- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
03. 01. 2025.
07:05 >> 07:14
2
Čitaj mi:
u svijetu
Crna Gora šesta po broju nelegalnog naoružanja na 100 stanovnika
Stravičan zločin na Cetinju u srijedu veče još jednom je ukazao na opasnost od širenja oružja u ilegalnom posjedu u Crnoj Gori. Prema istraživanju Small Arms Survey koje je posljednje dostupno na internetu, vidi se da je Crna Gora šesta u svijetu po broju nelegalnog naoružanja po broju stanovnika.
Prema tom istraživanju, objavljenom 2017. godine, ispred Crne Gore od zemalja regiona, jedino je Srbija i to na petom mjestu.
Na četvrtom i trećem mjestu su Nova Kaledonija odnosno Jemen, dok su na drugom mjestu Folklandska Ostrva.
Na samom vrhu liste su Sjedinjene Američke Države (SAD).
Istraživanje o malokalibarskom oružju koje je objavio "Small Arms Survey" daje procjene ukupnog broja oružja u vlasništvu civila u jednoj zemlji, i izračunava broj na 100 ljudi.
Ovaj broj za državu ne označava procenat stanovništva koji posjeduje oružje, jer pojedinac može posjedovati više oružja.
Vladina Strategija za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i malokalibarskim i lakim oružjem i municijom iz 2019. godine ukazala je da je skoro svaka peta osoba ubijena u Crnoj Gori (18,8 odsto), ubijena od strane člana porodice. Prema tadašnjim podacima žene čine većinu žrtava ubijenih u porodičnom nasilju i to čak 73,3 odsto, a muškarci 26,7 procenata.
U toj Strategiji se navodilo da je svaka druga žena koju je ubio partner ubijena vatrenim oružjem (45,5 odsto).
“Zloupotreba vatrenog oružja rijetko se prijavljuje u kontekstu nasilja u porodici. Od 920 prijavljenih slučajeva krivičnog djela nasilja u porodici, u samo četiri slučaja je prijavljena zlopotreba vatrenog oružja, dok u registrovanim krivičnim djelima protiv polne slobode nije bilo prijavljenih slučajeva zloupotrebe vatrenog oružja. Nasuprot tome, nasilje u porodici predstavlja relativno čest razlog za odbijanje izdavanja odobrenja za nabavku oružja. U istraživanom periodu, ukupno je odbijeno zahtjeva 872 lica za nabavku oružja, a u svakom petom slučaju (22,5 odsto) nasilje u porodici je predstavljalo razlog za odbijanje”, pokazali su tada prikupljeni podaci.
U periodu 2012. - 2016. za koji su prikupljani podaci, registrovano je 411 počinioca krivičnih djela vatrenim oružjem. Tada je ukazano i da muškarci čine apsolutnu većinu lica ubijenih vatrenim oružjem, 56 ili 93,3 odsto.
“Žene su žrtve ubistva vatrenim oružjem u 6,7 odsto slučajeva. U periodu istraživanja, registrovana su dva smrtna slučaja prouzrokovana nezgodom uz upotrebu vatrenog oružja. U oba slučaja žrtve su bili mladi muškarci. Vatreno oružje se često zloupotrebljava i za nanošenje povreda. U navedenom periodu, zabilježeno je 157 povreda nanijetih vatrenim oružjem. Muškarci čine većinu povrijeđenih lica (93,6 odsto)”, konstovano je tada u Strategiji.
Kod Cetinjanina Aca Martinovića nakon što mu je konstatovana smrt pronađeno je osamdeset metaka u džepovima. Osim municije u džepovima, u šaržeru njegovog pištolja pronađeno je još nekoliko metaka.
Martinović je 1. januara u večernjim satima ubio 12 ljudi na Cetinju, a nakon toga izvršio samoubistvo.
Коментари2
Остави коментар