- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
09. 04. 2025.
18:43 >> 18:44
Čitaj mi:
Vještaci pronašli DNK tragove žrtava na mašini za mljevenje mesa
Sudski vještaci nastavili su da obrazlažu svoja mišljenja i nalaze na suđenju pripadnicima Belivukovog klana koji se terete za sedam teških ubistava i brojna druga krivična djela.
Tanja Bakum, koja je prva svjedočila je sudski vještak MUP-ovog Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku (NCKF), Odjeljenja za DNK vještačenja.
Tokom istrage u slučaju klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića svjedokinja Bakum je obavila ukupno 22 veštačenja, a u sudnicu Specijalnog suda pozvana je da se izjasni i odgovara na pitanja u vezi sa konkretnih 13.
Predmet tih vještačenja bili su pronađeni biološki tragovi sa različitih predmeta koji su pronađeni u zaplijenjenim automobilima, prostoriji na stadionu „Partizana“ koju su pripadnici klana koristili, kao i u kući u Ritopeku.
Utvrđeno je da su u vještačenim tragovima pronađeni DNK profili pojedinih žrtava kriminalnog klana, i to Nikole Mitića i Lazara Vukićevića na limenci i hirurškoj masci u jednom automobilu.
Advokat odbrane Dejan Lazarević, koji u ovom postupku zastupa Belivuka, Miljkovića i gotovo sve ostale optužene, koji su i dalje u pritvoru, postavljao je vještaku samo ona pitanja koja se odnose na tzv. miješane tragove u kojima su pronađeni DNK profili službenih lica ili N.N. lica, čiji profil nije u bazi DNK profila, te nisu bili „pogodni za poređenje“.
Ovo bi značilo da su ti konkretni tragovi, o kojima je advokat Lazarević ispitivao svjedokinju, bili kontaminirani.
Vještak Tanja Bakum je objasnila da je za svaki pronađeni DNK profil svakog službenog lica provjeravala da li je službenik i bio na samom uviđaju, te da se zbog toga i pojavio u vještačenom tragu.
Dodatno je napomenula da se kontaminacija neizostavno dešava i pojavljuje u forenzici u svakom slučaju svuda u svijetu i da je pitanje da li se ona primjećuje, evidentira i dodatno analizira, ukoliko ima potrebe.
Advokat Lazarević o ostalim nalazima nije postavljao detaljna pitanja, izuzev onog za koji je sa „izuzetno velikom sigurnošću“ utvrđeno da pripada okrivljenom saradniku Srđanu Laliću.
Taj vještačeni trag pronađen je na hirurškoj masci u automobilu marke „bmw“.
Advokat Lazarević je upitao vještaka da li zna kako je taj trag nastao – pipanjem ili recimo disanjem.
Tanja Bakum je odgovorila da DNK analiza ne može da utvrdi način nastanka traga, a i svi prethodni sudski vještaci koji su ranije svjedočili su to kazali, kao da ni starost traga ne može da se detektuje.
Inače okrivljeni saradnik Srđan Lalić je u julu 2022. godine sklopio sporazum sa Tužilaštvom za organizovani kriminal. Priznao je krivicu i osuđen je na 18 godina zatvora. Njegovo svjedočenje, kao i svjedočenja još dvojice okrivljenih saradnika Bojana Hrvatina i Nikole Spasojevića uz materijal sa „skaj“ aplikacije predstavlja ključni dokaz Tužilaštva protiv ovog kriminalnog klana.
Nakon ispitivanja advokata Lazarevića i svega nekoliko pitanja optuženog Marka Miljkovića, sudskom vještaku pitanja je postavljao jedan od postupajućih tužilaca Saša Ivanić.
Odgovarajući na njegova pitanja svjedokinja je govorila da je više DNK profila ubijenih Milana Ljepoje i Zdravka Radojevića pronađeno na industrijskoj mašini za mljevenje mesa.
Tu mašinu je policija pronašla u aprilu 2021. godine kada je u kući u Ritopeku, kada je otkrivena tajna prostorija.
U kući u naselju Ritopek su članovi Belivukovog klana ubijali svoje žrtve na monstruozan način, nakon što bi ih mučili i ispitivali. Nakon ubistava oni su, kako tvrdi Tužilaštvo i okrivljeni saradnici, usitnjavali tijela i mljeli ih u pomenutoj mašini za mljevenje, kako bi uništivi tragove, a na kraju su taj sadržaj u velikim kesama bacali sa nasipa u Dunav, nedaleko od kuće u Ritopeku.
Nataša Vasić, sudski vještak NCKF-a, je zajedno sa prethodnom svjedokinjom obavala ukupno 22 vještačenja, a pozvana je radi izjašnjavanja o 18 svojih nalaza koji se nalaze u spisima predmeta.
Za preostala četiri nalaza, koje je potpisala, svjedokinja Vasić je kazala da se oni nalaze u arhivi DNK laboratorije NCKF-a.
Advokat Lazarević za nju je imao slična ili identična pitanja kao i za prethodnu svjedokinju.
I Nataša Vasić je objasnila da DNK analiza ne može da utvrdi ni način ni vrijeme ni dužinu postojanja biološkog traga i konkretnog DNK traga u njemu, kao i da su pojedini tragovi bili kontaminirani prisustvom DNK profila službenog lica, ali i da je jedan konkretan pronađen na hirurškoj masci.
„Kontaminacija je često neizbežna. Određeni DNK profil se može pronaći u tragu i disanjem, kijanjem ili znojenjem. Maske nisu stoprocentna zaštita. Kao što možete virusom da se zarazite iako nosite masku, tako možete prenijeti i DNK“, objasnila je svjedokinja Vasić.
Na pitanje tužioca Ivanića objasnila je svjedokinja da je DNK ubijenog Lazara Vukićevića pronađen na ulaznim vratima u kući u Ritopeku. Iako nije precizno rečeno, riječ je o ulaznim vratima skrivene prostorije.
Podsjetimo, ovaj sudski proces je počeo iznova u junu 2024. godine, zbog toga što je dotadašnja predsjednica veća koje sudi otišla u penziju.
Suđenje je prekinuto dva mjeseca nakon što je počelo izvođenje „skaj“ dokaza, koji su uz svjedočenja trojice okrivljenih saradnika, ključni dokaz Tužilaštva za organizovani kriminal.
Iako je ponovljeni dio postupka obavljen relativno brzo, budući da su i okrivljeni u svojim odbranama i saradnici Tužilaštva bili znatno sažetiji nego prvim izlaganjima kada je proces počeo u oktobru 2022, faza u kojoj svjedoče policijski službenici i sudski vještaci koji bili angažovani tokom istrage traje već duže od tri mjeseca.
Коментари0
Остави коментар