Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Hronika

Pobjeda [ M.M.Lj. ]

18. 02. 2025. 18:13 >> 19:52

Odbrana Jelene Perović tražila izuzeće sutkinje Nade Rabrenović

Ročište za kontrolu optužnice protiv bivše direktorice Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelene Perović i njene pomoćnice Nine Paović danas je u podgoričkom Višem sudu odloženo na neodređeno jer je odbrana tražila izuzeće postupajuće sutkinje Nade Rabrenović. Branilac Perović, advokat Nikola Martinović, obrazlažući zahtjev za izuzeće je pojasnio da sutkinja Rabrenović ne može postupati u ovom predmetu, jer je već ranije odlučivala o mjerama nadzora protiv bivše direktorice ASK-a.

“To znači da je sutkinja Rabrenović već formirala stav o krivičnoj odgovornosti Perović u ovom predmetu obzirom da je prilikom određivanja mjera nadzora ocijenila da postoji osnovana sumnja za djela za koje se tereti moja branjenica”, pojasnio je advokat Martinović.

On je podsjetio da je iz istog razloga tražio izuzeće predsjednika Višeg suda Zorana Radovića koji je prvi zadužio predmet protiv Perović.

“Apelacioni sud je potvrdio odluku o izuzeću sudije Radovića jer je već ranije zauzet stav da oni koji su odlučivali o pravima okrivljenih ne mogu da odlučuju i u postupku kontrole optužnice”, kazao je Martinović.

Nakon Radovića, predmet je dodijeljen sutkinji Vesni Kovačević koja se sama izuzela iz istih razloga dok su odbrani nepoznati razlozi zbog kojih se sudija Nenad Vujanović izuzeo iz ovog postupka.

Advokat Martinović je naveo i da je Ustavni sud 28. novembra prošle godine usvojio njegovu žalbu na mjere nadzora koje su određene Perović.

“Ustavni sud je konstatovao da vijeće u kojem je bila i sutkinja Rabrenović, nije bio objektivan odnosno nije cijenio da li su nametnute mjere nadzora neophodne u demokratskom društvu niti je cijenio okolnosti koje idu u korist podnosioca žalbe”, kazao je advokat Martinović.

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv bivše direktorice Agencije za sprečavanje korupcije Jelene Perović i njene pomoćnice Nine Paović koje sumnjiči da su zloupotrebom službenog položaja državnu kasu oštetile za 86.488,18 eura.

Perović se tereti da je počinila sedam produženih krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja i produženo krivično djelo falsifikovanje službene isprave, a Paović dva produžena krivična djela zloupotreba službenog položaja.

Perović je, sumnjaju, “u rješenja o isplati uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada unosila i neistinite podatke o broju prekovremenih radnih časova u kojima nije radila duže od punog radnog vremena ili koji ne odgovaraju njenom ostvarenom radu dužem od punog radnog vremena”.

“Na osnovu kojih joj je isplaćivana uvećana zarada, pa je tako sebi pribavila imovinsku korist, a oštećenoj državi nanijela štetu u ukupnom bruto iznosu od 5.796,53 eura”, precizirali su iz SDT-a.

Postoji, kako navode u SDT-u, osnovana sumnja da je Perović, od 22. novembra 2021. do 20. marta 2024. godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja, pribavljala drugom imovinsku korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanosila štetu, jer je donosila rješenja o isplati uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada za svoje pomoćnike, okrivljenu Paović i B. V.

Perović je na osnovu neistinitih podataka o broju prekovremenih radnih časova pomoćnici pribavila imovinsku korist u ukupnom bruto iznosu od 4.704,03 eura, a B. V. u ukupnom bruto iznosu od 5.109,65 eura.

Bivša direktorica ASK-a se tereti i da je od 20. avgusta 2020. do 19. jula prošle godine, prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, suprotno zakonima o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i sprečavanju korupcije, donosila privremena rješenja kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta ASK-a M. R., Z. V., R. H., G. V. i G. Č., iako je za njihova donošenja ovlašćena Skupština Crne Gore, koja bira članove Savjeta te agencije.

Na taj način je predsjedniku Savjeta na štetu državne kase pričinila korist od ukupno 15.943,22, a članovima od ukupno 26.578,48 eura.

Postoji osnovana sumnja i da su Perović i Paović, od 16. jula 2021. do 25. decembra prošle godine, kao direktorica i pomoćnica direktorice ASK-a, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja odobravale plaćanje sa računa ASK-a za troškove putovanja N. L. i to četiri puta u Sjevernu Makedoniju, dva puta u Sloveniju i Hrvatsku, kao i u Albaniju, Austriju, Belgiju, Bugarsku, Egipat, Moldaviju, Kosovo, Francusku i Sjedinjene Američke Države.

“N. L., koji, u smislu Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, nije zaposleni u javnom sektoru, već je sa njim okrivljena J. P., kao sa drugom ugovornom stranom i izvršiocem određenih poslova, od 20. juna 2021. do 24. novembra prošle godine, zaključivala ugovore o djelu, pa su mu tako pribavile imovinsku korist u ukupnom iznosu od 19.410,94 eura”, navodi se, između ostalog, u optužnici.

SDT sumnja i da je Perović privatno putovanje sa kćerkom u Ljubljanu, od 15. do 19. februara prošle godine, predstavila kao službeno.

“Svojeručno je potpisala zahtjev upućen Državnom trezoru Ministarstva finansija, čime je odobrila da joj se sa računa ASK-a, na ime troškova navodnog službenog putovanja u inostranstvo, isplati ukupno 542,20 eura, pa je sebi pribavila korist, a Crnoj Gori je nanijeta šteta u isplaćenom iznosu”, saopšteno je iz SDT-a.

Osnovano se sumnja i da je Perović, od 23. jula 2022. do 23. februara 2024. godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, mobilne telefone u vrijednosti od 4.068 eura, koji su bili svojina ASK-a, predavala na korišćenje ili u svojinu svojoj maloljetnoj kćerki i svom ocu, koji nijesu bili zaposleni u Agenciji, maloljetnoj kćerki N. L., sa kojim je okrivljena zaključivala ugovore o djelu, a koja nije bila zaposlena u Agenciji, V. P., majci Paović, koja nije bila zaposlena u Agenciji i M. R., predsjedniku Savjeta ASK-a, koji je mobilni telefon koristio i po isteku mandata.

Perović je, prema navodima iz SDT-a, od 30. jula 2020. do 13. septembra 2024. godine, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja i prekoračenjem granica službenog ovlašćenja, zahtijevala od „Crnogorskog telekoma“ da pretplatnički broj njene maloljetne kćerke, koja nije bila zaposlena u Agenciji, bude kao službeni obuhvaćen tarifnim paketom „Smart Biznis Intro“, čiji je korisnik ASK.

“Što je ,,Crnogorski Telekom“ i uradio, pa je tako, od 18. septembra 2020. do 13. septembra 2024. godine, ASK plaćao mjesečne račune za broj njene kćerke u ukupnom iznosu od 888,54 eura. Time je okrivljena sebi, kao roditelju maloljetnog djeteta koje je dužna da izdržava, pribavila imovinsku korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanijela štetu”, rečeno je ranije iz Specijalnog tužilaštva.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније