- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
17. 10. 2023.
15:32 >> 15:32
ŠNAJDER
Svijet koji ostavljamo mladima nije dobar
Proslavljeni hrvatski pisac i publicista Slobodan Šnajder sinoć je u Herceg Novom promovisao svoj najnovji roman "Anđeo nestajanja" koji je objavljen u Hrvatskoj i u Srbiji.
Nakon romana "Doba mjedi" koji je dobio mnoge nagrade, Šnajder je na ovom istorijskom romanu koji je obuhvatio period od prije drugog svjetskog rata do 90-ih godina prošlog vijeka, radio punih osam godina i, kako je sam rekao, smatra ga "testamentarnim djelom".
Priča o Anđi Berilo, djevojci, sluškinji u uglednoj zagrebačkoj porodici, partizanki i golootočanki tema je romana "Anđeo nestajanja” u kojem autor pripovijeda o ljudima koji vjeruju u ideale, čak i onda kada se u njih razočaraju. Pored glavne junakinje promiču brojne poznate ličnosti iz donedavne zajedničke prošlosti, a Šnajder kaže da je pisao tako da neki realni događi izgledaju kao izmišljotine, dok su neke izmišljotine toliko uvjerljive da izgledaju realne.
"Na primjer, realan događaj je kada Koča Popović uoči Sutjeske, pored vatre piše traktat o samoubistvu. Taj sjajni čovjek je zaćutao od ~71. do početka ratnih zbivanja, kada je, u tada još uvijek postojećoj Skupštini SFRJ izgovorio rečenicu – Ali tako nije moralo biti! - I ta rečenica je u romanu dobro podcrtana!"
Roman je objavljen u Hrvatskoj Frakturi i Novosadskoj Akademskoj knjizi, ali na istom jeziku, jer je Šnajder izričit da se radi o istom jeziku koji Hrvati nazivaju hrvatskim a Srbi srpskim.
Jugoslavija je imala puno mana, kaže Šnajder, ali njeno demonizovanje nakon raspada je besprizorno, jer sve što sada imamo mnogo je gore.
Bogat dramski opus, koji mu je donio svjetsku slavu i priznanja, sada mu se čini bezvrijedan. Ranije je vjerovao da pozorište može promijeniti svijet, sada više vjeruje u književnost. Jedna epizoda iz Izraela dodatno ga je uvjerila u to, kada je radeći dvojezičnu predstavu na hebrejskom i arapskom "Jeruzalem brake news" video koliko je ogromna i nepremostiva mržnja između Jevreja i Palestinaca.
Smatra da je rat koji se trenutno vodi poguban i po svijet opasniji od onog u Ukrajini.
“Svijet koji mi stariji ostavljamo mladima nije dobar i ja nimalo ne zavidim ni mladima ni tom svijetu”, zaključuje Šnajder.
Slobodan Šnajder rođen je u Zagrebu 1948. Autor je nekih od najizvođenijih drama u bivšoj Jugoslaviji (poput Hrvatskog fausta), roman "Doba mjedi" objavljen mu je na 13 jezika. U svojim djelima duboko ulazi u istorijsku problematiku, pišući o temama etničkih sukoba, nacionalizmu i fašizmu.
Коментари0
Остави коментар