Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Hronika

M.V.

21. 12. 2024. 07:08 >> 07:04
1
Čitaj mi:

ODJECI

Dvije godine nakon optužnice suđenje Medenici kreće iz početka

Suđenje bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici, njenom sinu Milošu i ostalim optuženima za šverc droge i cigareta, nakon dvije godine od podizanja optužnice i poslije više od 20 odloženih ročišta, počeće iz početka. Po mišljenju advokata koje smo kontaktirali, to je pokazatelj ozbiljnih problema u crnogorskom pravosuđu.

Kako je za Portal RTCG naglasio advokat Nebojša Asanović, rješenjem predsjednika Višeg suda u Podgorici Zorana Radovića, predmet suđenja ili sudskog postupka Vesni Medenici, njenom sinu Milošu i ostalim optuženima za šverc droge i cigareta, oduzet je predsjednici Vijeća suda sudiji Nadi Rabrenović, i on je metodom slučajne dodjele zadužen u rad kod sudije Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici Vesne Kovačević. 

"Zvanično razlog tome je odsustvo sudije Rabrenović s posla zbog njene bolesti, a zbog čega je na bolovanju i što je objektivni razlog za ovakvu odluku predsjednika Višeg suda u Podgorici. Ali to nije jedini problem u ovom predmetu i nije jedini problem u Višem sudu u Podgorici, moguće i u čitavom sudstvu. Naime, sudija Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević je konkurisala za prelazak u Apelacioni sud Crne Gore. Što ako sudija Kovačević bude primljena i pređe u Aplecioni sud Crne Gore? Opet će predsjednik Višeg suda u Podgorici morati rješenjem da metodom slučajne dodjele odredi drugog sudiju u tom predmetu i sve, to  jest čitav sudski postupak, opet mora da ide iznova ili iz početka", istakao je Asanović. 

Kako je rekao, onda ako opet sledeći postupajući sudija ode na bolovanje ili na drugu dužnost ili funkciju sve opet ide iz početka.

"Dublji su ovdje problemi i u sudstvu i u pravosuđu od jednog bolovanja ili jednog prelaska na drugo radno mjesto. Na sudstvo vrše svi pritisak, sa svih strana i došlo je do toga da sudije sude svojim dojučerašnjim kolegama i čak svojim dojučerašnjim starješinama i što sve nije lako izdržati i sa tim se nije lako nositi. I uopšte čudno nije da se i sudije zbog toga stvarno i razbole ili da zbog svega toga i zatrpanosti velikim brojem složenih predmeta i izloženi brojnim pritiscima jedva čekaju da pređu na neko drugo radno mjesto ili čak i da napuste sudstvo i pravosuđe. Što se i često dešava. Vezano za konkretan predmet i primjer u vezi toga, mislim da je tu najveći problem taj što naše sudstvo - i uopšte pravosuđe - u zakonsko normativnom smislu i organizacionom smislu nije spremno i organizovano za složena suđenja sa desetinom i više okrivljenih, sa desetinama advokata i više desetina svjedoka i na stotine i hiljade materijalnih dokaza i to sve u jednom predmetu ili jednom suđenju", pojasnio je Asanović. 

To se, naglasio je, mora drugačije urediti i propisati i organizovati recimo na primjeru suđenja u italijanskom pravosuđu kad su u pitanju složena suđenja sa brojnim okrivljenima, svjedocima i dokazima koji brzo ne počinju već se sve dugo i pažljivo priprema.

"Ali kad počnu dugo ne traju i suđenja su maltene danima uzastopna ili su česta bez većih vremenskih odlaganja, dok se ne završe, dok su kod nas suđenja organizuju u jednom danu, pa ide odlaganje za mjesec i tako dalje, pa se u međuvremenu neko razboli ili iz drugih opravdanih razloga odsustvuje ili se desi nešto nepredviđeno i onda se suđenja zbog toga moraju odložiti. A to nije ni čudo u postupku u kome je neophodno prisustvo više od 50 učesnika u postupku, uključujući tu sudsko vijeće i tužioce, okrivljene i advokate ,svjedoke i druge ili sve drugo. Dakle, ovdje se problem u postupku i uopšte pravosuđu sigurno neće riješiti oduzimanjem predmeta i dodjelom drugom sudiji koji je već okupiran drugim složenim predmetima i koji će uskoro vjerovatno preći na drugo radno mjesto. Mora se promijeniti nešto drugo u sudstvu i pravosuđu - organizacija i način rada i pristup poslu i mnogo toga drugoga, a da se pritom zaštite prava svih učesnika u postupku uključujući tu i okrivljene i njihove branioce i sve to urediti propisima", rekao je Asanović.

Zbog odsustva sudije Rabrenović, od 2. oktobra se čeka odluka o još jednom u nizu predloga da se Milošu Medenici, uz jemstvo kao garanciju da neće pobjeći, omogući da se brani sa slobode. On se u pritvoru nalazi od 25. maja 2022. godine, kada je uhapšen po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva. Miloš Medenica je tokom te dvije godine, šest mjeseci i 27 dana, iz Spuža sprovođen do Višeg suda u Podgorici više od 20 puta.

Za sve to vrijeme je samo jednom imao izlaganje u sudnici, 7. septembra 2023. godine kada su on i njegova majka Vesna iznijeli odbrane.

U skoro svim ostalim slučajevima, optuženi sin bivše šefice pravosuđa sprovođen je iz pritvora kako bi u sudnici prisustvovao odgađanju ročišta.

Razlozi za to bili su raznovrsni – od neodazivanja pojedinih optuženih pozivima na ročište, advokata, zahtjeva za izuzeće tužilaca, nedolazak osumnjičenih zbog, kako su, pored ostalog, obrazlagali, uraslog nokta, kašlja...

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je 17. oktobra 2022. godine optužnicu protiv Vesne Medenice, kojom se tereti da je bila dio kriminalne organizacije koju je stvorio njen sin Miloš. Optužnica je podignuta i protiv Miloša, tjelohranitelja Darka Lalovića, te još više od deset osoba, koji se terete za krijumčarenje, davanje i primanje mita, protivzakoniti i navođenje na protivzakoniti uticaj, neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Vesna Medenica je 17 godina provela na čelnim pravosudnim funkcijama Crne Gore. 

Kako ističe advokat Veselin Radulović, shodno Zakoniku o krivičnom postupku, kada dođe do primjene predsjednika vijeća glavni pretres mora početi iznova i svi dokazi se moraju ponovo izvesti.

"U konkretnom slučaju to nema veliki praktični značaj jer suđenje g-đi Medenici skoro da nije ni počelo. Zabrinjava činjenica da je nakon godinu i deset mjeseci od potvrđivanja optužnice postupak i dalje na samom početku. Kada se prisjetimo koji su sve neopravdani razlozi služili za odlaganje ročišta i kakve je sve procesne zloupotrebe i ruganja pravosudnom sistemu sud tolerisao, opravdane su sumnje da je sve to rezultat zajedničke akcije više aktera u postupku i da Medenica ima i dalje veliki uticaj na crnogorsko sudstvo. Istovremeno, ovako neefikasan postupak prijeti da u slučaju Medenice i njenog sina dobijemo na kraju sličan epilog kao u slučaju Svetozara Marovića I njegovog sina", naveo je Radulović. 

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније