Хроника

23. 09. 2023. 10:03   >>  10:03 3

СЛУЧАЈ "ТУНЕЛ"

Подгоричанка веза између рудара и организатора?

Полиција трага за Подгоричанком Кристином Баћовић, због сумње да је дио криминалне групе која је крала доказе из депоа Вишег суда.

Према истим информацијама, њој се прије неколико дана изгубио сваки траг, а полиција и тужилаштво утврђују да ли је злоупотријебила и своју мајку, која је управитељица судске писарнице.

Баћовић је идентификована као особа која је, користећи фалсификовану личну карту, изнајмила стан у сутерену из ког је прокопан тунел до депоа, пишу "Вијести".

Оперативни подаци полиције говоре да су вође кавачког криминалног клана организовале копање подземног тунела, а инспектори и даље утврђују шта им је био главни циљ.

Акција је према полицијским процјенама коштала више стотина хиљада еура, а полицијска истрага засад иде у неколико смјерова – један је и могућа веза тог клана са неким из подгоричког Вишег суда.

То, међутим, засад није поткријепљено доказима да би случај преузело Специјално државно тужилаштво од колега из подгоричког Основног државног тужилаштва које сада руководи предметом.

Инспектори Одјељења безбједности Подгорица јуче су покушавали да лоцирају и ухапсе Баћовић која је, како се вјерује, спона између запосленог у Вишем суду и рудара мафије, али и да је била веза између извршилаца посла и њихових помагача из Црне Горе “за којима се наставља интензивна потрага”.

Њен идентитет утврђен је у ноћи између четвртка и петка, и то након што је на Телевизији Вијести приказана фотографија те осумњичене.

Претходно, полиција и тужилаштво идентификовали су извођаче радова на копању тунела од сутерена зграде у подгоричкој Његошевој 12, до депоа Вишег суда.

То су, према тврдњама истражитеља, учинили Вељко Марковић (32), његов стриц Милан Марковић (53), Дејан Јовановић (30) и Владимир Ерић (32) из Лознице.

Траг до налогодавца

Имамо и траг који нас води према налогодавцима овог тешког кривичног дјела, казао је јуче на конференцији за медије министар унутрашњих послова Црне Горе Филип Аџић.

“Већина лица долази из Србије. Имали су одређене помагаче из Црне Горе… За четири лица имамо поднесене кривичне пријаве и то су четири лица која су идентификована, и двије за неидентификована лица. И најмање још пет лица која су учествовала у овој кривичној радњи, али нису сви учествовали у самом ископавању тунела. Неки су били логистика, неки пружали другу врсту подршке”, рекао је Аџић.

Он је прецизирао да је њихов идентитет утврђен истрагом којом руководи Основно државно тужилаштво у Подгорици, али и да постоје материјални докази који их повезују са копањем тунела до зграде суда.

Одговарајући на питања Аџић је казао да су четворица осумњичених 11. септембра напустили Црну Гору, али да то нијесу учинили скупа, већ да су границу прешли у мањим групама.

Објаснио је и да ће након стварања законских претпоставки за њима бити расписане међународне потјернице.

Аџић је саопштио и да имају траг који их води према налогодавцима, али и да су корак ближе мотиву копања тунела.

“Постоји одређена повезаност ове криминалне организације са једном особом из Вишег суда и припадницима једне криминалне организације, који бораве у Управи за извршење кривичних санкција, а повезана су са једном од најорганизованијих и вјероватно платежно најмоћнијих криминалних организација у нашој држави… Имамо и траг који нас води према налогодавцима”, рекао је Аџић.

Рекао је да ће бити утврђена врста везе, односно, да ли је та особа из Вишег суда умијешана у криминалне активности.

Руководилац ОДТ-а Подгорица, тужилац Душко Милановић, одговорио је “Вијестима” да је држављанка Црне Горе, коју сумњиче да је повезана са обијачима депоа, на одређени начин повезана са Вишим судом.

Казао је, међутим, да тужилаштво још нема довољно увјерења или доказа да су криминалне групе копале тунел.

“То су, колико сам ја разумио, оперативни подаци полиције који тек треба да се истраже”, одговорио је Милановић.

Његов колега, поступајући тужилац Марко Мугоша, појаснио је да подношењем кривичне пријаве истрага није прекинута, већ да се захуктала.

“Квалификација која је наведена је тренутна, истрага ће да настави у даљем правцу, па ћемо да видимо да ли ће бити проширена и на нека, евентуално, друга кривична дјела. Ако се у том периоду утврди постојање кривичних дјела из надлежности неког другог тужилаштва, и према томе ћемо да се одредимо”, рекао је Мугоша.

Објаснио је и која су све вјештачења наложили и да су саслушали више особа.

Истакао је да још није утврђено шта све недостаје из депоа Вишег суда јер се ради о обимном материјалу.

“Засад имамо одређени број предмета за које је сигурно утврђено да нешто недостаје и ти предмети ће бити обухваћени кривичном пријавом. Наравно, попис ствари ће трајати дужи временски период јер је депо огроман и стално ће нам стизати нови подаци од пописне комисије Вишег суда Подгорица”, додао је Милановић.

Конференцији за медије осим Аџића, Милановића и Мугоше присуствовали су шеф црногорске полиције Никола Терзић, начелник подгоричке полиције Горан Јокић и руководилац криминалистичке полиције Зоран Башановић.

Провала у судски депо примијећена је 11. септембра, када су надлежни најприје утврдили да је неко “само” испретурао доказе. Међутим, док је још трајао увиђај у обијеном депоу и летимични попис доказа у најважнијим предметима, откривено је да су лопови у депо ушли подземним пролазом из Његошеве улице број 12…

Први крупни траг у том случају, комби који су користили осумњичени, полицајци су пронашли 13. септембра.

Дан касније пронашли су и стан у подгоричком насељу Забјело, гдје им је наводно била база.

У досадашњој истрази, којом руководи подгоричко Основно државно тужилаштво, изузето је на стотине сати снимака са надзорних камера, пронађен је алат који су копачи користили, а вјештачењем је изолован и траг осумњичених…

Утврђено је и ко је Подгоричанка која је, користећи фалсификована документа, изнајмила простор у сутерену зграде у Његошевој улици, одакле је прокопан 30 метара дуг тунел до судског депоа.

Лозница једна од кавачких база

Милан Марковић родом је из Руњана код Лознице, а годинама борави у Београду, преносе Вијести.

Прије десетак година хапшен је у српској пријестоници и то након што је полиција код њега пронашла 2.000 таблета екстазија. Због тог кривичног дјела осуђен је, а у Лозници се није појављивао након одслужене казне.

Милан Марковић у Подгорицу је, недавно, стигао са братанићем Вељком Марковићем.

У селу Руњани, гдје се и налази породична кућа Марковића, од прије неколико дана нема никога и затворена је.

Мјештани тог села нијесу били расположени да причају о комшијама које црногорска полиција тражи због обијања судског депоа.

Владимир Ерић је, према сазнањима “Вијести”, аутомеханичар и у Лозници је имао ауто-сервис.

У лозничком крају, одакле долазе четворица рудара мафије, доминантан утицај има екипа окупљена око плаћеника кавачког клана Вељка Беливука, а тамошњи криминалци, односно дио њих, хвалио се добрим везама са кавачким кланом и појединим црногорским полицајцима.

Наводно, тамошња мафија годинама је у послу шверца цигарета и дроге.

Као дио Беливукове криминалне екипе српски медији раније су означавали Лозничане Слађану Секулић и њеног супруга, бившег полицајца из Лознице, Влада Георгиева који се раније звао Дејан Секулић.

Њих сумњиче да су, између осталог, Беливуку и екипи уступили своју викендицу код Тршића, гдје су чланови клана вјежбали пуцање из различитх врста оружја, између осталог и из снајпера.

Осим њих, са Беливуком и кавачким кланом повезан је и некадашњи српски полицајац Мирослав Старчевић, који је на Скај апликацији користио надимке Ђенерал и Деда.

Српски медији означавају га сарадником криминалног клана Радоја Звицера и београдске ћелије кавачког клана. Старчевић је био на директној линији са Звицером и са њим се договарао о пословима широм свијета.


Пратите нас на

Коментари 3

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније