Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Zanimljivosti

Branka Zeković [ RCG ]

10. 07. 2025. 06:30 >> 06:31
1
Čitaj mi:

Napretka ima, pravosuđe najveći izazov na putu ka EU

Najnoviji izvještaj Evropske komisije pokazuje da se Crna Gora suočava sa ozbiljnim izazovima u očuvanju nezavisnosti pravosuđa i medija, ocjenjuje Andrea Popović iz Mreže za evropske politike. Da sudstvo ostaje najslabija karika u našem institucionalnom sistemu, smatra direktorica Akcije za socijalnu pravdu Ines Mrdović. U izvještaju Evropske komisije se navodi da svega 26 odsto građana vjeruje u nezavisnost naših sudova.

Izvještaj Evropske komisije o vladavini prava pokazuje da je Crna Gora ostvarila određene pomake, posebno u procesuiranju korupcije, ocjenjuje Andreja Popović iz Mreže za evropske politike, ali smatra da je to i dalje nedovoljno.

"Istovremeno ovaj izvještaj ukazuje na ozbiljne izazove u očuvanju nezavisnosti pravosuđa i medija. Ono što je bitno akcentovati su ti politički uplivi, institucionalne blokade i nedovoljna efikasnost pravosudnog sistema i to sve narušava povjerenje građana", navodi Popović.

U izvještaju Evropske komisije navodi se da samo 26 odsto građana vjeruje u nezavisnost sudova, što, kako ocjenjuje Popović, jasno govori o uplitanju izvršne i zakonodavne vlasti u rad pravosudnih institucija.

"Čak i Evropska komisija u ovom izvještaju navodi da veliki broj mjera i strategija reforme pravosuđa za 2024. godinu nije sprovedeno. Znači imamo formalne korake, ali i suštinski nedostatak političke volje. I ono što bi rekla jeste da je ovo ogledalo naše unutrašnje nespremnosti, da izgradimo sistem koji ne zavisi od političke volje", ističe ona.

Reforme u crnogorskom pravosudnom sistemu nikada nisu bile suštinske, ocjenjuje Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu.

"I uglavnom se to svodi na te neke štrikove koje mi treba da zadovoljimo a koje ovdje na terenu i u stvarnom životu ne znače suštinsku vladavinu prava i ne znače isporučivanje pravde", kaže ona.

Podsjeća da Evropska komisija očekuje pravosnažne presude za slučajeve visoke korupcije i organizovanog kriminala.

"Bojim se da u odnosu na ono što su ne samo očekivanja iz Brisala, nego i u odnosu na ono što su očekivanja ovdje u domaćoj cijelosti, kada su u pitanju te presude za visoku korupciju i organizovani kriminal, da nećemo biti do kraja zadovoljni. Upravo iz razloga što se pokazuje da je pravosuđe, odnosno sudstvo, prevashodno i dalje vrlo, da kažem, loša karika u ukupnom institucionalnom sistemu Crne Gore", kazala je Mrdović.

U narednih godinu i po Crna Gora je na ozbiljnom ispitu, no i pored povoljne klime u EU, bez istinskih promjena u pravosuđu, borbi protiv korupcije i zaštiti slobode medija, naša evropska perspektiva ostaje na čekanju, zaključuju sagovornice Radija Crne Gore.

 

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније