, niti će ponovo doći, kako saznajemo. Primjećivali su inostrani gosti i minulih godina naše manjkavosti, naročito otpad pored puta, čak i reagovali zbog narušene prirodne ljepote i kulturno-istorijskih znamenitosti, prenosi nam iskustvo vrijedna turistička vodičkinja Darinka Grloman iz Budve, koja je u višegodišnjoj karijeri mnogo puta zanimljivim animiranjem gostiju nastojala da odvrati njihov pogled od smeća u prirodi.
Ekološki aktivista Aleksandar Dragićević godinama apeluje na institucije i stanovništvo da povedu računa o životnoj sredini, jer je nedopustivo da su nam ulice, stanice i stajališta, vidikovci, plaže i obale zatrpani smećem i plastikom, te da je otpad nužno reciklirati.
Problemom otpada, plastike i recikliranja poslednjih mjeseci intenzivno se bavi “Zeleni talas “, koji je u nekoliko crnogorskih gradova sakupio 250 tona otpada, a osim zapaženih organizuje i edukativne radionice za djecu i mlade.
O tome više naša gošća iz tog eko pokreta Jelena Rakčević.
Urednica emisije Tatjana Fatić
Коментари0
Остави коментар