- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kolumne
07. 02. 2025.
07:28 >> 07:28
Protesti u Srbiji i Crnoj Gori
Duže od dva mjeseca traje studentski ustanak u Srbiji, a to je možda i najveći protest studenata u Evropi od 1968, što je napisala i Madona u tvitu prije nekoliko dana. A kao da je protest tek počeo... Sama činjenica da je najveća pop ikona na planeti podržala proteste u nekoj maloj državi na Balkanu, jasan je znak svekolike protegnutosti studentske pobune u Srbiji.
U pokušaju da obezvrijedi Madoninu podršku srpskim studentima, neko je rekao da je njoj sugerisano da to uradi, a da ona ništa ne zna o demonstracijama u Srbiji. Recimo da je i tako, to proteste čini još jačim i potencijalnijim, uz upitanost — ko je toliko moćan i uticajan da Madoni to može preporučiti ili narediti? Dakle, neko omnipotentan zainteresovan je za uspjeh studentskog bunta u Srbiji.
Ima jedna teza koja tvrdi da su politički protesti koji se završe uspješno, odnosno padom režima, samo dekor promjene utanačene u poluosvjetljenim kabinetima političkih izaslanika i šefova bezbjednosnih službi — dok protest čitavu stvar treba da prevede na imaginarni teren spontane borbe.
U čuvenoj Situacionističkoj internacionali na Zapadu šezdesetih godina, koja će pripremiti, pa i pokrenula međunarodnu stihiju protesta 68, poručeno je: ,,U suštini, želimo da ideje ponovo postanu opasne''. I zaista, protesti u Srbiji od prvog dana nose ideje umotane u celofan opasnosti po poredak — to se osjeća i po reakciji druge strane.
Govoreći za BBC news na srpkskom, Hrvoje Klasić, profesor Filozofskog fakulteta u Zagrebu, rekao je ,,da su posljedice i uspjesi aktuelnih protesta već sada puno veći u odnosu na 1968. Nekoliko ministara je smijenjeno, pala je Vlada, uhapšeni su neki ljudi, već to su velike promjene.
Toliko nisu uspjeli ni zagrebački studenti 1971. tokom Hrvatskog proljeća, kao ni u Srbiji devedesetih godina''.
A šta je sa studentskim protestima u Crnoj Gori, i da li oni imaju u sebi 'opasne frekvencije', kako je to govorio Petar Božović u filmu Crni bombarder iz 1992? Definitivno nemaju, zasada. Naši protesti jedva se održavaju, i to više medijski i potpisima podržavalaca —nedostaje im vrenje i destrukcija nezadovoljstva koje bi trebalo da ključa. Nemaju pokretački 'X faktor', koji su imale AB revolucija iz 1989. i skorašnje litije, iako je povod današnjih protesta tektonski dramatičan!
Na kraju, podsjetio bih vas na istinu da svaki protest u sebi nosi nešto revolucionarno, nasilno, prijeteće, anarhističko..., a ruski religiozni mislilac Nikolaj Berđajev davno nas je upozorio da 'dobro koje se uvodi nasiljem — postaje zlo'! Mislimo i o tome.
Коментари0
Остави коментар