Културна галаксија
27. 09. 2023. 07:09 >> 07:09
ВУКОТИЋ ЗА ПОРТАЛ
ФИАТ би, ако то држава препозна, могао бити покретач културних дешавања
Директорка фестивала алтернативног театра (ФИАТ) Ана Вукотић за Портал РТЦГ истиче да је овај специфични фестивал неопходан и Подгорици и Црној Гори, али да држава не препознаје његов значај у оној мјери коју заслужује. Уколико би добио статус од посебног значаја за културу Црне Горе, о чему се већ годинама прича, Вуковић сматра да би ФИАТ могао бити покретач креирања културног језгра Подгорице и био би валидан партнер за европске фондове које тако мало користимо кад је култура у питању.
Вукотић истиче да су више него задовољни овогодишњим издањем ФИАТ-а.
"Смутна и тешка времена каква су данас, увијек додатно покажу неопходност ФИАТ-а. Једини интернационални позоришни фестивал, специфичне профилације засигурно је неопходан и Подгорици и Црној Гори. Нарочито ако знамо да Подгорица која претендује да буде град са европским стандардима нема културно језгро града. Грађани су жељни културе и имају потребу да вријеме проводе уз добро осмишљене културне садржаје, а не само у кафићима и ресторанима", каже Вукотић.
Додаје да су велики број публике на свим програмима и нова млада лица велика мотивација за ФИАТ тим.
"Као што знате ове године је пристигло чак 117 пријава за учешће у главној такмичарској селекцији фестивала, што је чињеница која говори да ФИАТ ужива велики углед у међународној културној јавности. Публика је једна од наших највећих мотивација. Знамо да Црна Гора има тек неколико позоришта која имају сталну продукцију. Такође 'љетњи фестивали' са буџетима који су неупоредиви са буџетом ФИАТ-а нуде само представе из региона и то махом исте наслове на различитим фестивалима", истиче директорка фестивала.
На питање да ли Подгорица има публику за алтернативне садржаје и да ли се у успону технологија и других медија, полако губи битка за позорницу, па иако се током ФИАТ-а читав град претвара у позорницу, Вукотић наглашава да представе које се могу видјети на ФИАТ-у у великој мјери интегришу нове технологије и вјерује да театар ту битку не може изгубити. Напротив, вјерује да ће нас отуђеност коју доносе друштвене мреже све више враћати у театар и уживању у директним комуникацијама.
Вукотић је већ десет година на челу фестивала који 38 година представља симбол слободе у позоришном изражавању. Истиче да је та позиција врло сложена и захтјевна. Веома је комплексно организовати Фестивал који има главну такмичарску селекцију, али и једнако важне пратеће програме: театарски, књижевни, филмски, креативне индустрије и музички програм.
"Одговорност је огромна у професионалном смислу. Поносна сам на свој мали тим који са великом љубављу и посвећеношћу ради из године у годину у условима који су веома ограничени. То су веома отежавајуће околности. Ове године посебну захвалност дугујемо Црногорском народном позоришту и Музејима и галеријама Подгорице коју су нам уступили простор дворишта Куслевове куће, након што нам је КИЦ у посљедњем тренутку отказао коришћење крова за пратеће програме. Такође нијесмо наишли на разумијевање Музичког центра Црне Горе да нам уступи простор терасе, коју је као што знамо ФИАТ мапирао као сценски простор. Једини концерт који је Музички центар имао у том простору десио се у организацији ФИАТ-а. Цијена за изнајмљивање платоа без икаквих сценских услова била је непристојно висока, као и потреба да се уопште наплати изнајмљивање платоа најзначајнијем интернационалном позоришним фестивалу у Црној Гори који нема свој простор за рад", наглашава Вукотић.
Директорица фестивала додаје и да су веома незадовољни буџетима који се опредјељују за ФИАТ, али оно што им у великој мјери помаже у реализацији фестивала је велики међународни углед који фестивал ужива.
"Важно је и што припреме трају читаве године, па позоришта и трупе које гостују на ФИАТ-у уз наша позивна писма могу у својим земљама обезбиједити суфинансирање за учешће на ФИАТ-у. Ми смо већ заказали датуме за ФИАТ 2024 и почели са припремама за наредно издање. Дугорочна финансирања покровитеља планирана на четири године у великој мјери би олакшала наш рад", истиче она.
Већ неко вријеме се из државних институција помиње могућност институционализације фестивала као манифестације од посебног значаја за културу. О томе се, каже Вукотић, прича још од обнове ФИАТ-а 2013. године на иницијативу Министарства културе.
"Вјерујем да не постоји нити једно ваљано објашњење зашто то до сада није урађено, и то је питање за надлежне. Уколико добијемо статус од посебног значаја за културу Црне Горе и уколико испоштујемо упутства ЕУ да се стари војни и индустријски простори пренамјенују за културу, спорт и едукацију, ФИАТ би могао бити покретач креирања културног језгра Подгорице и био валидан партнер за европске фондове које тако мало користимо кад је култура у питању", закључује Вукотић.
Коментари 0
остави коментар