Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

M.M.Lj.

01. 05. 2025. 17:20 >> 17:20
Čitaj mi:

Veče vrhunskog džeza: Isfar Sarabski trio oduševio podgoričku publiku

U okviru proslave Međunarodnog dana džeza, Kulturno-informativni centar „Budo Tomović" ugostio je jednog od najistaknutijih pijanista savremene džez scene - Isfara Sarabskog. Ovaj virtuozni umjetnik iz Azerbejdžana priredio je nezaboravno veče, ispunjeno sofisticiranim improvizacijama, dubokim emocijama i tehničkom briljantnošću koja je oduševila publiku u punoj sali KIC-a.

 

Sarabski, dobitnik prestižne nagrade „Montreux Jazz Festivala” i jedan od najznačajnijih ambasadora moderne azerbejdžanske muzičke scene, predstavio je svoj prepoznatljivi spoj tradicionalnog džeza, klasične muzike i orijentalnih melodija. Podršku na sceni dali su mu kontrabasista Makar Novikov i bubnjar Amir Bresler.

Za bubnjara Amira Breslera, učešće na proslavi Međunarodnog dana džeza u Crnoj Gori predstavlja posebno iskustvo, budući da mu je ovo prvi dolazak u našu zemlju, ali i da su prvi utisci zaista lijepi. 

Posebno je izrazio zadovoljstvo atmosferom tokom koncerta, ističući da je publika bila izuzetno srdačna. 

„Imali smo sjajan koncert, a publika je bila i više nego divna. Drago mi je što smo dio obilježavanja Međunarodnog dana džeza, jer je to veoma značajno za afirmaciju i širenje ove vrste muzike“, zaključio je on. 

Poztivne utiske sa ovog nastupa nosi i kontrabasista Makar Novikov. 

„Prvi put sam ovdje i veoma sam zadovoljan. Bilo je zaista odlično. Publika je bila veoma skoncentrisna na ono što smo izvodili. Osjetila se prava interakcija, što je za nas izvođače veoma važno“, kazao je nakon nastupa.

Tokom koncerta, kako navodi, izvodili su uglavnom autorsku muziku, ali i aranžmane koji uključuju elemente klasične muzike, što cijelom repertoaru daje dodatnu složenost.

„Neke kompozicije su zaista kompleksne, sa elementima klasične muzike, dok su neke izvedene uz pomoć notnog zapisa, odnosno bez improvizacije. Ali, na kraju, najbolje je da muziku jednostavno poslušate. Teško je objasniti riječima ono što muzika zaista jeste“, zaključio je on.

Oduševljenje reakcijama publike nakon svog premijernog predstavljanja u Crnoj Gori, nije krio ni pijanista Isfar Sarabski, koji je kazao da je posebna čast svirati u novom gradu, pred novom publikom, na Međunarodni dan džeza. Uz zahvalnost organizatorima na pozivu, istakao je da ga raduje što je ovim koncertom publici predstavio svoj rad, svoj pristup džez muzici, ali i ličnu muzičku viziju. Dodao je da ga posebno čini srećnim što džez kao muzički žanr ima svoje poklonike u Crnoj Gori i što ljudi umiju da prepoznaju emociju i posebnost ove muzike.

Urednica muzičkog programa u KIC-u Maja Popović, podsjetila je da je manifestacija „Mjesec poštovanja džeza - JAM 2025” počela 1. aprila, te da je tokom trajanja programa publika imala priliku da uživa u nastupima brojnih inostranih umjetnika.

„Riječ je o umjetnicima koje prvi put predstavljamo našoj publici, sa željom da im približimo čari savremenog džeza i bogatstvo koje donose različite muzičke inspiracije. Mnogi od ovih izvođača dolaze sa istoka i svojim autentičnim pristupom obogaćuju džez formu“, kazala je Popović.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније