Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kolumne

04. 01. 2025. 07:21 >> 07:21
Čitaj mi:

OSVRT

Energija i geopolitika

Pet godina je bilo potrebno radnicima na gasovodu „Družba“ za njegovu izgradnju i puštanje u rad. Volga je tog oktobra 1959. godine već počela da ledi i nagovijestila glavnom inžinjeru na projektu Ivan P. Kazanetsu, da će na izgradnji trase duge preko 4 hiljade kilometara imati brojna iskušenja. Pored teških uslova za rad, u surovim ruskim zimama, vrelinama stepa te močvara Bijelorusije, sistem je pušten u rad 1961. godine.

Inžinjerski projekat vrijedan divljanja, postignut u vremenu oskudnih tehničkih uslova, pored svoje energetske imao je geostratešku funkciju.

Prilikom puštanja u rad, a prema pisanju moskovske štampe, Kazanets je izjavio: „Družba nije samo cijev za naftu, već žila koja povezuje narode“. Tada nije znao da će ta cijev biti jedno od ključnih mehanizama u novom hladnoratovskom vremenu u kojem živimo danas.

Posle šezdeset godina gas je prestao da teče „Družbom”. Ruska energetska firma „Gazprom” u srijedu je zaustavila rad gasovoda i time izvoz gasa za Evropu preko Ukrajine, jer je ugovor o tranzitu istekao. Ukraijnska firma „Naftogaz” nije produžila ugovor, koji je istekao nakon pet godina.

Tim povodom ukrajinski ministar energetike Galuščenko izjavio je: „Zaustavili smo tranzit ruskog plina. Ovo je istorijski događaj”. Na ovaj način ruska ekonomija gubi skoro polovinu izvoza gasa prema Evropi, čime će imati godišnje gubitke oko 5 milijardi dolara. Sa druge strane ukraijnska ekonomija ostaje bez prihoda po osnovu takes za tranzit u iznosu od oko 800 miliona dolara godišnje. Ovim potezom potencijalno može biti ugrožena energetska bezbjednost Mađarske i Austrije, koje će se okrenuti alternativnim izvorima energenata. Mađarska će to raditi gasovodom „Turski tok” iz prvaca Srbije, dok će se Austrija osloniti na energetske izvore iz Njemačke i Italije. Slovačka i Moldavija su najugroženije, jer im je jedini izvor gasa onaj iz cijevi „Družbe”.

Uticaj energetske bezbjednosti je geostrateškog i geoplitičkog karaktera i ima gotovo presudan uticaj na ljudsku bezbjednost. Energetska bezbjednost nije samo pitanje snabdijevanja energijom već ima ključnu ulogu u širem konceptu ljudske bezbjednosti. Sigurno, pouzdano i održivo snabdijevanje energijom omogućava stabilne i dostojanstvene uslove za život, dok energetska nesigurnost može destabilizirati društvo, ugroziti zdravlje i dovesti do konflikata. Prmijer za ovu tvrdnju je život građana moldavske regije Pridnjestrovlje, kojima je u srijedu ukinuto grijanje i izvori tople vode.

Jedna od ključnih karata u geoplotičkoj igri između EU i Ruske Federacije upravo je gas. Ruski gas je sve manje prisutan u državama EU. Uništen je gasovod „Sjeverni tok” ispod Baltičkog mora i isključen „Jamal” preko Bijelorusije. Jedina veza ostaje „Turski tok”. EU je uradila dosta na redistribuciji energetskih izvora i time smanjila ne samo ekonomski već i politički uticaj Ruske Federacije. EU koristi tečni LNG iz SAD, koji brodovima stiže u evrospke luke, a sa Katarom ima dugoročne ugovore u uvozu plina. Iz Alžira gas se koristi putem dva cijevovoda „Transmed“ i „Medgaz“, koji povezuju Sjevernu Afriku s Italijom i Španijom. Gas dolazi i iz izvora u Norveškoj, kao i iz Kaspisijkog mora, putem gasovoda Transanadolijski i Transjadranski, čime se ostvaruje saradnja sa Azerbejdžanom. Lokalne kapacitete imaju Danska, Poljska i Holandija.

Inžinjer Kazanets zalagao se da gasovod dobije ima koje će simbolizovati saradnju i slogu. Njegov inženjerski poduhvat i plemenita ideja, danas je pretvorena u suštu suprotnost. Bez obzira na geoplitičke odnose, jedno mora biti jasno, energetska bezbjednost ne smije imati negativne posljedice po ljudsku bezbjednost.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се