- Izbori 2024
- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
25. 07. 2024.
11:02 >> 11:02
IZLOŽBA U ŠAVNIKU
Svjedočenje o razvijenoj srednjovjekovnoj tradiciji na crnogorskom prostoru
Izložba "Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka" koju je Matica crnogorska priredila u čast 530 godina štamparstva u Crnoj Gori, otvorena je sinoć i u Šavniku. Izložbu je otvorila predsjednica Skupštine opštine Šavnik Nadežda Kotlica, a na izložbi je govorio i predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović.
Kotlica je podsjetila prisutne da su prve škole na području šavničke opštine osnovane u drugoj polovini 19. vijeka kada je u Crnoj Gori bilo svega sedam osnovnih škola.
"Prva škola osnovana 1870. godine u varošici Šavnik postaće upravni i kulturni centar plemena. Ova škola u dokumentima iz tog vremena se naziva drobnjačka škola. Godinu dana kasnije osnovane su škole u manastiru Podmalinsko i tri jezerske škole", rekla je Kotlica.
Kako navode u Matici crnogorskoj, Kotlica je dodala da je, slijedeći amanet predaka, „naš zadatak da i ubuduće stvaramo uslove za zdrav razvoj i obrazovanje naše djece.“
Ivan Jovović je u ime Matice crnogorske i svoje lično ime iskazao zadovoljstvo što je izložba „Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ stigla u Šavnik, mjesto za koje se vezuje jedno od prvih zapisanih narodnih kazivanja o dukljanskom vladaru, svetom Vladimiru, s obzirom da su po istom Drobnjaci porazili vojsku cara Samuila, pa je u Bijeloj u čast te pobjede podignut manastir Svetog Đorđa u XI vijeku.
"Iako o pomenutom manastiru zadugo nema pisanih izvora, jer je više puta razaran, prvi njegov pomen imamo 1656. godine, kada je u njemu pisana knjiga, koja se danas nalazi u Kijevu, što svjedoči o kontinuitetu pisane riječi, koja se naslanjala na razvijenu hrišćansku srednjovjekovnu tradiciju na cijelom crnogorskom prostoru", rekao je Jovović.
Коментари0
Остави коментар