Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

P. R.

11. 04. 2025. 13:40 >> 13:39

Otvorena izložba "Beyond the Looking Glass" u Muzeju savremene umjetnosti

Izložba "Beyond the Looking Glass" francuske arhitektice i umjetnice Odile Decq, jedne od najuticajnijih figura savremene svjetske arhitektonske i umjetničke scene svečano je otvorena sinoć u Dvorcu Petrovića u Podgorici.

"Izložba je koncipirana kao prostorna i idejna cjelina koja obuhvata tri ključna segmenta – umjetnost, arhitekturu i dizajn – koji se međusobno prožimaju i dopunjuju, stvarajući dinamičan i promišljen ambijent. Posebno osmišljeni i jedinstveni elementi izložbe uključuju in situ prostornu instalaciju u parku Kruševac, kao i skulpturu unutar Dvorca Petrovića, obje kreirane ekskluzivno za izložbu u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore", navode u saopštenju.

Na otvaranju su govorili dr Vladislav Šćepanović, direktor Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore, Blanka Marković, kustoskinja izložbe, i autorka izložbe Odile Decq.

Šćepanović je istakao značaj ove izložbe za Muzej i crnogorsku kulturnu scenu.

"Ovo je, po mom mišljenju, jedna od najboljih izložbi koju smo imali od osnivanja muzeja. 'Beyond the Looking Glass' ne samo da nas uvodi u multidisciplinarni svijet Odile Decq, već nas podsjeća koliko arhitektura, umjetnost i dizajn imaju moć da oblikuju društvo u kojem živimo", rekao je Šćepanović.

On je kazao da je imao privilegiju da upozna Odile tokom rada u žiriju za izbor idejnog rješenja nove zgrade MSUCG.

"Njeno razumijevanje savremene arhitekture i njena vizija prostora odigrali su ključnu ulogu u izboru pobjedničkog rješenja studija A-Fact. Ova izložba dolazi u trenutku kada nam je više nego ikad potrebna javna rasprava o prostoru, identitetu i ulozi kulture u savremenom društvu. Vjerujem da će upravo ova postavka pokrenuti važna pitanja i inspirisati nove korake u izgradnji kulturne infrastrukture Crne Gore", dodao je Šćepanović.

Kustoskinja izložbe Blanka Marković istakla je da izložba "Beyond the Looking Glass" ne predstavlja samo retrospektivu jednog stvaralačkog opusa, već i jedinstveni pogled u misaoni i prostorni univerzum Odile Decq.

"Odile Decq svojim radom ne nudi odgovore, već postavlja pitanja – o granicama prostora, o ulozi žene u savremenom stvaralaštvu, o načinu na koji arhitektura može postati sredstvo otpora, emancipacije, ali i poezije. Ova izložba je rezultat dijaloga – između njenih ideja i lokalnog konteksta, između umjetnosti i svakodnevice, između nas i ogledala u kojem prepoznajemo sopstvene projekcije prostora i identiteta", rekla je Marković.

Marković je dodala i da nas ona poziva da iznova osmotrimo prostor koji nastanjujemo – ne samo fizički, već i emocionalno, društveno i politički.

"Djela Odile Decq pomjeraju granice između funkcionalnog i estetskog, između stvarnog i imaginarnog. Njena arhitektura nikada ne negira čovjeka – naprotiv, ona ga osnažuje. Kroz ovu izložbu željeli smo prikazati ne samo vizuelnu snagu njenih formi, već i idejnu dosljednost jedne autorke koja je uspjela da arhitekturu pretvori u oblik borbe za slobodu i dostojanstvo prostora.“
Na kraju večeri, prisutnima se obratila i Odile Decq, ističući da je arhitektura za nju bila put ka otkrivanju mnogih drugih svjetova - „Arhitektura me dovela do umjetnosti, do dizajna, do gradova i do planiranja, ali i do otkrivanja svijeta. Kroz ovu izložbu želim podijeliti fragmente tog putovanja, kroz radove koji govore o prostoru ne samo kao fizičkoj, već i emocionalnoj i društvenoj dimenziji", dodala je Marković.

Izložbu su podržali OKOV, Feal, Fondacija Petrović Njegoš i Univerzitet Crne Gore, a postavka je otvorena do 8. juna.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније