- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
28. 04. 2025.
06:30 >> 06:30
Čitaj mi:
Keljmendijevi još na "crnoj listi" SAD
Iako je prije dvije godine godine u ponovljenom postupku oslobođen optužbi pred sudom u Prištini, u nedostatku dokaza, kontrovernzni kosovski biznismen Naser Keljmendi još se nalazi na takozvanoj "crnoj listi“ Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Sjedinjene Američke Države su nakon Nasera Keljmendija još 2012. godine, stavile i njegovo četvoro djece, kao i pet firmi, od kojih su čak tri radile nesmetano u Crnoj Gori.
Tako su se na "crnoj listi" lica kojima se zabranjuje ulazak u Sjedinjene Američke Države i zamrzava sva imovina našli i Naserovi sinovi Besnik, Elvis i Liridon, kao i kćerka Donata Keljmendi.
Na "crnu listu" stavljene su njegove tadašnje firme, odnosno predstavništvo Kaza grande eksport import u Crnoj Gori, hotel Kaza grande u Ulcinju kao i Donata kompani koja je registrovana i radi u Crnoj Gori. U paketu sa njima su i hotel Kaza grande u Bosni i Hercegovini i HPTT Dona-Šel na Kosovu.
Za Naserovu djecu i firme navedeno je da su dio njegove mreže za trgovinu drogom i pranje novca.
“Kao rezultat ove najnovije akcije, sva imovina ovih lica sa u Americi je zamrznuta, a američkim državljanima je generalno zabranjeno da ulaze u transakcije sa njima. Naser Keljmendi se bavi kriminalnim aktivnostima više od 35 godina, koliko je na čelu kriminalne organizacije na Balkanu i ima mrežu saradnika širom Evrope. Kriminalna organizacija operiše sa drogom kroz distributivnu mrežu koja se proteže od Avganistana i Turske ka Evropi. Prije svega je u pritanju prodaja heroina, ali i trgovina kokainom i ekstazijem. Naser Keljmendi i njegova organizacija osumnjičeni su i za pranje novca kroz navedene firme”, saopštilo je tada američko Ministarstvo finansija.
O Keljmendijevim firmama u Crnoj Gori zna se da su se uglavnom bavile hotelskim biznisom i prodajom nekretnina, a to je svojevremeno najbolje dokumentovala Mreža za afirmaciju nevladinog sektora. MANS je otkrio da je Keljmendi preko Prve banke vršio novčane transakcije.
U Crnoj Gori je, ipak, odgovarao samo zbog divlje gradnje na taj način što mu je državno tužilaštvo omogućilo da uplati deset hiljada eura u humaniterne svrhe vrtiću i osnovnoj školi.
Afera sa listingom telefonskih razgovora sa crnogorskim političarima, službenicia policije i ANB dokazala je da je sa njima imao aktivnu komunikaciju.
Iz saopštenja američke Vlade može se saznati da je Keljmendi praćen nekoliko godina i podsjeća se da je uhapšen u maju 2013. godine, kao i da je optužen od kosovskog specijalnog tužilaštva u julu 2014. godine na osnovu optužbi za ubistva i trgovinu narkoticima. Pretprošle godine je u tom procesu oslobođen.
“Sinovi Nasera Keljmendija takođe su uključeni u velike međunarodne monetarne transakcije. U optužnici se pominjao Liridon kao organizator distribucije droge u Srbiji i u evropskim zemljama a pet tačaka optužnice odnosilo se na prodaju i izvoz narkotika. Elvis Keljmendi uhapšen je na Kosovu u septembru 2012. godine na osnovu Interpolove crvene potjernice, a u maju 2013. osuđen na četiri godine zatvora zbog pokušaja ubistva u Bosni. Besnik i Donata održavaju biznis i obavljaju fianansijske transfere za Keljmendija”, saopštavali su izvori iz istrage za regionalne medije,.
Portal RTCG je ranije navodio da su Keljmednijeve veze sa Crnom Gorom mnogo dublje nego što se misli, i da su Liridon i Elvis imali crnogorska dokumenta. Tako je Liridon bio "stanovnik“ Bijelog Polja, a Elvis "stanovnik“ Rožaja, kao i da su im to omogućili neki službenici ANB koji su sada u istražnom zatvoru u Spužu.
Klan Keljmendi se još u vrijeme dok je na njegovom čelu bio Naser, koga su mediji mnogo ranije označili kao vođu jedne od najjačih albanskih kriminalnih porodica na Balkanu, u Crnoj Gori „poslovno“ najviše oslanjao na rožajski kriminalni klan. Vjeruje se da je Keljmendi bio "težak“ nekoliko milijardi eura, što u novcu, što u nekretninama. Milijardama se mjeri bogatstvo i njegovih bliskih saradnika.
Ovi nezvanični policijski novčani parametri nijesu nerelani ako se zna da su svjetske agencije koje se bore protiv organizovanog kriminala i droge odavno procijenile da je vrijednost heroina koji kroz Tursku, Makedoniju, Kosovo i Albaniju putuje na zapadnoevropsko tržište oko 400 milijardi američkih dolara godišnje. Zato se taj posao tako lako ne ispusta iz ruku.
Crna Gora je u tom poslu nezaobilazna stanica i "praonica“.
Jedno vrijeme bila sigurna kuća za Nasera i njegovu porodicu, o čemu je naš portal pisao prethodnih dana.
Коментари0
Остави коментар