- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Film i pozorište
19. 05. 2013.
12:25 >> 12:39
NENADMAŠNI CRTANI JUNACI
VIDEO: 15 crtaća koje bi trebalo vratiti na TV
Koliko ste puta u sebi pomislili da ste ispali pravi „lajavi krelac“? Replika koju je izgovarao čuveni pijetao Sofronije radnim danima u 19.15 sati na prvom programu je postala sastavni dio života srednje generacije. Normalno je da se ponekada poredimo sa Gustavom, pjevamo pjesmicu iz Linee i da se zasmijemo kao inspektor Draguljče.
Evo nekoliko zaboravljenih crtaća koji će vas podsjetiti na dane kada ste uživali u dogodovštinama crtanih junaka.
1. „Generalova radnja“
„Znaš onaj miš sa kapom Dejvida Kroketa...“ Uglavnom je svima asocijacija na crtać „Generalova radnja“. Riječ je o američkom crtaću iz 1960. u produkciji Teritun Kartunsa.
Centar svake priče je smješten u prodavnicu starca koga svi zovu General, a čiji su najbolji prijatelji oposum Mile, medvjed Bole, sova Buljko i miš Micko. Kao i svaka družina i ova ima svog idejnog vođu, a to je Mile koji svira gitaru i to loše.
Tu je i ne baš najbistriji, ali dobroćudni medvjed Bole, mudra sova i najmudriji General. Sve ljudske osobine sakupljene u maloj družini. Za pet minuta, koliko crtać traje, mogli ste da naučite kako da se postavite prema prijateljima, šta je izdaje, šta brzopletost...
2. Petao Sofronije
On je glavni dasa, brzoplet, uvijek u pravu. Petao Sofronije je prvi put na malim ekranima prikazan 31. avgusta 1946.
Glavni krivac za sve Sofronijeve karakteristike je njegov tvorac Robert Mekimson, koje takođe stvorio i Tasmanijskog đavola. Iza nabusite spoljašnosti uobraženog pijetla, koji nekada zna da bude i pomalo zao, krije se dobrodušan lik.
3. Lolek i Bolek
I dan danas mnogi za nerazdvojne drugare kažu: „Vidi ih, ko Lolek i Bolek!“. Riječ je o crtaću koji je stigao iz Poljske, a prvi put je prikazan 1964. Lolek i Bolek nijesu imali dijaloge, pa je crtać brzo osvojio čitavu Evropu.
Prvi put su progovorili tek 1980. Lolek je visok i spretan mladić, dok je Bolek njegova suprotnost. Kao inspiracija za likove autoru Vladislavu Nehrebeckom su poslužli njegovi sinovi. Lolek i Bolek su bili zvijezde oko 150 crtaća i dva dugometražna crtana filma.
4. La Linea
Nervozan nacrtani čovječuljak, La Linea se prvi put pojavio na italijanskoj televiziji 1972. Djelo je italijanskog karikaturiste Osvalda Kavandolija. Crtać je uvijek počinjao isto. La Linea pozdravi svog autora, i krene u šetnju po dugoj bijeloj liniji. Onda naiđe na prepreku. Žali se i nervira dok autor izbriše prepreku i nacrta pristojno rješenje.
Crtać je prikazivan u 40 zemalja, a snimljeno je nešto više od 90 epizoda koje su trajale po dva, tri minuta.
5. Pera Detlić
Pogodi ko sam? Pogodi ko sam? Pera Detlić...ovo pitanje izgoverno savršenim glasom Miće Tatića bilo je znak da počinje priča o šašavoj ptici, koja je čak uspjela da dobije svoju zvijezdu na Bulevaru slavnih.
Prvi put priča o Peri Detliću, sporednom junaku se pojavila davne 1940. Glavnu ulogu dobio je 1957. Lik su kreirali i usavršavali Ben Hardavek, Volder Lenc i Aleks Lovi. Karakterističan smijeh nikoga nije ostavio ravnodušnim.
6. Gustav
Čim se pojavio iz radionice mađarskog umjetnika Jozefa Nepa, Gustav je osvojio publiku. Bilo je to davne 1961. Sredovječni lik, često namćorast, ljubomoran i asocijalan svoje nezadovoljstvo savremenim životom izražava isključivo mrmljanjem.
On ima problem sa šefom, redovima na šalterima, gužvom u saobraćaju, bukom... Reklo bi se, prosječan građanin Crne Gore. U svakom slučaju zbog Gustava smo svi naučili jednu riječ na mađarskom: „vege“ znači kraj.
7. Atomski mrav
Atomski mrav je prema mnogim kritičarima prava parodija na Betmena. Riječ je mravcu sa supermoćima koji živi na selu, koristi kompjuter i desna je ruka lokalne policije koja se u svom gradiću bori protiv nevjerovatnog broja opakih kriminalaca (nešto slično „Ubistvima u Midsameru“, niti manjeg grada, niti više ubistava). Mrav sa kacigom se prvi put pojavio 1965.
Njegovi najveći neprijatelji su divlja buba i naučnik profesor Von Gimnik.
8. Inspektor Draguljče
Inspektor Draguljče nije običan pas. On je junak koji se bori protiv kriminalaca, ima karakterističan hihotavi smijeh i vozi oronuli automobili koji se raspadne svaki put kada Draguljče zalupi vrata.
Crtani je film prvi put prikazan na 1976. u Americi, režirao ga je Čarls Nikols, a u periodu od 1976. do 1977. snimljeno je ukupno 16 epizoda.
9. Pepe le tvor
Pepe le tvor prvi put se predstavio publici 1945. Vječito zaljubljen, luta ulicama Pariza, a prati ga smrdljiv trag i gomila srca. Uvijek je u potrazi za idealnom ženom. On ne prihvate „ne“ kao odgovor.
Čak i kada ga sirota maca, u svakoj epizodi se sretne sa njom, bije, on njenu agresiju shvata kao zavođenje. Uporan tvor, nema šta! Uz savršenu sinhronizacuju Vlastimira Đuze Stojiljkovića ovaj crtani se ne zaboravlja.
10. Hi-men
Hi-men i njegovi prijatelji brane Eterniju i tajne zamka Grejskala od zlih Skeletorovih snaga. Godine 1990. seriju je naslijedila nova serija pod nazivom Nove avanture Hi-mena, u kojoj je on pozvan na Prajmus, svijet iz budućnosti.
Serija je premijerno prikazana 1983. i trajala je do 1985., a ukupno je napravljeno 130 epizoda.
11. Snorkijevci
„Snorkijevci“ je animirana televizijska serija studija „Hanna-Barbera“ koja je išla na NBC mreži od 1984-1989. Nastala je početkom osamdesetih od strane Nikolasa Broka crtača stripova.
„Snorkijevci“ su rasa malih, šarenih bića koja srećno žive u podvodnom svijetu Snorklendu. Imaju cijevi na glavi koje koriste za brzo kretanje kroz vodu. Kada Snork postane uzbuđen on pusta zvuk kroz cijev. Imaju tehnologiju kao i savremeni ljudi ali prilagođenu svom vodenom svijetu.
Glavni likovi su tinejdžer Olstar, njegova djevojka Kejsi, i njihovi prijatelji Dimi, Dafni i Tuter (koji komunicira samo zvižducima iz cjevčice). Olstar ima ljubimca, hobotnicu Osi, i suparnika Džunior Vetvorta razmaženog bogataša. U crtaću se javlja i Jojo, Snorkijevac sa dvije cjevčice koji živi sam u divljini. Kroz treću sezonu uvedene su neke promjene, nije bilo Dimi Finstera, a uvedeni su – Korki (policajac u gradu), glavni negativac Bigvid i njegov pomoćnik Lil Sivid.
12. „Šalabajzerići“
„Šalabajzerići“ („The Hillbilly Bears“) je animirana televizijska serija producirana od strane „Hanna-Barbera Studija“. Prvi put je snimljena 1965. kao dio šoa „Atomskog Mrava - Vjeverice tajnog agenta“. Nakon dvije godine zajedničkog prikazivanja, emitovana je i prva samostalna epizoda.
Popularnu porodicu čine tata medvjed poznat po svom mrmljaljućem govoru, njegova žena, sin i ćerka Zumbulka. Crtani film je upamćen po replici: „Prokleti Krsta Krstić“.
Taj Krsta Krstić bio je glavna nevolja za preslatke medvjediće koji su na sve načine pokušavali da izbjegnu njegove zamke.
Ljubitelji ove animirane serije sigurno nijesu zaboravili karakterističan govor kroz nos glavnih junaka i jednu od čestih rečenica mame porodice.
- Taataaa, Krsta Krstić je ponovo odveo našu ćerku na piknik, samo da bi pojeo naše pečeno pile.
13. Bero rakun
„Rakuni“ su kanadska animirana serija, autora Kevin Gilisa a emitovala se od 1985. do 1992. Serija prati šumske doživljaje rakuna zvanog Bero kao i njegovih prijatelja i sustanara, Rudija i Marije. Rakuni su zaštitnici prirode i čuvari šume u kojoj žive.
Njihovi prijatelji su pas Bundaš i njegov sin Cuki, kao i Čedomir Stipsa i njegova djevojka Sofija. Negativci serije bili su bezobzirni bogataš Ćiril Stipsa, kao i tri praseta, Ćirilovi lojalni, ali potpuno nesposobni pomoćici.
Serija je najčešće pratila glavne likove kako uče važne životne lekcije radeći kao tim, a prijateljstvo, saradnja, pomaganje i briga za okolinu samo su neke od tema kojima se bave autori ovog crtanog filma.
14. Blufonci
Blufonci su crtana serija za djecu koja je nastala u Holandiji 1984., a njen autor je Frenk Femers.
Radnja se dešava u izmišljenoj šumovitoj zemlji Blufoniji u kojoj grupa raznolikih životinja pokušava da sačuva šumu od zlog, niskog i glavatog Misterioza (ili Mister Joze), koji ima namjeru da uništi šumu i pretvori je u beton.
Likovi su : Misteriozo-opaki, pogrbljeni, niski i glavati čovek, glavni neprijatelj Blufonaca, njegov sluga-robot i batler Limeni, zatim mudra sova Zok, plava vjeverica Zip, ružučasta mišica Ivančica, Medeni medvjed, jež Boro, guska Ženšen, zmija Psiho, orao Regal i crvena lisica Luka.
Svaka epizoda počinjala je rečenicom:
„Blufonija je nekada bila prekrasna zemlja, prije nego što ju je osvojio strašni Misteriozo i pretvorio je u ovo (dvorac od betona). Zašto? Mister Jozo se boji da će Blufonci otkriti njegovu tajnu... tajnu velike moći.“
15. Bananamen
Bananamen je britanski crtać iz 1983., nastao u produkciji Bi-Bi-Sija. Glavni junak je dječak Erik koji živi u Ulici Akacija br. 29 i koji vodi dvostruki život. Jer, kad Erik pojede bananu... Erik postaje superheroj Bananamen!
Strip je bio osmišljen kao parodija na tadašnje superheroje popularne u Velikoj Britaniji, ali djeca su ga voljela kao da je „ozbiljan“.
(BLIC)
Коментари0
Остави коментар