- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
18. 01. 2025.
15:26 >> 18:52
Čitaj mi:
zvanični podaci
Naoružanje imaju i vlast i opozicija: Funkcioneri prijavili 1.709 komada oružja
Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), javni funkcioneri Crne Gore su u 2024. godini prijavili 1.709 komada oružja. To su za Portal RTCG saopštili iz ASK-a, u zvaničnom odgovoru na naša pitanja.
Kako su nam saopštili iz ASK-a, javni funkcioneri su u skladu sa zakonom obavezni da prijave tačne i potpune podatke o svojoj imovini i prihodima, uključujući posjedovanje oružja.
Dalje navode da Agencija provjerava sve dostavljene podatke upoređujući ih sa evidencijama koje vode nadležni organi, uključujući Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je nadležno za vođenje evidencije o oružju, kako je propisano Zakonom o oružju.
"Prema podacima sa kojima raspolažemo, na osnovu 6.107 redovnih godišnjih izvještaja koje su javni funkcioneri dostavili u 2024. godini, u 908 izvještaja popunjeno je polje za unos podataka o posjedovanju oružja, a prijavljeno je ukupno 1.709 komada oružja", saopšteno je Portalu RTCG iz ASK-a.
Interesantno je da po broju prijavljenih komada oružja prednjače bivši šefovi sektora bezbjednosti - nekadašnji premijer i raniji direktor ANB-a Duško Marković prijavio je osam komada vatremog oružja. Po komad manje prijavili su bivši direktori ANB-a Dejan Peruničić i Boro Vučinić. Bivši policijski funkcioner, koji se nalazi u zatvoru, Zoran Lazović, prijavio je agenciji ranije čak 11 komada oružja, dok je njegov kolega i bivši oficir tajne službe Duško Golubović prijavio deset komada vatrenog oružja.
Od aktuelne, 44. Vlade, dva ministra su prijavila oružje. Ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Vladimir Joković i Ernad Suljević prijavili su u posjedu po jedan pištolj.
Prema podacima ASK-a, pištolj u posjedu ima vrhovni državni tužilac Milorad Marković, dva pištolja ima predsjednik Sudskog savjeta Radoje Korać. Isti broj komada oružja prijavio je i zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković.
Bivši predsjednik parlamenta i nekada šef diplomatije Ranko Krivokapić posjeduje tri pištolja.
Sudija Ustavnog suda Budimir Šćepanović ima dva komada vatrenog oružja, a njegov kolega Faruk Resulbegović posjeduje tri.
Među poslanicima aktuelnog saziva, njih nekoliko prijavilo je oružje u imovinskim kartonima za prošlu godinu. Poslanik PES-a Gordan Stojović prijavio je dva komada, a jedan komad oružja Miodrag Laković. i Seid Hadžić, takođe iz kluba PES-a. Po jedan pištolj, prijavili su poslanik DUA Mehmed Zenka i poslanik DPS-a Nikola Milović.
U izvještaju za 2022. godinu, pištolj je prijavio poslanik ZBCG Dejan Đurović.
Aktuelni generalni direktor Direktorata za bezbjednosno-nadzorne poslove u MUP-u Zoran Kujović, prijavio je šest komada. Bivši v.d. direktora Uprave policije i aktuelni pomoćnik direktora UP Aleksandar Radović prijavio je jedan komad oružja, dok je šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković dostavio podatke da posjeduje dva komada oružja.
Bivši direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Boris Milić prijavio je dva komada vatrenog oružja.
Da ima jedan komad vatrenog oružja prijavio je u ranijem imovinskom kartonu i bivši ministar odbrane Predrag Bošković.
Tri komada vatrenog oružja prijavio je i Borislav Pravilović, odbornik DPS-a sa Cetinja.
Od bivših funkcionera ANB-a ističe se i raniji šef agencije, Savo Kentera, sa osam komada oružja. On je to naveo u ranijem izvještaju, za 2022, godinu.
Žene, uglavnom, nijesu prijavljivale posjedovanje oružja, sem Vesne Medenice. Bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, kojoj se sada sudi, ranije je prijavila tri pištolja.
Podsjetimo, premijer Milojko Spajić najavio je nakon tragedije na Cetinju da će biti donijet novi zakon o oružju.
"Poslije analize stanja, imali smo više zaključaka šta treba da se uradi u narednom periodu. Usvojićemo novi zakon o oružju, govorim o legalnom oružju, i ljudi koji imaju sada dozvole imaće rok do 1. januara 2026. da prođu nove psihološke i bezbjednosne provjere", kazao je Spajić.
CGO: Prijavljeno vatreno oružje ministara, poslanika i predsjednika opština
I Centar za građansko obrazovanje (CGO) utvrdio je da, kako su kazali, po podacima Agencije za sprječavanje korupcije (ASK), od 138 visokih funkcionera – članova Vlade, poslanika i predsjednika opština - njih 14, odnosno oko 10%, ima prijavljeno vatreno oružje, ukupno 21 komad (pištolji i puške), od kojih su neki to stekli kupovinom, a drugi to dobili putem nasljedstva ili poklona.
Kako navode iz te nvo, najviše naoružanih je među poslanicima (sedam). Slijede predsjednici opština (pet) i ministri (dva).
"CGO nema podatke da li je u okviru akcije MUP-a i Uprave policije, kroz koju se pozivaju građani da vrate neprijavljeno oružje, iko od javnih funkcionera vratio takvo oružje. Kada je riječ o izvršnoj vlasti, vatreno oružje posjeduju Vladimir Joković (SNP), ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koji je prijavio nasljeđen pištolj marke Bereta iz 1975. godine i Ernad Suljević (BS), ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama koji, takođe, ima prijavljen naslijeđeni pištolj CZ 27 kalibra 7,65 mm iz 1980. godine", navodi Mirković.
Na lokalnom nivou, kako preciziraju, presjednici pet opština – Bijelo Polje, Kolašin, Plužine i Petnjica – imaju prijavljeno vatreno oružje koje su, uglavnom, kupili.
"Slobodan Delić (SNP), predsjednik opštine Plužine, posjeduje karabin iz 1985. godine stečen ugovorom o poklonu, a Samir Agović (DPS), predsjednik Opštine Petnjica, kupio je pištolj CZ M70 iz 1997. godine. Petko Bakić (Demokrate), predsjednik opštine Kolašin, kupio je pištolj Zastava CZ 999, kao i Zastava Arms nepoznatog kalibra, a pretpostavlja se da je pitanju puška. Najviše komada vatrenog oružja su prijavili predsjednik opštine Šavnik, Jugoslav Jakić (DPS), i predsjednik opštine Bijelo Polje, Petar Smolović (DPS). Jakić je naslijedio Zastavinin poluatomatski pištolj iz 1988. godine i Zastava Arms pušku, takođe, iz 1988. godine. Kupovinom je stekao Češka zbrojovka poluatomatski pištolj iz 1988. godine i lovačku pušku MAUSER 8MM iz 1945. Smolović posjeduje dva pištolja Zastava CZ999 Luger 9mm iz 2015 i Glock 43 9mm iz 2016, kao i lovačku pušku Franchi Affinity 12 GA X 3" iz 2019. godine, a sve je stekao kupovinom", stoji u saopštenju CGO.
Najbrojniji među naoružanim poslanicima su iz PES-a - Gordan Stojović, Miodrag Laković i Seid Hadžić, a svo oružje su stekli kupovinom.
"Stojović je kupio poluautomatsko oružje, odnosno lovački karabin - Benelli Argo e 30-06 sprg iz 2021. godine i pištolj Tanfoglio Force ProF 40 SV iz iste godine. Laković je kupio GLOK 19 kalibra 9MM 2015 godine, a Hadžić Beretu iz px4 storm iz 2004. istog kalibra. Slijede poslanički klub DPS-a i ZBCG – NSD, sa po dvoje naoružanih poslanika. Nikola Milović (DPS) kupio je Revolver Taurus iz 2005. godine. Dejan Đurović (NSD) posjeduje pištolj marke Zastava CZ 88 kalibra 9mm iz 1991. godine stečen kupovinom, a Velimir Đoković (NSD) je naslijedio pištolj iste marke Zastava M70", dodaju iz CGO.
Iz te NVO apelovali su na sve javne funkcionere da, kroz proaktivan pristup i sopstveni primjer, podstaknu građane na razoružavanje i promjenu nekih loših praksi kad je riječ o odnosu prema oružju, a posebno imajući u vidu kakvim smo sve tragičnim događajima svjedočili u Crnoj Gori.
Коментари0
Остави коментар