- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Film i pozorište
23. 07. 2025.
15:03 >> 15:09
Sarajevo Film Festival: Objavljen program, u takmičarskoj konkurenciji 50 filmova
U takmičarskoj konkurenciji ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala nalazi se 50 filmova u četiri različite selekcije, a njih 15 će imati svoju svjetsku premijeru, saopštili su danas organizatori.
Filmovi su raspoređeni u četiri takmičarske selekcije – igrani, dokumentarni, kratki i studentski – a u njih su selektori uvrstili ostvarenja iz velikog broja zemalja Evrope.
Selekcioni tim je do konačnog odabira pogaledao ukupno 1.036 filmova, a njime je rukovodila rediteljka Izeta Građević, saopštili su organizatori.
„Takmičarski programi ovogodišnjeg, 31. festivala okupljaju autore koji, svako iz vlastite perspektive i u različitim filmskim formatima i žanrovima, istražuju kako živimo i kako opstajemo unutar složenih i nestabilnih društvenih okvira. Okosnicu ovogodišnjih takmičarskih programa čine filmovi koji, nadilazeći nacionalne granice, ostaju vjerni univerzalnim pričama koje oblikuju naše živote“, izjavila je ona.
Igrane i kratke filmove za takmičenje odabrala je bosanskohercegovačka scenaristkinja Elma Tataragić, a ona je u selekciju uvrstila devet igranih i deset kratkih filmova.
„Program je dinamična mješavina hrabre naracije, vizuelnih inovacija i svježih perspektiva koje odražavaju bogatstvo kulturne tapiserije regiona“, rekla je ona.
O programu kratkih filmova, Tataragić je rekla da on okuplja debitante, ali i etablirane autore koji su publici festivala već poznati.
„U pitanju je dinamična i raznolika selekcija, s filmovima koji se odlikuju hrabrim i smjelim pristupom kako u sadržaju, tako i u formi“, dodala je ona.
Selektorka dokumentarnog filma, scenaristkinja, rediteljka i filmska kritičarka Rada Šešić, saopštila je da će se u ovoj kategoriji na festivalu prikazati 20 filmova – 12 dugometražnih i osam kratkometražnih – a da će četiri ostvarenja imati svjetsku premijeru.
„Selekcija neizbježno odražava složenu društveno-političku situaciju, ali pokazuje i zavidnu otpornost dokumentarnog stvaralaštva uz kontinuiranu pojavu zanimljivih novih autora“, rekla je ona.
Dramaturškinja Asja Krsmanović rekla je o svojoj selekciji studentskih filmova da će ih na festivalu biti 11, od kojih će pet imati svjetsku premijeru.
„Ovogodišnja selekcija donosi 11 filmova dosta različitih po tonu i stilu, ali kroz koje se prožimaju veoma slični motivi, tako da se može govoriti o generalnoj tematskoj okupaciji mladih, kao i o njihovom specifičnom pogledu na svijet“, izjavila je ona.
Detaljan program, kao i nagrade „Srce Sarajeva“ predviđene za najbolji u svakoj selekciji filmova, nalaze se na sajtu festivala.
Sarajevo Film Festival se ove godine održava od 15. do 22. avgusta.
Коментари0
Остави коментар