- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
19. 05. 2025.
14:53 >> 17:17
Apelacioni sud: SKY ECC poruke su zakonit dokaz
Neosnovani su žalbeni navodi branioca optuženog da su šifrovane poruke aplikacije SKY ECC nezakonit dokaz, jer su pribavljene putem međunarodne pravne pomoći, u skladu sa zakonodavstvom Republike Francuske i odlukama njenih nadležnih sudova, te kao takve ne narušavaju osnovna ljudska prava i slobode, niti suprotstavljaju načelima domaćeg pravnog sistema, saopšteno je iz Apelacionog suda. U pitanju je predmet u kom je Nikšićanin Darko Janjić osuđen na pet godina zatvora zbog stvaranja kriminalne organizacije i trgovine drogom.
Branilac ističe da nije pojašnjeno kojom procesnom radnjom je dokaz iz Francuske izjednačen sa domaćim postupcima, te tvrdi da pravna priroda tog dokaza nije jasno određena.
Apelacioni sud, međutim, smatra ove navode neosnovanim, uz obrazloženje da su podaci iz SKY ECC aplikacije zakonit dokaz, jer su pribavljeni putem međunarodne pravne pomoći na osnovu važećeg zakonodavstva Francuske, posredstvom zamolnice Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore od 07.04.2020. godine. Francuski pravosudni organi – Apelacioni sud u Parizu, Sud pravde u Parizu i kabinet Brisa Hansemanna – prikupili su dokaze u skladu sa francuskim zakonom.
Sud ističe da u skladu sa načelom „locus regit actum“, za prihvatljivost međunarodnih dokaza nije potrebno da budu pribavljeni po domaćem zakonodavstvu, već po zakonima zemlje koja ih je prikupila. Ova praksa je potvrđena od strane Ustavnog savjeta Republike Francuske, koji je odlučio da su relevantne odredbe francuskog ZKP-a u skladu sa njihovim Ustavom (odluka broj 2022-987 QPC od 08.04.2022).
Dokazi su dostavljeni Crnoj Gori u skladu s više međunarodnih ugovora, uključujući Evropsku konvenciju o međusobnom pružanju pravne pomoći iz 1959, bilateralnu konvenciju iz 1969. između SFRJ i Francuske, kao i Konvenciju UN protiv transnacionalnog organizovanog kriminala iz 2000. godine. Sve ove konvencije imaju primat nad domaćim zakonodavstvom, u skladu sa članom 9 Ustava Crne Gore.
Sud je zaključio da su dokazi zakonito pribavljeni i da ne povređuju odredbe člana 17 stav 2 ZKP-a, jer nisu rezultat mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja. Iako je došlo do zadiranja u pravo na privatnost, sud navodi da je to bilo u skladu sa članom 8 stav 2 Evropske konvencije o ljudskim pravima, s ciljem sprečavanja kriminala, što predstavlja legitiman cilj.
Branilac optuženog tvrdio je da se radi o masovnom nadzoru, ali sud konstatuje da SKY ECC nije javna mreža već zatvoreni sistem sa visokim stepenom šifrovanja, zbog čega je nadzor bio ograničen. Aplikacija nije zahtijevala lične podatke, što je dodatno naglašeno kao argument u korist zakonitosti pribavljanja podataka.
Optuženom J.D. se stavlja na teret krivično djelo stvaranja kriminalne organizacije i neovlašćene proizvodnje i prometa narkotika. S obzirom na težinu djela i međunarodni karakter, sud nalazi da je zadiranje u pravo na privatnost bilo srazmjerno i neophodno u demokratskom društvu.
Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) u više presuda – Halford, Malone, Nagy, P.N. – ističe da miješanje države u privatnost nije povreda ukoliko je zasnovano na zakonu, služi legitimnom cilju i nužno je. Sud primjećuje da su sve ove okolnosti ispunjene u ovom slučaju.
U pogledu prava na pravično suđenje, sud se poziva na praksu ESLJP, naglašavajući da samo dokazi pribavljeni mučenjem automatski dovode do povrede člana 6 Evropske konvencije. U ovom slučaju, postupak je bio fer, branilac je imao mogućnost osporiti dokaze, a „jednakost oružja“ je bila ispoštovana.
Zaključno, sud navodi da je u cjelosti poštovana pravna procedura i međunarodni standardi, te da se SKY ECC poruke mogu koristiti kao zakonit dokaz u krivičnom postupku.
Коментари0
Остави коментар