- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Eurosong
18. 05. 2025.
01:00 >> 02:11
Čitaj mi:
Austrija pobijedila na "Pjesmi Evrovizije"
Predstavnik Austrije Džej Džej pobjednik je "Pjesme Evrovizije". Zavšeno je veliko finale 69. izdanja Eurosonga, koje se ove godine održava u Bazelu a titulu najbolje pjesme Evrope osvojila je" Protraćena ljubav" (Wasted Love).
Nakon dva uzbudljiva polufinala, u subotu veče na sceni dvorane St. Jakobshalle nastupilo je 26 zemalja – šest direktnih finalista i 20 zemalja koje su svoje mjesto u finalu izborile glasovima publike i stručnih žirija. Bio je obezbijeđen direktan prenos na TVCG1 i Portalu RTCG, kao i na našoj OTT platformi.
Pogledajte pobjedničku pjesmu. Finale je obilježila velika neizvjesnost.
Austrijski predstavnik se zove Johanes Pič, ima 23 godine i mnogima je poznat od ranije, jer se pojavio u emisiji The Voice 2020. godine.
Tok finala:
00.59
Austrija na muzičkom tronu
Nakon glasova publike, Austrija je osvojila prvo mjesto na "Pjesmi Evrovizije". Sa ukupno 436 poena Austrija je odnijela pobjedu na ovogodišnjem izdanju "Pjesme Evrovizije“. Iza nje su Izrael i Estonija.
Ovo je četvrta pobjeda Austrije na najvećem muzičkom takmičenju na svijetu.
00.44
Najviše glasova Austriji poslije glasanja nacionalnih žirija
Nakon glasanja nacionalnih žirija, najviše bodova imaju Austrija i Švajcarska. Međutim, publika može da promijeni sve.
I obično promijeni sve. Ti glasovi su presudni. Ako dvije zemlje imaju jednak broj bodova, pobjeđuje ona koja je dobila više glasova publike.
00.37
Nastavljeno glasanje
Iz Ujedinjenog Kraljevstva dali su 12 bodova Letoniji. Španija je, s druge strane, dala maksimalan broj bodova Švajcarskoj. Austrijanci su dobili "dvanaesticu" od Finske.
Iz Australije, gdje je jutro, 12 bodova otišlo je Grčkoj. Austrija je dobila 12 bodova od Njemačke. Belgija je dala 12 bodova Austriji a Izrel Grčkoj.
Albanskih 12 poena otišlo je Francuskoj. Litvanija je maksimalan broj bodova Letoniji. Sa Islanda, 12 bodova otišlo je Švedskoj. Gruzija je toliki broj bodova dala Italiji. Kipar je, kako se moglo očekivati, dao 12 bodova Grčkoj.
Iz Estonije, 12 bodova otišlo je Švajcarskoj. Finalno, iz Švajcarske, 12 bodova otišlo je Italiji.
00.29
Srbija dala 12 bodova Francuskoj
Iz Grčke, 12 bodova otišlo je Francuskoj. Srbija je 12 bodova dala Francuskoj. Češka je 12 poena dala Njemačkoj.
Austrija, Švajcarska i Italija imaju najviše bodova nakon prvih rezultata.
00.26
Grčkoj 12 bodova iz Crne Gore
Marko Vukčević, frontmen grupe NeonoeN, glasnogovornik crnogorskog žirija tokom večerašnjeg finala Pjesme Evrovizije 2025, saopštio je da je 12 naših bodova otišlo Grčkoj.
Nakon uključenja našeg Marka, napravljena je kratka pauza u glasanju.
00.10
Počelo glasanje
Počelo je saopštavanje glasova nacionalnih žirija.
Prvih 12 bodova stiglo je za Austriju od Švedske. Azerbejdžan je dao 12 bodova Izraelu, a Malta 12 bodova Jermeniji. I Austrija je dobila 12 bodova od Holandije. Slovenija je dala 12 bodova Italiji, a Jermenija Francuskoj. Luksemburg je dao 12 bodova takođe Francuskoj.
Kako se moglo pretpostaviti, 12 bodova iz San Marina ide Italiji. Iz Ukrajine, 12 bodova stiže Njemačkoj. Norveška je dala najviše poena Austriji.
A 12 austrijskih poena otišlo je Finskoj. Francuska je, s druge strane, 12 poenta dala Albaniji. Italijanski bodovi otišli su UK.
Portugal je 12 bodova dao Italiji. U Danskoj, maksimalan broj bodova otišlo je Letoniji. S druge strane, Hrvatska je Italiji dala 12 bodova. Iz Letonije, 12 bodova otišlo je Austriji. Toliko im je dala i Irska.
Poljskih 12 bodova otišlo je Švajcarskoj.
23.56
Bejbi Lazanja i Karija predstavili duet
Prošlogodišnji vicešampion, hrvatski predstavnik Bejbi Lazanja i predstavnik Finske iz 2023. godine, takođe drugoplasirani Karija izveli su u sklopu interval act spoj njihovih evrovizijskih hitova Rim tigi tagi dim i Ča ča ča i oduševili publiku.
Nakon toga, publici su predstavili i novu duetsku pesmu Eurodab.
23.50
Direktni finalisti su takmičari iz Španije, Francuske, Njemačke, Italije i Velike Britanije, to jest zemalja Velike evrovizijske petorke, kao i iz zemlje domaćina, prošlogodišnjeg pobjednika Švajcarske.
Voditeljkama obje polufinalne večeri Hejzel Bruger i Sandri Štruder, u finalu se pridružila Mišel Hunziker.
Takmičenje se održava pod stalnim sloganom Ujedinjeni muzikom (United by Music) i zvaničnim motom Dobro došli kući (Welcome Home) kojim domaćin podsjeća da je takmičenje prvi put održano upravo u ovoj evropskoj zemlji.
23.24
Posveta Skadru zatvorila takmičarski dio
U samoj završnici, Shkodra Elektronike – Zjerm (Albanija)
Shkodra Elektronike je albanski duo koji čine producent i klavijaturista Kolj Laca te pjevačica Beatris Gjergji. Inače, Zjerm znači buka.
Oboje su porijeklom iz Skadra, međutim odrasli su u Italiji, gdje su 2019. godine i počeli svoj zajednički muzički projekt.
Naziv Shkodra Elektronike odabrali su kao posvetu svom rodnom Skadru, ali i kao igru riječi - spoj tradicije i modernog.
23.20
"Cijela Italija" iz San Marina
Hit u najavi - Gabri Ponte – Tutta l'Italia (San Marino)
Gabri Ponte predstavlja San Marino. Iskusni je muzičar i di-džej iz Italije.
Bilo je i očigledno jer se njegova pesma zove Cijela Italija (Tutta L'Italia), a tokom nastupa čak 18 je puta ponovio naziv svoje domovine.
23.16
Aplauzi za Francusku
Nastupila je Luan – Maman (Francuska)
Svakako, jedan od favorita.
En Pikert, poznatija kao Luan, je francusko-brazilska pjevačica i glumica. Međunarodnu slavu stiče ulogom u filmu La Famille Bélier (2014.godine), za koju je osvojila nagradu za najperspektivniju glumicu.
Izdala je pet studijskih albuma. Njen stil obuhvata francuski pop, elektroniku i alternativni dens.
Pjesma Avenir s prvog albuma postala je veliki hit u Francuskoj.
23.14
Tokom reklama smo se uključili na stadion Bazela na kojem više od 30.000 ljudi gleda prenos finala.
Voditelji su ih pozvali da svi zajednu otpevaju pesmu Waterloo kojom je grupa ABBA pobijedila za Švedsku 1974. godine. Izgledalo je impresivno.
23.06
Švedski humor sa finskim šmekom
Uz ovacije publike nastupa KAJ – Bara bada bastu (Švedska)
To je humoristički trio iz regije Ostrobotnia u Finskoj, u kojoj se inače govori švedskim jezikom.
Osnovan je 2009. godine, a članovi benda su prijatelji Kevin Holmstrom (K), Axel Ahman (A) i Jakob Norgard (J), svi rođeni 1993. godine.
Grupa stiče popularnost u Finskoj zahvaljujući svom jedinstvenom spoju muzike i humora.
23.02
Danska "Halucinacija"
Evo je i Sisal – Hallucination (Danska)
Sisal Johana Nordberg prvi put je pokazala pjevački talenat 2005.godine, kada je pobijedila na farskom dječjem pjevačkom takmičenju Nósa Barnaprix s pjesmom Summarið er komið. Ozbiljan vokal, za svaku pohvalu, komentariše i naš Ivan Maksimović.
Nadahnuta je nordijskim elektropopom a takođe je i velika obožavateljka Eurosonga.
22.59
Moćna poruka iz Madeire
Ne možemo reći da smo ostali ravnodušni nakon nastupa Portugala. Bila je to NAPA - Deslocado.
NAPA je portugalski indi pop-rok bend osnovan 2013. godine na Madeiri.
Bend čine João Guilherme Gomes (vokal i gitara), Francisco Sousa (gitara), João Rodrigues (bubnjevi), Diogo Góis (bas gitara) te João Lourenço Gomes (klavijature).
Prvo su nastupali pod imenom Men On The Couch, izvodeći pjesme na engleskom jeziku, inspirisani bendovima poput Arctic Monkeysa, Red Hot Chili Peppersa i The Beatlesa.
22.55
Šta nam donosi nastup Malte?
Bila je to Marijana Konte – Serving (Malta)
Nije bilo sumnje da će predstavnica Malte Marijana Konte biti u finalu takmičenja, ali je veliko pitanje da li će njena kontroverzna pjesma Serving i provokativni nastup biti dovoljni za dobar plasman.
Vrlo samopouzdan nastup, u to svakako nije bilo dileme.
22.51
Švajcarsko "Putovanje"
Na oduševljenje domaće publike, nastupila je Zoë Më – Voyage (Švajcarska)
Švajcarska pjevačica Zo Anina Kresler rođena je 2000. godine upravo u Bazelu, profesionalno je poznata kao Zoë Më.
Počela je da piše pjesme s deset godina i poznata je po svom jedinstvenom poetskom pop stilu. Osvojila je nagrade RTS Artiste Radar i SRF 3 Best Talent, koje su prethodno osvojili i evrovizijski junaci poput Nema i Mariusa Beara.
22.46
Aplauz za jermenskog predstavnika
Nastupio je i PARG – Survivor (Armenija)Jermenski predstavnik Pargev Vardanyan, rođen je u selu Haravank u provinciji Gegarkunik. Njegova ljubav prema muzici počela je kada je imao šest godina i počeo je da pjeva u lokalnom crkvenom horu. Karijeru započinje kao osnivač benda The Edge Chronicles, a svoj prvi singl Ginin u grely objavio je 2021. godine.
Za svoj rad je nagrađen sa Armenian Music Video Award 2024. za pjesmu Araj, čime je dodatno učvrstio svoju poziciju.
22.41
Grčka rodoljubiva numera
Bila je to Klavdija – Asteromata (Grčka)
Prije svega, rodoljubivom numerom Asteromata (Devojka sa zvijezdama u očima) grčka predstavnica Klavdija budi emocije kod svih onih koje je ikada, makar i nakratko, preplavilo osećanje nostalgije ili su im nedostajali najmiliji.
U relativno kratkom vremenu, Klavdija je uspjela nastupiti uz neka od najvećih imena grčke muzičke scene, poput Dionysiosa Savvopoulosa.
Njen nastup propraćen je ovacijama u ESC bubble.
22.34
Njemački nastup neće biti brzo zaboravljen
Ostaće zapamćeni Abor & Tina – Baller (Njemačka)
Na osnovu nesvakidašnje mješavine tehna, popa i hip-hopa sa neodoljivim refrenom, malo ko bi rekao da brat i sestra Abor i Tina pjevaju o preživljavanju slomljenog srca.
Ritam koji hipnotički poziva na ples svrstava njemačku numeru Baller među pjesme koje će ostati zapamćene posle ovogodišnje "Pjesme Evrovizije“, bez obzira na plasman.
22.29
Ovacije za poljsku predstavnicu
Uz ovacije publike, nastupila je i Justyna Steczkowska – Gaja (Poljska)
Njena karijera je duga više od tri decenije. Poznata je po svom izvanrednom vokalnom rasponu. I 1995. godine predstavljala je Poljsku na Eurosongu u Dablinu s pjesmom Sama, gdje je završila na 18. mjestu.
22.24
Korsi ostavio dobar utisak
Bio je to Lucio Korsi – Volevo essere un duro (Italija)
Korsi je rođen 1993. godine u Grosetu u Toskani, poznat po spoju glam roka i bajkovitih motiva. Prošle godine objavljuje pjesmu Tu sei il mattino za seriju Vita da Carlo, u kojoj se i sam pojavljuje.
U februaru ove godine takmiči se na festivalu San remo s pjesmom Volevo essere un duro, a nakon što je pobjednik Olly odbio nastup na Eurosongu, RAI imenuje Korsija kao italijanskog predstavnika za Bazel.
22.20
Nastupila i Finska
Pažnju publike izazvala je Erika Vikman – Ich komme (Finska)
Erika Susanna Vikman započela je svoju profesionalnu karijeru 2013. godine, nakon što je odabrana za najbolju u sedmoj sezoni finske verzije Idola. Ušla je među 12 finalista, ispala je pa je ponovno vraćena i na kraju zauzela 7. mjesto. Numera Ich komme kombinuje finski i njemački jezik.
22.16
Sve je to život
Dobar je bio Claude – C’est la vie (Holandija)
Holandski predstavnik vrlo rano je saznao kako život može da se poigra sa nama. Zato njegova pjesma Sve je to život (C' est La Vie) i govori o tome kako izgleda kada si malo lijevo, pa desno, pa gore, sad dolje, a onda naiđe ljubav, pa tuga.
22.10
Letonski ritual
Evo ga i Tautumeitas – Bur man laimi (Letonija)
Ritual za prizivanje sreće doveo je predstavnice Letonije, grupu Tautumeitas do finala pa bi se dalo zaključiti da se one razumiju u tu magiju.
Sastoji se od šest pjevačica: Asnate Rancāne; Aurēlije Rancāne; Annemarije Moiseja; Laure Marte Līcīte; Gabriēle Zvaigznīte i Kate Slišāne.
22.06
Deset za Island
Tu je i Vajb – Róa (Island)
Islandski duo koji čine braća Hálfdán Helgi Matthíasson i Matthías Davíð Matthíasson. Vjeruju da će im redni broj pod kojim nastupaju donijeti sreću jer 10 je i Mesijev broj, zar ne. A i Maradonin.
22.03
Biser Beča
Bio je to JJ – Wasted Love (Austrija)
Austrijski predstavnik Johannes Pietsch pohađao je školu opere u Bečkoj državnoj operi. Trenutno studira solo pjevanje u Beču. Njegov stil spaja elemente klasične glazbe i savremenog popa.
21.57
UK u znaku Remember Monday
Vidjeli smo i Remember Monday – What the Hell Just Happened? (Ujedinjeno Kraljevstvo)
Remember Monday britanski je country-pop trio koji čine Lauren Byrne, Holly-Anne Hull i Charlotte Steele. Osim toga, ime Remember Monday odabrale su jer su ponedjeljkom imale slobodne sate koje su koristile za zajedničko pjevanje.
21.49
Nešto novo iz Ukrajine
Nastupio i Ziferblat – Bird of Pray (Ukrajina)
Ziferblat je ukrajinski art-rock bend osnovan 2015. u Kijevu, a čine ga braća blizanci Danylo (vokal) i Valentyn Leshchynskyi (gitara) te bubnjar Fedir Khodakov. Spajaju elemente progresivnog roka, popa i elektronike, mada naglašavaju slobodu izražavanja.
21.44
Melody zna kako
Španska predstavnica Melodía Ruiz Gutiérrez, poznatija kao Melody, iza sebe već ima ozbiljnih 25 godina karijere.
Njen debitantski album De pata negra prodat je u više od milion primjeraka i dostigao je prvo mjesto na čartovima u više od 15 zemalja. Poznata je i po svojim nastupima na španskoj televiziji. Bila je učesnik u emisiji Tu cara me suena, gdje je oduševila imitacijama poznatih pjevača poput Lady Gage, Beyoncé i Rocío Jurado.
21.40
Poruka iz Litvanije
Mada pomalo autsajderi na "Pjesmi Evrovizije“, litvanska grupa "Katarza“, u finalu nije ostavila loš utisak.
Poruka numere Tavo aky (Tvoje oči) je duboka, a stići će samo do onih koji su spremni da pogledaju iza šminke i scenskog nastupa.
21.35
Nada u bolje sjutra
Yuval Raphael pjevačica koja dolazi iz Ra'anane u Izraelu. Profesionalno počinje da pjeva 2023. godine.
Važno je navesti da je prisustvovala muzičkom festivalu Nova Sukkot Gathering u Reimu 7.oktobra 2023. kada su Hamasovi militanti napali. Sakrila se u skloništu sa još 50 ljudi, a bila je ranjena šrapnelom od granata bačenih u sklonište. Bila je jedna od 11 preživjelih, skrivajući se pod mrtvim tijelima osam sati.
21.31
Estonija i italijanska kafa
Jedan od favorita, Tommy Cash – Espresso Macchiato (Estonija)
Tomas Tammemets, umjetničkog imena Tommy Cash je reper i vizuelni umjetnik. Njegov stil kombinuje rep, tehno, rejv i eksperimentalnu muziku s jedinstvenim, često provokativnim estetskim izrazom.
21.26
Inspiracija iz jednog davnog trijumfa
Interesantan nastup Laure Thorn – La poupée monte le son (Luksemburg)
Laura je luksemburška pjevačica rođena 2000. godine u Esch-sur-Alzetteu, gdje kad ne pjeva, radi kao profesorica muzike. Pjesma La poupée monte le son inspirisana je luksemburškom pobjedničkom pjesmom iz 1965. godine Poupée de cire, poupée de son.
21.21
Latino ritmovi u norveškom stilu
Nastupio je Kyle Alessandro – Lighter (Norveška)
Inspirišu ga latino ritmovi, japanska kultura i norveška narodna muzika, a velika ljubav mu je i ples.
21.18
Za svoje favorite publika večeras može da glasa duže nego ikada. Linije će biti otvorene tokom takmičarskog dijela i još oko 40 minuta nakon poslednjeg nastupa.
Publika iz zemalja koje ne učestvuju na "Pjesmi Evrovizije“, to jest "ostatka svijeta“ takođe može da glasa. Kompletna procedura objašnjena je na sajtu www.esc.vote.
21.08
Pjevaće se na 16 jezika, sve nordijske zemlje se takmiče, kao i baltičke, dok u finalu nema zemalja bivše Jugoslavije. Naša Nina Žižić nije uspjela da se plasira u finale. Osim publike u dvorani St. Jakobshalle, na fudbalskom stadionu Bazela je i oko 36.000 gledalaca koji prate veliko finale.
Evrovizijski pobjednik Nemo izveo je kompoziciju Kod koja je Švajcarskoj prošle godine donijela pobjedu na "Pjesmi Evrovizije“. Time je i zvanično označio početak velikog finala ovogodišnjeg takmičenja.
Onda je uslijedila tradicionalna parada zastava, to jest defile 26 finalista u pratnji Orkestra policije grada Bazela koji izvodi švajcarske hitove.
Najava Eurosonga
Domaćin Švajcarska, kao i „Velika petorka“ – Njemačka, Italija, Španija, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo – imale su direktan plasman u finale. Publiku večeras očekuje muzička raznolikost – od popa i elektronike, preko etno elemenata, do emotivnih balada – sve pod ovogodišnjim sloganom takmičenja: "Ujedinjeni u zvuku."
Među najvećim favoritima kladionica i fanova izdvajaju se Švedska sa zaraznim hitom “Bara Bada Bastu”, Izrael s baladom “New Day Will Rise”, kao i domaćin Švajcarska, čija predstavnica Zoë Më s pjesmom “Voyage” donosi snažnu poruku jedinstva i slobode.
Atmosfera uoči početka Eurosonga
Posebnu pažnju izaziva povratak Luksemburga nakon više od 30 godina pauze, s pjesmom “La poupée monte le son”, dok je publiku oduševila i Finkinja Erika Vikman sa provokativnim hitom “Ich komme”.
Redosljed nastupa i učesnici
Program večeri počinje nastupom Norveške, a finale zatvara Albanija. Crna Gora, nažalost, ove godine nije uspjela da se plasira u završnicu takmičenja.
Direktni finalisti:
Švajcarska – Zoë Më – “Voyage”
Francuska – Louane – “Maman”
Njemačka – Abor & Tynna – “Baller”
Italija – Lucio Corsi – “Volevo essere un duro”
Španija – Melody – “Esa diva”
Velika Britanija – Remember Monday – “What the Hell Just Happened?”
Zemlje koje su prošle iz polufinala:
Norveška, Estonija, Ukrajina, Island, Holandija, Poljska, Portugal, Švedska, San Marino, Albanija
Luksemburg, Izrael, Litvanija, Austrija, Letonija, Finska, Grčka, Armenija, Malta, Danska
Ko odlučuje pobjednika?
O pobjedniku Eurosonga 2025 odlučuje kombinovani sistem glasanja iz 37 zemalja – 50% glasova dolazi od stručnih žirija iz svake zemlje učesnice, a 50% od publike širom Evrope i svijeta. Kao i ranijih godina, glasovi publike mogu potpuno preokrenuti konačan poredak.
Marko Vukčević, frontmen grupe NeonoeN, biće glasnogovornik crnogorskog žirija tokom večerašnjeg finala Pjesme Evrovizije 2025.
Finale počinje u 21:00 čas, a prenosi se uživo na nacionalnim televizijama širom Evrope, uključujući i RTCG.
Posebnu pažnju večeras će privući i pojava poznate voditeljke Mišel Hunziker, koja je, kako se navodi, namjerno čuvana za veliko finale. Njeno pojavljivanje izazvalo je veliko interesovanje širom Evrope, a publika s nestrpljenjem iščekuje da je vidi na sceni zajedno sa Hejzel Bruger i Sandrom Štruder.
U nastavku slijedi redosljed nastupa finalista:
1. Norveška | Kyle Alessandro – Lighter
2. Luksemburg | Laura Thorn – La Poupée Monte Le Son
3. Estonija | Tommy Cash – Espresso Macchiato
4. Izrael | Yuval Raphael – New Day Will Rise
5. Litvanija | Katarsis – Tavo Akys
6. Španija | Melody – ESA DIVA
7. Ukrajina | Ziferblat – Bird of Pray
8. Ujedinjeno Kraljevstvo | Remember Monday – What The Hell Just Happened?
9. Austrija | JJ – Wasted Love
10. Island | VÆB – RÓA
11. Letonija | Tautumeitas – Bur Man Laimi
12. Holandija | Claude – C’est La Vie
13. Finska | Erika Vikman – ICH KOMME
14. Italija | Lucio Corsi – Volevo Essere Un Duro
15. Poljska | Justyna Steczkowska – GAJA
16. Nemačka | Abor & Tynna – Baller
17. Grčka | Klavdia – Asteromáta
18. Jermenija | PARG – SURVIVOR
19. Švajcarska | Zoë Më – Voyage
20. Malta | Miriana Conte – SERVING
21. Portugalija | NAPA – Deslocado
22. Danska | Sissal – Hallucination
23. Švedska | KAJ – Bara Bada Bastu
24. Francuska | Louane – maman
25. San Marino | Gabry Ponte – Tutta L’Italia
26. Albanija | Shkodra Elektronike – Zjerm
Коментари0
Остави коментар