- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
02. 01. 2025.
19:46 >> 19:48
Čitaj mi:
psihološko-psihijatrijska podrška
Pomoć će pružati i eksperti koji su bili uključeni u slučaj "Ribnikar"
Da je sada neophodna psihološko-psihijatrijska podrška, poručuju stručnjaci. Dom zdravlja Cetinje organizovao je podršku porodicama nastradalih i ranjenih, a na Cetinje je stigao i tim stručnjaka Klinike za psihijatriju Kliničkog centra kako bi bili na raspolaganju svima kojima je potrebna takva pomoć. Crnoj Gori je na raspolaganju i ekspertski tim stručnjaka iz Srbije, čiji će psiholozi i psihijatari prenijeti iskustva stečena nakon masovnog ubistva u Ribnikaru u Beogradu.
Klinika za psihijatriju će obezbijediti psihološku i psihijatrijsku podršku bez uputa svima onima kojima je to potrebno, a posebno članovima porodica ubijenih i ranjenih, poručio je medicinski direktor Kliničkog centra Crne Gore Đorđe Krnjević.
Da je ruka pomoći ispružena, kako bi se društvo oporavilo od tragedije, potvrdio je za Dnevnik i direktor Klinike za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, doktor Milan Latas.
"Mi iz Beograda, ja lično, moja klinika, stojimo na raspolaganju za sve što bude trebalo. Da dođemo, da uputimo ljude, da razmjenimo iskustva, da kažemo gdje smo se mi okliznuli, šta je bio problem", navodi Latas.
Doktor Latas ističe da nesrećni, neočekivani prekid života dovodi do traume u cijelom društvu, a da situacije poput ove na Cetinju iziskuju i psihološku i sociološku pomoć ljudima.
"Ono što smo mi pokušali da uradimo u Srbiji, i radimo to i dan danas, formirali smo timove. Otvarali telefonske linije teleapela za pomoć tim ljudima koji su se našli neposredno ugroženi. Kod nas na Klinici za psihijatriju u Kliničkom centru Srbije otvorili smo vrata, bez uputa 24 sata, ljudima da mogu da se jave", kaže doktor.
U ovom trenutku, upravo je psihološka podrška građanima najvažnija.
"Ono što bi bilo važno, recimo, formirati te ekspertske timove psihologa, psihijatra, eventualno socijalnog radnika koji bi mogli tu, na licu mjesta, odmah da se nađu ljudima koji se nalaze u Cetinju i kojima je eventualno potrebna pomoć", ističe doktor Latas.
Ipak, neke traume ostaju zauvijek upisane…
"Nekako nas je iskustvo naučilo da ovo će da traje i osjetićemo posljedice koje će nas pratiti dugo vremena. I kad kažemo kako da se izborimo sa takvim nekim situacijama, nekada i ne možemo da se izborimo. I nekako prihvatamo okolnost da je ono što se desilo i da ljudi koje smo zauvijek izgubili ostaju u trajnom našem sjećanju. Naravno, biće dana kada ćemo se osjećati lakše", zaključuje on.
Na pitanje, kako pomoći građanima da se osjećaju bezbjedno nakon sinošnjih dešavanja, doktor Latas kaže da je na organima bezbjednosti da pokažu da su efikasni. Tada će, zaključuje, i društvo biti mirnije.
Коментари0
Остави коментар