- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
09. 04. 2023. 10:08
Umro Benjamin Ferenc posljednji tužilac na Nirnberškim procesima
Benjamin Ferenc je bio posljednji živi tužilac na suđenjima u Nirnbergu. Njegov sin Don Ferenc je javio da je Benjamin Ferenc umro 7. aprila u 104. godini u domu za stare na Floridi, prenose američki mediji.
„Svijet je izgubio lidera u borbi za pravdu za žrtve genocida i srodnih zločina", napisao je na Tviteru američki Muzej Holokausta.
„Benova uporna potraga za mirnijim i pravednijim svetom trajala je skoro osam decenija i zauvijek je oblikovala način na koji odgovaramo na najgore zločine čovječanstva", rekla je Sara Blumfild, direktorka Muzeja holokausta u Vašingtonu.
Benjamin Ferencz was born on this day in 1920. Here he is in March 2023 reminding us to "Do something you love." Let's wish Ben a happy birthday!
— Benjamin Ferencz (legacy) (@BenFerencz) March 11, 2023
As a present, please share some of Ben's stories with someone in your life: https://t.co/RbhAMS5f1k#LawNotWar
- @danielrskinner pic.twitter.com/pD8OjIx0e6
Snimak na Tvitu je objavjlen povodom njegovog 103. rođendana. Benjamin Ferenc rođen je 11. marta 1920. u tadašnjoj mađarskoj Transilvaniji koja danas pripada Rumuniji. Zbog široko rasprostranjene mržnje prema Jevrejima, njegova porodica je morala da pobjegne u Sjedinjene Države samo deset mjeseci nakon njegovog rođenja.
Kada je izbio Drugi svjetski rat, Ferenc je kao stipendista studirao pravo na elitnom Univerzitetu Harvard. Odlazi u vojsku u rat, i 1945. dobija zadatak koji će mu promijeniti život: da prikupi dokaze o ratnim zločinima Njemaca.
„Koliko znam, bio sam prvi u američkoj vojsci koji se bavio ratnim zločinima", piše Benjamin Ferenc u svojim memoarima. Putuje izbombardovanom Njemačkom, vidi brda leševa u koncentracionom logoru Buhenvald i pročešljava hiljade stranica nacističkih dokumenata u kojima izvještavaju o njihovim ubistvima Jevreja, Roma, ratnih zarobljenika, žena i djece.
Nirnberški procesi
Od 20. novembra 1945. vodeći nacionalsocijalisti, a time i prvi put u istoriji glavni predstavnici jednog nepravednog režima, morali su da odgovaraju na sudu u Nirnbergu. Pobjedničke savezničke sile sudile su pred međunarodnim sudom 21 visokorangiranom ratnom zločincu kao što su zamjenik Adolfa Hitlera Rudolf Hes i Rajhsmaršal Herman Gering. Suđenje je završeno poslije skoro godinu sa dvanaest smrtnih kazni.
Sa samo 27 godina, je 1947. postao glavni tužilac na suđenju takozvanim Opertaivnim grupama (Ajnzacgrupen), jednom od dvanaest naknadnih suđenja u Nirnbergu glavnim nacističkim ratnim zločincima.
U Nirnbergu, Benjamin Ferenc se suočava sa 24 visoka SS oficira o čijim zločinima je čitao sedmicama. Umjesto da se osloni na izjave očevidaca, on je u svojoj optužnici citirao zvanične nacističke dokumente. Nacističke Ajnzacgrupen bile su odgovorne za ubistvo više od milion ljudi, uglavnom Jevreja. Od 14 osuđenih na smrt, četvorica su pogubljena.
Traumatizovan za cijeli život
„Nikada neću moći da zaboravim smrtonosni prizor krematorijuma (...) i izgladneih tijela nagomilanih kao cjepanice", napisao je Ferenc u knjizi objavljenoj 1988.
„Sabirao sam broj ubijenih na malom kalkulatoru. Kada sam stigao do milion, prestao sam da brojim", piše Ferenc.
„Nema sumnje da sam bio neizbrisivo traumatizovan svojim iskustvima kao istražitelj ratnih zločina u nacističkim centrima za istrebljenje. I dalje se trudim da ne pričam niti razmišljam o detaljima."
Nakon završetka suđenja, Ferenc je sa suprugom ostao u Njemačkoj još nekoliko godina i radio na razvoju zakona o odšteti žrtava Holokausta. Kasnije je dao odlučujući doprinos uspostavljanju današnjeg Međunarodnog krivičnog suda.
dr,ms(ard,bild)
Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu.