Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Mina, objavila B.B. ]

27. 11. 2018. 23:24 >> 22:56

PANEL O NASILJU U ŠKOLAMA

Problem rješiv tek kad se uključe odrasli

Problem nasilja može se riješiti jedino doprinosom cjelokupne zajednice, a najvažniji su prevencija i adekvatna zaštita žrtava, ocijenjeno je na panel diskusiji povodom proslave Svjetskog dana djeteta.

Učesnici panel diskusije "Nasilje u školama i školskom okruženju", predstavnici lokalnog dječjeg parlamenta Glavnog grada, saglasni su da se u posljednje vrijeme češće i otvorenije priča o nasilju, ali smatraju da treba mnogo više raditi na njegovoj prevenciji.

"Svi moraju dati doprinos kako bi riješili problem nasilja u školama. Najvažnije je raditi na prevenciji i na adekvatnoj podršci kako žrtvama nasilja, tako i nasilnicima i svjedocima“, naveli su predstavnici dječjeg parlamenta.

Direktor Doma zdravlja u Podgorici Nebojša Kavarić pozvao je mlade da se obrate svom pedijatru kad god se osjećaju ugroženo i potrebna im je zaštita od nasilja.

On je kazao da su pedijatri ovlašćeni da zastupaju prava djece i da su domovi zdravlja adrese na kojima mladi uvijek mogu potražiti pomoć.

"Lako je prepoznati fizičko nasilje. Bitnije je prepoznati ono tiho nasilje koje može biti ignorisanje ili stigmatiziranje. Ako se takvo nasilje ne prevaziđe, ono ostavlja velike posljedice na zdravlje. Pet puta je veća pojava nekih teških oboljenja u odrasloj dobi ako ste žrtve tihog nasilja", naveo je Kavarić.

Šef predstavništa UNICEF-a u Crnoj Gori Osama Kogali, kazao je da je nasilje uvijek odraz slabosti i da se o njemu najmanje govori u državama u kojima je u porastu.

Kako je naveo, raduje ga što se u Crnoj Gori veoma otvoreno i sve češće govori o ovoj temi.

Predstavnica dječjeg parlamenenta Glavnog grada Milena Mrđenović, smatra da se o vršnjačkom nasilju često govori, ali i da "ima onih koji to prikrivaju ili guraju pod tepih u nadi da će biti zaboravljeno i potisnuto zauvijek".

"Ono uključuje mnogo više od nasilnika i žrtve, uključuje i vršnjake, roditelje, pedagoško-psihološke službe, profesore i direktore škola i mnoge druge službe koje su važne u rješavanju tog sverastućeg problema koji utiče na nas i zajednicu u kojoj živimo i odrastamo", poručila je Mrđenović.

Njen kolega iz lokalnog dječjeg parlamenta Glavnog grada Mašan Vuković, smatra da se nije mnogo uradilo na polju sprječavanja nasilja.

"Istakao bih i sajber nasilje, koje je veoma često. Nasilnici na internetu imaju više hrabrosti s obzirom na to da ne vide osobu nad kojom vrše nasilje", rekao je Vuković.

Ilija Ivanov, iz dječjeg lokalnog parlamenta, kazao je da mnoga djeca koja su žrtve nasilja ćute o tom problemu, misleći da će se na taj način nasilnici umoriti i da će zlostavljanje proći.

On je poručio vršnjacima koji trpe nasilje da se obrate nekom u koga imaju povjerenja, jer, kako smatra, problem se može riješiti tek kada se uključe odrasli.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније