Људи и догађаји
21. 09. 2023. 08:16 >> 08:18
НА ДАНАШЊИ ДАН...
"Људи и догађаји" - 21. септембар
"Људи и догађаји" Радија и Телевизије Црне Горе подсјећа на најважније догађаје који су се догодили на данашњи дан.
- 21. септембра 19. године п.н.е.
Умро је Публије Вергилије Марон, пјесник и књижевник царског Рима. Аутор је националног јуначког епа "Енеида", у коме се описују догађаји са Енејом након пропасти Троје, његова лутања и долазак у Италију. Сматра се највећим пјесником антике а Данте га је узео за водича кроз подземље у свом дјелу "Божанствена комедија".
- 21. септембра 1832. године
Умро је шкотски писац Валтер Скот, аутор историјских романа "Роб Рој", "Ајванхо" и "Веверли". Сакупљао је народну поезију и писао романе о јунацима шкотског националног предања. Његов најпознатији роман "Ајванхо" говори о Енглеској у време краља Ричарда Лављег Срца и "Трећег Крсташког рата". У енглеском преводу објавио је српску народну пјесму "Хасанагиница".
- 21. септембра 1846. године
Рођен је српски политичар и писац Светозар Марковић, оснивач социјалистичког покрета у Србији и први теоретичар реализма у српској литератури. Позната дјела Светозара Марковића: «Певање и мишљење«; «Србија на истоку«, «Начела народне економије«.
- 21. септембра 1860. године
Умро је Артур Шопенхауер, њемачки филозоф идеалист, класични представник песимизма. Главно дјело му је "Свијет као воља и претстава", написано 1818. и прерађено 1844. које му је донијело славу тек пред крај живота. Његову дубоко песимистичну филозофију прихватила је генерација разочарана неуспјехом националних покрета 1848. у Европи.
- 21. септембра 1897. године
На Цетињу је умро др Петар Миљанић, значајна личност у историји медицине у Црној Гори 19. вијека. Завршио је правни, а потом медицински факултет у Москви. Докторирао је у Њемачкој. Извршио је темељите реформе у црногорском здравству.
- 21. септембра 1925. године
Из Цетињског манастира у капелу на Ловћену враћени су земни остаци Петра Другог Петровића Његоша. Капелу је обновио краљ Александар Карађорђевић, након што је била оштећена током аустроугарског бомбардовања у Првом свјетском рату.
- 21. септембра 1993. године
Указом предсједника Русије Бориса Јељцина распуштен је Парламент, што је довело до уставне кризе у Русији. Побуњени посланици забарикадирали су се у згради Парламента, одакле су истјерани уз помоћ војске 4. октобра. Узрок сукоба је низ радикалних реформи руске економије које је спроводио Јељцин, и прелазак са државног социјализма на капитализам и слободно тржиште.
Коментари 0
остави коментар