- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
06. 10. 2024.
07:21 >> 17:36
Čitaj mi:
Pljačkanje HTP “Berane”
U kojim fiokama su ostali predmeti protiv Damjana Hoste i drugova sa sjevera?
Ni dvije decenije od privatizacije nekadašnjeg najjačeg hotelsko turističkog preduzeća na sjeveru Crne Gore, beranskog HTP “Berane”, nema nagovještaja da će se rasplesti mreža osoba i firmi koje su učestvovale u njegovoj privatizaciji i pljački.
Da li je sve zaboravljeno nakon što je na mjestu nekadašnjeg urušenog i tri puta zapaljenog hotela Berane, niklo novo zdanje? Da li je zaboravljeno ime slovenačkog berzanskog mešetara Damjana Hoste, direktno upletenog i u ovu prevaru?
Dok blista u novom ruhu nad obalama Lima, hotel Berane ipak podsjeća da je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), praveći još 2009. godine šemu osoba i firmi uvezanih u privatizaciju HTP Berane, “nacrtala” da se sve zvanično vrtilo oko beranske firme “Euroturist GMBH” čiji je direktor bio Borislav Dvoržak i bjelopoljskog “Slomont turist”-a, na čijem čelu je bio njegov šura Izudin Gušmirović.
HTP Berane, nekadašnju kompanija bez gubitaka i sa zalihama robe u vrijednosti od makar 80 hiljada eura, u martu 2003. godine privatizovalo je do tada nepoznato preduzeće Euroturist GMBH.
Oni su u startu imali 36 odsto akcija, ali im je tadašnji Fond za razvoj, to jest država, ustupila na upravljanje svojih 15 odsto, i time je taj Fond indirektno zaslužio mjesto u šemi kao jedan od krivaca za omogućavanje ove privatizacije.
"Euroturist GMBH" je vrlo brzo, kupujući, ili kako to manjinski akcionari kažu, otimajući po ulicama, vaučere i akcije od građana i radnika, postao samostalno vlasnik preko pedeset odsto HTP Berane, istina minimalno, svega 0,14 procenata preko potrebne polovine, ali im više državni fondovi nisu bili potrebni.
Zapravo, bili bi im potrebni da je rađeno po zakonu, jer nijednu odluku o prodaji imovine ne bi mogli donijeti bez njih, odnosno bez dvotrećinske većine na akcionarskoj skupštini.
Vrlo brzo ova vesela družina počela je da bez zakonskog osnova rasprodaje imovinu HTP Berane, počevši od kafane „Korzo“, preko hotela „Komovi“ u Andrijevici, kafane „Ranč“ na Rudešu, do hotela „Lokve“ i istoimenog ski centra na planini Cmiljevici, i vrlo brzo uništila i opljačkala ovu solventnu kompaniju.
Portal RTCG je pisao o tome da se u Centralnoj depozitarnoj agenciji (CDA), iako preduzeće više faktički ne postoji, većinski paket akcija HTP Berane od 50,14 odsto i dalje se vodi na Euroturist GMBH.
Manjinski akcionari objašnjavaju da nije bilo stečaja niti likvidacije. Kapital akcionarskog društva u osnivanju je procijenjen na 5,2 miliona eura. Tolika bi bila i nominalna vrijednost pljačke.
Udruženje manjinskih akcionara HTP Berane uputilo je još 2007. godine dopis tadašnjem predsjedniku Vrhovnog suda Ratku Vukotiću, žaleći se na sporost sudova u pogledu krivičnih prijava koje su protiv poslodavaca podnijeli radnici, pod osnovanim sumnjama da su zloupotrijebili službeni položaj.
Krivičnu prijavu je podnijela i beranska policija zbog sumnje da su iskorišćavanjem svojih službenih ovlašćenja sebi ili drugome pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 636.738 eura.
Odgovoreno je da je taj postupak objedinjen sa postupkom koji se već u Osnovnom sudu u Podgorici vodi protiv istih osoba među kojima je bio i Slovenac Damjan Hosta. I od tada ništa do svega toga.
Ovaj preduzetni Slovenac je, uprkos svemu, nastavio da posluje u Crnoj Gori stvarajući jake veze u tadašnjim političkim i biznis strukturama.
Damjan Hosta, koji je u toj zemlji odavno označen kao berzanski mešetar, ostavio je sa drugarima sa sjevera previše prljavih tragova u vrijeme tranzicije u Crnoj Gori, da bi sve smjelo tako lako da se zaboravi.
U ovom trenutku nema odgovora na pitanje u kojim fiokama i depoima su ostali predmeti protiv Damajan i drugara.
Коментари0
Остави коментар