- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
19. 05. 2025.
14:15 >> 14:15
Postekoglu: Finale Lige Evrope je presudno za klub
Totenhem iza sebe ima najgoru domaću sezonu u skoro pola vijeka, ali sve bi moglo biti zaboravljeno u srijedu na stadionu San Mames u Bilbau – ako savladaju Mančester junajted i osvoje Ligu Evrope.
Ekipa Anža Postekoglua, zajedno s Junajtedom, bila je među favoritima za trofej još od septembra, kada su evropsku kampanju otvorili ubjedljivom pobjedom od 3:0 protiv Karabaga.
Oba tima su se, uprkos razočaravajućim izdanjima u Premijer ligi, ipak domogla finala drugog po rangu evropskog klupskog takmičenja.
U domaćem prvenstvu Totenhem je pred posljednje kolo na 17. mjestu sa 21 porazom – što je identičan broj kao u sezoni 1976/77, kada su ispali iz lige.
Iako je ta statistika ponižavajuća za Postekoglua i njegove igrače, sve će se na 90 minuta zaboraviti u sjevernoj Španiji – jer će Totenhem juriti prvi trofej od 2008. godine i prvo evropsko zlato još od osvajanja Kupa UEFA 1984. godine.
Pobjeda u finalu značila bi i povratak u Ligu šampiona - takmičenje u čije su finale stigli 2019. godine, ali su tada poraženi od Liverpula u Madridu.
Postekoglu tvrdi da trijumf može promijeniti percepciju kluba za koji kaže da „radi lude stvari ljudima“. Svjestan je i da ima priliku da nadmudri kritičare koji su ga osporavali čitave sezone.
Australijanac je još ranije sebi stavio pritisak izjavom: „Uvijek osvojim trofej u drugoj sezoni u klubu.“
Nakon što su eliminisani od Liverpula u polufinalu Liga kupa, i nakon raspada u Premijer ligi, ta izjava je djelovala sve manje vjerovatno.
U međuvremenu, 59-godišnji bivši trener Seltika postao je sve oštriji u medijskim nastupima, optužujući kritičare da ignorišu veliki broj povreda koje su pogodile ekipu. Takođe je žustro branio svoj ofanzivni stil igre, zahvaljujući kojem je Totenhem postigao 63, a primio čak 61 gol u ligi.
Nakon haotične pobjede od 4:3 protiv Mančester junajteda u Liga kupu - utakmice u kojoj su vodili 3:0 poslije 54 minuta – Postekogluove taktičke odluke našle su se na meti kritika komentatora "Skaj sportsa".
„Zar niste zabavljeni? Znam da studio vjerovatno paniči zbog mog 'nedostatka taktike'“, rekao je tada. „Mi ne izlazimo na teren da bismo izmučili pobjedu od 1:0.“
Njegova vizija, iako rizična, odražava klupsku maksimu - „Usuditi se znači učiniti“. Ipak, poraz od Junajteda u srijedu vjerovatno bi označio kraj Postekogluove ere u Totenhemu.
Čak ni trofej možda ga ne bi zadržao, ali ako i ode, učiniće to kao kultna figura među navijačima koji su cijele sezone stajali uz njega, birajući da ljutnju usmjere prema predsjedniku kluba Danijelu Leviju.
„Za mene lično, trofej bi značio da ću imati što da se prisjećam u starosti, ali važnije od toga je šta bi značio za klub – to sam oduvijek govorio“, rekao je Postekoglu novinarima.
„Kad pogledate istoriju kluba u posljednjih 20 i kusur godina, mislim da ovo može biti prelomni trenutak u tome kako klub vidi sebe i kako ga drugi doživljavaju“.
Postekoglu je primijetio da su većina fotografija koje krase hodnike Totenhemovog stadiona - crno-bijele. Pobjeda u srijedu značila bi da će aktuelna generacija dobiti svoje mjesto u folkloru kluba iz Sjevernog Londona.
„Sedamnaesti smo - a u finalu Lige Evrope!“ izjavio je golman Guljelmo Vikario. „Znamo da naši nastupi u ligi nisu bili dovoljno dobri, tabela to jasno pokazuje. Ali sada imamo šansu da ispišemo istoriju ovog kluba“.
Коментари0
Остави коментар