Културна галаксија
30. 11. 2022. 11:10 >> 11:08
ФОНДАЦИЈА ПЕТРОВИЋ ЊЕГОШ
Сјутра отварање изложбе финалиста награде Милчик
Изложба финалиста награде Милчик за 2022. годину биће отворена у четвртак, 1. децембра, у 19 сати х у Фондацији Петровић Његош, када ће и бити објављен добитница/ик овог признања. На изложби ће своје радове представити овогодишњи финалисти, умјетница Милица Јанковић и умјетник Илија Вујошевић.
У саставу овогодишњег жирија су: Мелиса Бјанка Аморе, кустоскиња, ликовна критичарка и савремена филозофкиња из Њујорка; Ана Ивановић, историчарка умјетности и кустоскиња у (Народни музеј Црне Горе); Мирослав Карић, историчар умјетности и кустос (Музеј савремене умјетности Београд, Ремонт); и Семир Мустафа визуелни умјетник и добитник Милчик награде 2021.
Отварању изложбе ће претходити излагање кустоскиње, ликовне критичарке и савремене филозофкиње, Мелисе Бјанке Аморе, са почетком у 18 сати. Аморе ће говорити о свом истраживању у области Архитектуре феноменологије – Просторне структуре од 1960-их до данас (The Architecture of Phenomenology - Spatial Structures from 1960s to Now), при томе наглашавајући сложену везу између поријекла перцепције и начина на који доживљавамо умјетничке инсталације и интерактивне средине. Заснована на философском испитивању, презентација ће разматрати ове идеје кроз радове кључних водећих личности које су учествовале у изложби Свијетло и Простор (Light & Space), Дага Вилера и Роберта Ирвина, до радова савременијих умјетника као што су Алиша Квејди Даг Ејткен.
Милица Јанковић је визуелна умјетница из Црне Горе, која живи и ствара у Италији. Селектована је као једна од укупно 64 представника за културу у Европи, у склопу We Are Europe платформе Фестивала мултимедијалне умјетности (Todaysart festival, Хаг,Холандија - 2021). Оснивачица је НВО Атеље 22, креаторка пројекта Wаитинг Фор Тхе Беттер Футуре, подржаног од стране Фондације за културу Принце Цлаус (Амстердам,Холандија); идеаторка је и организаторка Интернационалног мултимедијалног фестивала Re/Shaping The City на Цетињу (2021) и уредница публикације ‘I selfie, therefore I am – Чаробни свијет селфија – Између умјетности и социјалне витрификације’, аутор лик. критичар Антонело Толве (2021). У току 2019 год. представљала је своје радове у склопу групне изложбе Логос Мунди (Матера, Италија); учествовала је у Meet Leshan & Jincheng Art Residency у Сичуан регији, Кина, гдје је представљала Црну Гору на групним изложбама у Лешану и Пекингу; сарађивала је са одсјеком Сценографија на Академији ликовних умјетности Маћерата, Италија, у реализацији site-specific инсталација, смјештених у историјском центру града, за Фестивал Опере и Театра - Россо Десидерио (2019). Самостално и групно се представљала како у Црној Гори тако и у иностранству.
Илија Вујошевић (1994) рођен је и живи у Подгорици. Завршио је средњу стручну школу “Марко Радевић” смјер дизајн ентеријера. Формалну едукацију је почео стицати на смјеру Сценске архитектуре технике и дизајна на Факултету техничких наука у Новом Саду. Паралелно са формалним образовањем развијао је интересовање и праксу из области фотографије и комбиновања различитих умјетничких дисциплина. Излагао је на неколико колективних изложби у иностранству, а његов интердисциплинарни приступ се најјасније огледа у пројекту Грехофобија који излаже на инстаграму под истим називом.
Награду Милчик основао је Институт за савремену умјетност, а партнери у реализацији су организације Residency Unlimited и The Trust for Mutual Understanding из Њујорка. Награда је дио интернационалне мреже Young Visual Artist Award YVAA. Милчик 2022 организује се у сарадњи са Фондацијом Петровић Његош, а Милчик се ове године додјељује четврти пут.
Награда се организује једном годишње, а обезбјеђује потпуно покривен двомјесечни студијски резиденцијални боравак у Њујорку и самосталну изложбу по повратку у Црну Гору. Од 2023, награда се трансформише у цјелогодишњи менторски програм намијењен младим умјетницима.
Организацијом награде Милчик настоји се створити позитиван контекст око храбрости младог стваралаштва, креативности и иновативности с којом би се друштво могло и требало идентификовати. Циљ формирања награде је пружање подршке младим визуелним умјетницама и умјетницима и олакшавање њиховог креативног пута кроз отварање према међународној савременој умјетничкој сцени. Наградни пројекат је осмишљен да омогући препознавање потенцијала и повезивање савремених умјетничких пракси, да започне комуникацију са различитим моделима функционисања умјетничког свијета, те да подстакне отворену и конструктивну размјену између земаља које су већ у програму.
Изложба ће бити отворена до краја децембра.
Коментари 0
остави коментар