- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
19. 04. 2023.
15:52 >> 15:51
1
"NAŠA RIJEKA"
Novi roman Esada Kočana: O sudaru uspomena, straha, nade...
Novinar, publicista, glavni i odgovorni urednik nezavisnog nedjeljnika “Monitor”, Esad Kočan, objavio je novi roman. “Naša rijeka”, knjiga je o susretu uspomena, sudaru straha i nade, o životu i smrti.
O čovjeku i snazi ljubavi, kaže autor:
“Ušao sam u moj svijet, u taj svijet mogući, u taj svijet koji nije omeđen realnim činjenicama. To je nepregledna prašuma, tu je mnogo boli, tu je mnogo radosti, tu su tmine i ne znam kako sam izašao iz njega i nisam siguran da li je ovaj roman dobar ili loš, suviše je on moje djelo, suviše sam ja u njemu. Ali znam da ja bolje nisam umio”.
Za profesoricu Sonju Tomović Šundić, “Naša Rijeka” je antropološki roman rijetke inventivnosti i brojnih kvaliteta.
“Ovdje imamo posla, jedan veliki zadatak, da se nekako detektuje taj dublji smisao života, da se preko tih običnih sudbina, preko sudara s bolešću, smrću, erosom i tanatosom, kroz te male sudbine sukoba porodica, seljenja i iseljavanja, dolaženja i odlaženja, sukobljavanja i onoga, kako kaže pisac, svega onoga što nas poriče i što mi sami poričemo, zapravo to sve jeste jedan veliki kaleidoskop ljudskog života, jedna velika rijeka, jedna velika bujica koja nas sve nosi”, kaže Tomović Šundić.
Istoričar i akademik Šerbo Rastoder saglasan je sa jednim od recenzenata, Ferida Muhića da je riječ o književnom remek-djelu, ali da mu upravo to i budi osjećanje straha.
“Strah me je da kažem na kraju da smo dobili velikog pisca koji nikada neće biti nagrađen, ni priznat u pravoj veličini koja bi trebalo značiti u jednom društvu, a da smo izgubili novinara koji je čitav spisateljski život potrošio u borbi da da bude ono što je sada, a ovom knjigom Esad je, po meni, ušao u društvo najvećih”, ističe on.
Profesor Milan Popović, međutim, Kočanov roman smatra hibridom između njegove cjeloživotne novinarske profesije i u novije doba literarne orijentacije.
“Ovde je reč o imaginaciji koja se pojavljuje kao nužna, barem za one ljude koji u ovom svetu, i to mislim i globalno i lokalno, nisu zadovoljni svetom kakav jeste i koji veruju da svojom imaginacijom mogu uticati na svest ljudi i na taj način dodatno nešto više učiniti da se taj svet promeni u boljem pravcu”.
Književnik Balša Brković ističe da je svako bavljenje književnošću pogled u magično ogledalo, a da je Crna Gora dobila ozbiljnog pisca.
“Kad se pogledate u ovo ogledalo ‘Naše Rijeke’, u tu bistru vodu ‘Naše Rijeke’ vidjećete mnogo više nego što je vidio Narcis i mnogo drugačiju sliku. Dobili smo, ozbiljnog pisca i to je ono što me raduje kao čitaoca i kao nekoga ko vjeruje da je književnost važnija od svega i ništa nas, na kraju, ne može iskupiti ako nas ne iskupi književnost”, kazao je Brković.
“Naša Rijeka” drugo je književno djelo Esada Kočana, nakon knjige “Iza prašine” koja je objavljena prije sedam godina.
Коментари1
Остави коментар